Bonding Tedavisi

 

Bonding Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bonding uygulaması dişlerin estetik görünmesi için uygulanan bir işlem olup kompozit dolgu malzemelerin kullanılmasıyla yapılmaktadır. Dişlerde herhangi bir işlem uygulanmadan kompozit dolguların dişlere yapıştırılmasıyla gerçekleşen bonding uygulaması dişlerdeki kusurları ortadan kaldıran bir yöntemdir. Diş estetiğinde sıklıkla tercih edilen bonding son derece başarılı bir işlemdir.

Bonding uygulaması dişlerin estetik görünmesi için uygulanan bir işlem olup kompozit dolgu malzemelerin kullanılmasıyla yapılmaktadır. Dişlerde herhangi bir işlem uygulanmadan kompozit dolguların dişlere yapıştırılmasıyla gerçekleşen bonding tedavisi dişlerdeki kusurları ortadan kaldıran bir yöntemdir. Diş estetiğinde sıklıkla tercih edilen bonding son derece başarılı bir işlemdir.

Diş rengi seçilmesinin ardından diş yüzeyine yapıştırma sağlanması için tıbbi malzeme sürülmesi sağlanır. Kompozit dolgular bu işlemin ardından diş yüzeyine yapıştırılır ve özel bir ışık kullanılarak sertleştirilir. Son olarak şekillendirme ve cilalama yapılarak uygulama sonlandırılır.

Hemen hemen herkese ve her dişe uygulanabilen bonding işlemleri mevcut olan dişler üzerine kompozit dolguların uygulanmasıyla gerçekleşir. Kırık dişleri onarmak ve diş restorasyonunu yapmak için oldukça güvenilir ve sağlıklı bir uygulamadır.

Bonding işlemleri için öncelikle hasta hazırlanır ve anestezi ihtiyacı olup olmadığının belirlenmesinin ardından dişlerin durumu değerlendirilir. Dişler hazırlanarak dolgu malzemesinin tutması için pürüzlü bir hale getirilir. Dişlerde uygulanan polimerizasyon işlemi ardından diş rengine uygun olan bonding malzemesi seçilir ve dişlerin üzerine yapıştırılması sağlanır.

Uygulamanın sona ermesinin ardından cilalama işlemi yapılır ve bu aşama oldukça önemlidir. Dişlerin renk değişimine uğrayarak renklenmemesi ve pürüzsüz bir yapıda olması cilalama işlemlerinin doğru bir şekilde yapılmasına bağlıdır.

Bonding Tedavisi ve Uygulaması Nedir?

Koruyucu bir uygulama olarak diş estetiklerinin içinde en sık tercih edilen bonding uygulaması bir tedavi yöntemidir. Dişin doğal rengine uygun olan estetik malzemenin sertleştirilerek dişlere yapıştırılması şeklinde uygulanır.

Dişe zarar vermeden dişlerin rengini ve şeklini değiştirmeye, dişleri büyütmeye ya da bazı estetik kusurların giderilmesine fayda sağlayan bir tedavi şeklidir. Genel olarak estetik bir gülüşe sahip olunması için uygulanan bonding aynı zamanda çürük dişleri onarmak, diş boyunu uzatmak, dişlerin daha şekilli görünmesini sağlamak için uygulanan estetik bir yöntemdir.

Temel olarak dişlerde oluşan boşlukların doldurulması ve dişlerdeki şekil bozukluklarının giderilmesi için fayda sağlayan dolgu işlemleri hastalar için birçok avantaj sağlar. Bonding işlemlerinde kullanılan dolgular daha ufak çaplı değişikliklerin uygulanması ve ufak tefek sorunların giderilmesi için uygundur. Lamine ve diğer porselenlerle yapılan işlemler daha büyük sorunların giderilmesinde faydalıdır.

Bonding Tedavisi Uygulaması Ne Kadar ve Kaç Seans Sürer?

Kusurlu dişlerin sayısına göre değişen bonding yöntemi ortalama 1 ya da 1,5 saat içerisinde tek seansta tamamlanan işlemlerdir. Tedavi tek seans olup bir hafta sonra kontrol muayenesine gidilmesi gereklidir. Tedavinin başarısı ve uzun ömürlü olabilmesi için kontrol seansları aksatılmamalıdır.

Bonding uygulaması diş başına belirlenen 30-60 dakika arası bir sürede tamamlanır. Bu sürenin uzaması ya da kısalması hekimlere göre de farklılıklar oluştursa da diş miktarları da sürede ve fiyat üzerinde değişikliklerin yaşanmasına neden olur.

Bonding işlemlerinden sonra geçen 6 aylık süreçte kontrol seansları aksatılmamalı ve gerekli durumlarda dişlerin cilalanması sağlanmalıdır. Bu sayede daha uzun ömürlü bir kullanım sağlanırken aynı zamanda istenilen estetik görünüm elde edilebilir.

Dişlere uygulanan estetik bonding işlemleri sonrasında dişlerde herhangi bir yükseklik hissedilmesi durumunda mutlaka diş hekimine bilgi verilmesi önem taşır. Karşı dişin kırıcı kuvvet uygulaması ve dolgulara zarar vermesi anlamına gelen bu durum önemli olup uygulamanın hasar görmesine neden olabilir. Bu nedenle oldukça önemlidir ve dişlere herhangi bir darbe alınmasından uygulama sonrasında kaçınmak gereklidir.

Hangi Diş Estetiklerinde Bonding Uygulamasına Başvurulabilir?

Diş estetik uygulamaları arasından en sık tercih edilen bonding yöntemi dişlerin daha estetik bir hale gelmesine yardımcı olan önemli bir işlemdir. Dişlerde ayrıkların olması, çentik oluşması, diş renginin ve görünümünün istenilen şekilde olmaması durumunda tercih edilen başarılı estetik bir uygulamadır. Oldukça kolay uygulanmasının yanı sıra maliyet olarak da uygun olmasından estetik işlemler arasında sıklıkla tercih edilmektedir.

Uygulamadan Sonra Dişlerde Herhangi Bir Değişiklik Olur Mu?

Dişlere uygulanan her tıbbi işlemde öncelik dişlerin korunmasıdır. Hassas davranılması, yeme içme konusunda dikkatli bir şekilde yaklaşılması dişlerdeki sararmaları minimuma indirebilir. Uygulama sonrası yapılan cilalama işlemleri olumsuz etkenlerden oluşan renk değişimlerini gidermeye yardımcı olur. İyi cilalanmış ve doğru bir şekilde yapılmış olan bonding estetik işlemler sonrasında sararmalar ya da dişin üzerinde herhangi bir değişim oluşması söz konusu olmaz.

Bonding işlemleri sonrasında dişlerde herhangi bir ağrı oluşmazken bazı dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu hususlara dikkat edilerek hem uzun ömürlü hem de dayanıklı ve estetik dişlere kavuşulması mümkündür.

Uygulama sonrasında ilk 48 saat içinde renkli içecek ve yiyecek tüketilmesi önerilmezken lekelerin oluşabileceği konusunda hasta bilgilendirilmelidir. Çay, kahve ve sigara kullanımına bir süre ara verilmeli ve sonrasında bırakılması sağlanmalıdır. Bu sayede dişlerde herhangi bir lekelenme oluşmadan konforlu ve uzun süreli kullanım mümkün olabilir.

Bonding Tedavisi Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Bonding diş uygulamasında sıklıkla tercih edilmeye sebep olan birçok avantaj bulunur. Bu avantajların bilinerek işlemlere karar verilmesi hastalara fayda sağlayacak ve doğru bir işlem yaptırmalarına yardımcı olacaktır. Bonding uygulaması avantajları arasında dişlerde herhangi bir kesme ya da farklı işlem uygulanmaması önceliklidir. Uygulama sayesinde dişlerde herhangi bir renk değişimi oluşmayıp sürekli beyaz kalabilme özelliği oluşur.

Çoğu durumda anesteziye ihtiyaç duyulmayan bir uygulama olmasının yanı sıra en az diş kaybının olduğu tedavi yöntemidir. Hızlıca yapılan ve ekonomik olan bonding işlemleri rengi değişmiş olan dişlerinde estetik görünüme kavuşmasında oldukça başarılı bir uygulamadır.

Bonding işlemlerinin diğer avantajları ise fiyatı diğer estetik işlemlere göre uygun olması ve kolay bir şekilde gerçekleşmesi, çoğu zaman anestezi ihtiyacı duyulmadan ve diş minesine zarar vermeden yapılıyor olması, dişlerin doğal gözükerek lekelere karşı koruma sağlıyor olmasıdır. Düşük maliyetli olmasından dolayı diğer diş tedavilerini tercih etmeyen kişilere pratik bir çözüm olur. Bu sayede hem fiyatlar bakımından avantaj sağlanmış hem de kısa sürede dişlerde yer alan şekil bozuklukları giderilmiş olur.

Avantajları yanı sıra dezavantajları ise aslında olmayıp avantajlı olmasını sağlamak kaliteli malzeme kullanılmasından kaynaklıdır denebilir. Kaliteli malzeme kullanılmazsa bonding işlemi uzun ömürlü olmaz ve gülüş tasarımı istenilen gibi sağlanmaz. Bu nedenle dezavantaj yaratmamak için doğru hekimlerle doğru bir merkezde kaliteli malzemelerle işlemlerin tamamlanmasıdır.

Bonding Uygulamasının Yan Etkisi Var Mıdır?

Bonding işlemlerinin uygulanacağı bölgeler önemlidir. Normal şartlarda anesteziye ihtiyaç duyulmadan acısız ve ağrısız bir şekilde gerçekleşen kolay bir işlemdir. Uygulama eğer çürük olan dişler üzerinde uygulanacak ise anestezi ihtiyacı duyulur. Kaliteli malzemelerle doğru bir şekilde uygulanması durumunda bonding uygulaması için yan etkisi bulunmayan güvenli bir uygulamadır denebilir.

Bonding Uygulaması Estetik Dolgulara Verilen İsimdir Diyebilirmiyiz?

Bonding işlemleri sırasında kompozit dolgular kullanılmaktadır. Dişin renginin ve şeklinin ihtiyaca göre değişmesini sağlayan bu uygulama için estetik dolgu uygulaması denebilir. Estetik olan mikrotik ve nano partikül içeren kompozit dolguların yapıştırılmasıyla estetik bir görünüm elde edilir ve oldukça başarılı bir işlem olmasından dolayı estetik dolgular içerisinde yerini alır.

Diş aralıklarının kapatılması için sıklıkla tercih edilen bonding işlemleri dilendiği zaman çıkarılabilme özelliğine sahiptir. Aşırı sigara tüketimi bulunmayan, ağız bakımı iyi olan ve bonding hakkında bilgi almış herkese kolay bir şekilde uygulanabilen güvenli bir dolgu işlemidir.

Bonding Uygulaması Doğal Görünür Mü?

Dolgu işlemlerinde ve diğer tüm diş estetiklerinde mutlaka kaliteli bir malzeme kullanılması önem taşır. Kaliteli malzeme kullanılması doğru bir şekilde işlemin tamamlanmasına yardımcı olurken aynı zamanda dişlerin doğal görünmesini de sağlayacaktır. Bu nedenle bonding işlemleri için kaliteli malzeme, dişlerin renk ve yapısına uygun dolgular kullanılırsa doğal bir görünüm elde edilebilir.

Aksi uygulanırsa doğal görünümden ziyade uygulamanın ömrü kısa olur ve başarılı sonuçlar alınamaz. Doğal görünmesinin ve pratik bir işlem olmasından dolayı özellikle ufak çaplı şekil sorunlarında sıklıkla tercih edilen bonding işlemleri maliyetlerinin de diğer estetik uygulamalara nazaran düşük olmasını sağlamaktadır.

Bonding Uygulaması Ağız İçinde Her Bölgeye Uygulanır Mı?

Bonding işlemleri genel olarak dişlerin estetik bir görünüme kavuşturulması için uygulanan tedavi yöntemidir. Estetik gülüşü yakalayabilmek ve istenen görünümün elde edilebilmesi için genellikle ön dişlere uygulanan bonding dişlerin durumuna ve hekimin önerisine uygun olarak arka dişlere de uygulanabilmektedir. Karar ve uygulamanın başarısı hastayla hekimin önerilerine bağlıdır.

Bonding Uygulaması Sonrası 

Bonding işlemlerinde kompozit malzeme kullanılır ve bu malzeme renklenebilen bir maddeden geliştirilmiştir. Kişiden kişiye göre diş renklenmesi bu uygulamada görülebilir. Pürüzsüz ve cilalaması iyi yapılan dişlerde renklenme görülmesi mümkün olmazken cilalaması yapılmadan çay ve sigara sıklıkla tüketen kişilerde renklenme görülebilir. Bu nedenle uygulama sırasında kaliteli malzeme kullanılmasına ve uygulama sonrasında renklenme oluşmaması için cilalamanın doğru yapılmasına özen gösterilmelidir.

Bonding Uygulaması Uzun Süreli Bir İşlem Midir?

Bonding işlemleri tek seansta tamamlanan ve yapılacak olan dişlerin sayısına bağlı olarak bir saat sürenin yeterli olduğu estetik bir uygulamadır. Yapılacak olan işlemlere göre farklılık gösterebilen süreler ve fiyatlarda değişiklikler oluşabileceği gibi kullanılan malzeme ve tedavi türüne göre de fiyatlarda farklılık oluşabilir.

Kısa süreli ve tek seansta uygulanabilen bonding tedavisi kısa süreli bir işlem olmasına rağmen 5-10 yıl arasında bir kalıcılık sağlar. Bu kalıcılık süresini hasta bakımlarıyla belirler. Diş ipi kullanılması, ağız hijyeni sağlayarak düzenli bir şekilde dişlerin fırçalanması bonding uygulamalarının süresini uzatmaya yardımcı olur.

İğne ya da toka gibi malzemelerin ısırılmaması, sert yiyeceklerin tüketilmemesi ve dişlere darbe alınmaması uygulamanın süresini uzatmaya yardımcı olur. Doktorun önerdiği hususlara dikkat ederek estetik açıdan uzun süre dayanıklı olan tedavi yaptırabilirsiniz.

Bonding Uygulamasının Yan Etkisi Var Mıdır?

Sağlık açısından oldukça güvenli olan bonding işlemlerinin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kompozit malzemeden oluşan bir dolgu uygulaması olmasından dolayı sararmaların olması söz konusu olabilir. Bu durumun nedeni ise kompozitlerin renklenmeye uygun olan bir yapısının olmasıdır. Sararmaların oluşmaması için kaliteli malzeme kullanılması, düzenli bakım yapılarak sararma yapacak yiyecek ve içeceklerden uzak durulması, aynı zamanda cilalama işlemlerinin düzenli aralıklarla tekrarlanması gereklidir.

Bonding Uygulamaları Sonrasında Diş Ağrısı Olur Mu?

Dişlere uygulanan ve şeklinin düzenlenebilmesi için pratik bir yöntem olan bonding işlemlerinin en önemli özelliği dişlere herhangi bir zarar verilmeden uygulanmasıdır. Dişlere bir kesi ya da herhangi bir işlem uygulanmadığından acı ya da ağrı hissi oluşmaz.

İşlem sırasında ve sonrasında herhangi bir ağrı hissi oluşmadığından oldukça konforlu bir süreç yaşanır. Dişler istenilen görünüme bonding tedavisi sayesinde kısa sürede ve kolaylıkla kavuşturulabilir.