Diş Estetiği

Diş Estetiği Nedir? Nasıl Yapılır?

Diş estetiği, kişinin diş yapısını ve dolayısıyla fiziksel görünümünü iyileştirmeyi amaçlayan Diş Hekimliğinin bir dalıdır.

Diş Eti Estetiği Hangi Durumlarda Uygulanır?

Bu tedavileri herkes yaptırabilir. Bununla birlikte, yaptırmak için kişilerin ağızlarının sağlıklı olması gibi bir şartı da yerine getirmesi önemlidir. Hastada örneğin çürük veya periodontal hastalık (gingivitis veya periodontitis) varsa bu sorun giderilmeli ve sonrasında estetik bir işlem yapılmalıdır. Diş estetiği işleminde en çok talep edilen tedaviler kaplama (porselen veya kompozit), beyazlatma, diş eti cerrahisi ve rekonstrüksiyondur.

Hangi Durumlarda Diş Estetiği Yaptırılır?

Diş estetiği tedavileri, bu tür bir tedavi her hastanın estetik hedeflerine ulaşması için kişiselleştirilmelidir. Bu şekilde, ihtiyaçlarınıza en uygun çözümün önerileceğinden ve sunulacağından emin olabilirsiniz. Durumunuz birkaç dişin düzeltilmesini içeriyorsa, diş kliniğinde yapılan ilk işlem, tedavi edilecek kişinin yüzünü analiz etmektir. Böylece ağzın özellikleri, boyutları ve oranları kolaylıkla incelenebilir. Bu adımı attıktan sonra dişlerin konumu, rengi, şekli ve boyutu gibi faktörleri göz önünde bulundurarak gülüş tasarlanabilir. Bu sayede gerçekleştirilecek sürecin detayları belirlenebilmiş olur.

Diş hekimliği alanında yapılan tedaviler detaylandırılabilir. Örneğin kaplamalar, konum, renk, boyut veya şekil gibi özellikleri iyileştirmek için dişin görünen yüzüne yerleştirilen kompozit veya porselenin son katmanlarıdır. Sadece birkaç örnek vermek gerekirse, kaplamalar kırık dişleri (azı dişleri), çarpık, çatlak, küçük veya sarımsı dişleri onarmaya izin verir. Estetik kaplamaların en büyük avantajı, hastanın kullanmaya karar verdiği andan üretilip yerleştirilinceye kadar geçen sürecin hızlı olmasıdır.

Diş Estetiği Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Diş estetiği yaptırırken gerçekçi olmak önemlidir. Dişinizi yaptırmayı seçtiğinizde tüm hayatınızın değişmesini beklememelisiniz. Daha iyi ve daha etkileyici gülümsemeler sağlanabilir; sosyal ve iş hayatınıza önemli taahhütlerde bulunulur. Ancak, makul beklentilere sahip olmak önemlidir. Bu uygulamaların nasıl yönetileceği konusunda uzman diş hekiminiz size rehberlik edecektir.

Diş beyazlatma da tütün kullanımı veya tetrasiklin kullanımı nedeniyle doğal beyazlığını kaybetmiş dişlerin rengini açmayı sağlar. Kaplamalar gibi beyazlatma da hızlı sonuç veren bir tedavi yöntemidir. Ancak buna ek olarak, gülümsemede çok belirgin değişiklikler elde edilir. Kliniklerde uygulanan diş beyazlatma işlemi toplamda bir ay sürer.

Hastanın her gece (lazer seansından 15 gün önce ve 15 gün sonra) evde uyguladığı soğuk ışıklı lazer seansı ve beyazlatıcı jel atellerden oluşur.

Estetik dişeti yeniden şekillenmesi veya gingivektomi de lokal anestezi altında yapılan küçük bir ameliyattır. Harmonik ve orantılı bir boyuta sahip olması için diş eti miktarının azaltılmasından oluşur. Operasyon minimal invaziv ve çok öngörülebilirdir, bu nedenle postoperatif dönem komplikasyon göstermemelidir.

Diş Estetiğinde Sıklıkla Uygulanan Yöntemler Nelerdir?

Lamine porselenler, dental implant, tam seramik kaplamalar gibi yöntemler vardır. Ayrıca porselen dolgular günümüzde en çok tercih edilen işlemler arasında yer almaktadır. Rekonstrüksiyonlar da sağlık, yani boşluklar veya kırıklar nedeniyle veya estetik nedenlerle yapılabilir.

Kozmetik nedenlerle, rekonstrüksiyon genellikle iki hafif aralıklı dişiniz olduğunda veya dişin şeklinde küçük değişiklikler yapmak istediğinizde yapılır. Hastanın sahip olduğu küçük kusurları düzeltmek için kompozit de kullanılabilir.

Bu malzemenin farklı türleri olduğu için kliniklerde oldukça estetik ve kaliteli bir kompozit kullanmak gerekir. Bunun nedeni, tüm kompozitlerin aynı sonuçları vermemesi ve özellikle ağzın önünde yapılanlar olmak üzere bu tür rekonstrüksiyon için daha geniş bir renk yelpazesine ihtiyacın olunmasıdır. Bu sayede malzeme diş ile iyi bir uyum içinde olur ve oldukça doğal bir sonuç elde edilir. Yani kompozit, orijinal dişten ayırt edilmeyecektir.

Dental İmplant Uygulaması Nedir?

İmplant olmayan dişlerin onarımında kullanılan ve yüz kemiğinin içine koyulan titanyumdan üretilen vidalardır. Diş estetiği uzmanlık alanına ait olmayan, ancak aynı zamanda kişinin gülümsemesini iyileştirmeye de yarayan iki tür işlem daha vardır. Bu tedaviler şunlardır:

Ortodonti, diş hekimliğinin bu uzmanlığında estetik ortodonti, dişlerin dizilim ve oklüzyon problemlerini örtülü olarak düzelten tüm yöntemleri içine alarak giderek daha fazla kişiye hizmet sağlanır.

Bu tip ortodontide estetik seçenekler braketli veya braketsiz (safir veya Incognito lingual) (Invisalign hizalayıcılar) olabilir. Braketler, safir camdan yapılmış olması ile karakterize edilir. Dişin içine yerleştirilir, bu da onları başkalarının gözünde tamamen görünmez kılar. Bu sistem pratik olarak algılanamayan şeffaf hizalayıcılara dayanır.

Bu yöntemin dışında, öncekiler kadar etkili olan ancak fazla “görünür” oldukları için estetik ortodonti kapsamına girmeyen geleneksel metal braketler de bulunabilir. Kronlar veya kopingler de çeşitli durumlara yerleştirilir. Örneğin kişinin implant tedavisi gördüğü ve doğal dişin değiştirilmesi gerektiğinde gereklidir. Ayrıca hastanın orijinal dişi çok hasar gördüğünde veya zayıfladığında kuron yerleştirilebilir. Çoğu durumda, bu kanal tedavisi yapıldıktan sonra yapılır.

Tek Seansta Diş Estetiği Ne Kadar Sürer?

Genel itibari ile diş estetiği uygulamaları tek seansta biter. Bu diş estetiği günümüzde en çok talep gören uzmanlık alanlarından biridir. Bu tür tedavilerin birkaç yıl önce ünlü kişiler tarafından yapıldığı bilinse de günümüzde halk tarafından da kolaylıkla kullanılır.

Diş estetiğinin önemi de çok fazladır. Bu uzmanlığın amacının adından da anlaşılacağı gibi estetik olduğu doğru olsa da bu tedavilerin birçok insanın hayatında büyük bir etkisi olduğu da bir gerçektir.

Başka bir deyişle, çoğu durumda ağız sadece yüzeysel bir görünüm değildir. Hastanın zevkine uymayan bir gülümsemenin kişisel yaşamını ve özgüvenini etkilediği pek çok durum vardır. Bunu hastalarda her gün görmek mümkündür. İşlem bitip yeni gülümsemeler oluştuğunda, çoğu durumda hastalar yıllar önce kaybettikleri güven ve özsaygıyı yeniden kazanırlar.

Diş kaplamaları, gülüşlerinin görünümünü iyileştirmek isteyen hastalar için de çok etkili bir çözüm sunar. Çok hızlı bir şekilde sundukları sonuçlar nedeniyle diş estetiği alanında yaygın olarak kullanılırlar. Kaplamaların yapılabileceği, her biri kendi özelliklerine sahip farklı malzemeler vardır. Bir uygulamayı veya diğerini seçmeden önce, direncini ve süresini bilmek de gerekir.

Diş Estetiği Uygulamaları Nelerdir?

Diş eti estetiği (pembe estetik), gülüş estetiği, kompozit bonding uygulamaları, diş beyazlatma (Bleaching), Full estetik porselen kuronlar, porselen lamina uygulamaları, Inley/ Onlay restorasyonlar, implant uygulamaları gibi işlemler vardır.

Her malzemenin avantajları ve dezavantajları olabilir. Kompozit kaplamaların porselen kaplamalara göre en büyük avantajı fiyatının hastalar için daha ucuz olmasıdır. Ancak, karar vermenizi sağlayacak tek şey fiyat değil ve diğer yönleri de dikkate almanız önerilir. Her kaplama, belirli ihtiyaçları olan her kişi için özel olarak oluşturulur.

Hastanın ağzını muayene ettikten sonra diş hekimi hangi tedavinin kendisi için en uygun olduğuna karar verecektir. Bileşiğin bir başka faydası da soğuma süresidir. Diş hekimi, materyali laboratuvara göndermeden doğrudan hastanın dişine kontür uygulayabilir. Kliniklerde geliştirilen teknikler sayesinde diş hazırlığından kaplama yerleştirmeye kadar geçen süre sadece 72 saattir.

Diş Eti Estetiği Ne Kadar Sürede İyileşir?

Diş eti estetiğinde iyileşme süreci yaklaşık 10-14 günde kesin olarak gerçekleşir. Ayrıca seramikler kompozitler birden fazla diş kaplanacaksa kullanılması daha yaygındır. Bu grup içinde farklı kaplama türleri arasında ayrım yapılabilir.

Ultra ince olanlar daha kaliteli ve dayanıklı oldukları için kliniklerde en çok kullanılan ürünlerdir. Bu dayanıklılık, malzemenin kendisi ve laboratuvarlarda ultra ince kaplamaların manuel üretimi ile elde edilir. Yakın zamana kadar, bir kişi kliniğe geldiği andan itibaren ultra ince kaplamalar yerleştirilene kadar yaklaşık bir ay beklemek zorunda kalırdı.

Ancak teknolojik gelişmeler ve kliniklerin hastalarına en iyi hizmeti verebilmek için yaptığı yatırım sayesinde bekleme süreleri oldukça kısalmıştır. Yeni sistemlerle diş hazırlığından kaplama yerleştirmeye kadar geçen süre 72 saat kadar kısadır. Diş estetiği özelinde ayrıca bu süreçte hastanın dişlerini tarayarak 3 boyutlu kaplamalar oluşturulur. Bu sayede kırık veya başka bir komplikasyon nedeniyle tekrarlayıcı gerektiğinde hastanın ağzını yeniden şekillendirmeye gerek kalmadan yenisi hazırlanır.

Zirkonyum da dişe çok fazla direnç kazandıran bir malzemedir ve bu nedenle diş kaplamalarının yerleştirilmesinde yaygın olarak kullanılır. Ancak 1,2 milimetre kalınlığında olduğu için dış kaplama kaplamasında daha az yaygındır. Uzmanlar arka dişlerde kullanılmasını önerir. Bazı parçalar, düzgün sabitlemeyi sağlamak için zayıflamış dişlerin üzerine yerleştirilir.

Feldspatik, diğer malzemelerdeki ilerlemeler feldspatikleri arka plana ittiğinden, giderek daha az kullanılırlar. Feldspatik kaplamalar daha kalındır ve ultra ince ve zirkonya kaplamalar kadar güçlü değildir. Hangi tür kaplamalar daha dayanıklıdır? Kaplamaların yapılabileceği farklı malzemeler vardır ve bazılarının diğerlerinden daha dayanıklı olduğunu bilinir. Birkaç araştırmacı tarafından yürütülen bir klinik çalışmada, kompozit kaplamaların 5 yıl sonra bulunma oranı %89’dur. Bir başka benzer çalışma, bu kaplama süresini doğrulamıştır. 5 yıl sonra hastalar kompozit kaplamayı değiştirmek veya parlatmak için kliniğe gitmelidir.

Ancak bunların mümkün olduğu kadar uzun süre dayanması için hastanın ortodontistin talimatlarına uyması ve kaplamalara özen göstermesi de çok önemlidir. Öte yandan porselen kaplamalar yapıldıkları malzeme sayesinde daha dayanıklıdır. Böylece 2011 yılında yapılan bir klinik araştırmaya göre porselen veneerlerin 5 yıllık kullanım oranı %94,4 olmuştur. Başka bir araştırma, 21 yıl boyunca bu malzeme ile yapılan kaplamaların %96 koruma oranına sahip olduğunu göstermiştir.

Diş Eti Estetiği Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Diş iltihaplarının oluşması önlenir, estetik kaygılardan arınıp mesleki ve sosyal hayattaki negatif etkiler ortadan kalkar. Dişlerin olması gerektiği şekilde dizilimi sağlanır. Dişlerin ihtiyacı olan kısımlar daha sağlıklı ve güzel hale getirilir.

Diş Estetiği Fiyatları 2022

Fiyat bilgisi için doktorunuza danışabilirsiniz. Diş kaplamaları nelerdir? Vestibüler yüz adı verilen dişin dış kısmına yapışan ince tabakalardır. Genellikle güldüğünüzde gördüğünüz dişler olduğu için ön dişlerin üzerine yerleştirilirler. Kaplamanın işlevsel bir görev değil, sadece estetik bir görev olduğu unutulmamalıdır.

Bu nedenle, diğerlerinin yanı sıra, parçaların boyutu, minenin lekelenmesi veya bir dişin kırılması gibi sorunlara yanıt verirler. Son yıllardaki teknolojik gelişmeler sayesinde kaplanacak dişin törpülenmesine gerek kalmamaktadır. Şu anda, bu tabakalar bir kontakt lens kadar incedir. Kalınlıkları 0,3 ile 1 milimetre arasındadır. Bu nedenle çoğu durumda dişin doğal şeklini değiştirmek gerekli değildir. Bazı durumlarda ve her hastanın ihtiyacına göre küçük bir kontür yapılması gerekebileceği doğrudur. Ancak bu müdahale sedasyon gerektirmez, bu nedenle minimal invazivdir.

Kaplamalar iki tür malzeme ile yapılabilir: Bir yanda porselen -veya seramikten-, diğer yanda kompozitten yapılanlara rastlanılır. Kompozit diş kaplamaları, esas olarak şekil ve renkte önemli değişiklikler gerekli olmadığında kullanılır. Kompozit diş rengine çok iyi uyum sağladığı için hastanın dişlerinde olumsuz bir şekilde öne çıkmaz. Diş estetiği özelinde bu malzeme dişler arasında siyah üçgenler ile embrazürlerin kapatılması gerektiğinde oldukça olumlu sonuçlar verir.