Diş Taşı Temizliği

Diş Taşı Nedir?

Diş taşı oluşumu tartar olarak bilinir ve sertleşen plakların, minerallerin birikmesiyle diş taşı temizliği yapılmalıdır. Zaman içerisinde oluşan diş plaklarının temizlenmemesiyle diş taşı oluşumu meydana gelerek dişleri kaplar ve sonrasında diş eti çizgisine kadar yayılması mümkün olur.

Diş taşı birikintileri kahverengi ya da sarı renktedir. Yeterli ve etkin olmayan fırçalamanın olmadığı alanlarda görülen diş taşı temizliği mutlaka yapılmalıdır. En çok alt dişlerin iç yüzlerinde ve üst dişlerde, arka dişlerin yanağına bakan yüzlerinde sıklıkla görülebilmektedir.

Diş taşları bir sağlık problemi olup dişlerde oluşan bakteri plakları ve tartarlardır. Hem ön yüzeyde hem de arka yüzeyde görülebilen sarı lekeler olarak adlandırılmaktadır.

Diş Taşının Belirtileri Nelerdir?

Diş taşları yoğun birikintiler olup bakteri içeren yapılardır. Sertleşmesi durumunda ve diş taşı temizleme yapılmaması halinde fırçalama yardımıyla giderilmez. Dişlerin arka yüzeylerinde oluşan sarı lekeler tartar oluşumuna haber verip diş taşlarının ilk belirtileridir.

Zaman içerisinde düzenli bakım yapılmaması durumunda oluşan plaklar kalsiyum ve diğer maddeleri de toplayarak sertleşme özelliği gösterir. Bu durumda da tartar yani diş taşı oluşumu görülebilmektedir. Belirtilerin gözlemlenmesi durumunda ve sarı lekelerin görülmesi halinde vakit kaybedilmeden mutlaka bir diş hekimine muayene olunmasında fayda vardır.

Diş Taşı Temizleme

Diş taşlarının oluşumları hem estetik açıdan kötü bir görüntü oluştururken hem de bakterilerin barınması için ortamın hazırlanması demektir. Bu nedenle mutlaka temizliği yapılması önemli iken 6 ayda bir dişlerin durumuna göre tekrarlanması gereken önemli bir diş temizleme işlemidir. Tartarların temizlenmesinin ardından dişlerde hassasiyet görülmesi normal olup çok sıcak ya da çok soğuk şeylerden uzak durulması önemlidir.

Dişler temizleme işlemlerinden sonra normal bir şekilde bakımları aksatılmadan temizlenmelidir. Tek fark diş ipleri birkaç gün boyunca kullanılmamalıdır ki diş mineleri zarar görmesin. Tartar temizlenmesinin ardından hem güzel bir estetik görünüm elde edilirken hem de dişlerin temizlenmesi gerçekleştirilerek bakterilerin giderilmesi sağlanır.

Diş Eti İltihabı Temizleme

Diş eti iltihabı yaşanması durumunda mutlaka vakit kaybedilmeden uzman bir hekime gidilmesinde fayda bulunur. Diş etlerinin iltihaplarının durumuna göre temizlenmesi önemli olup en önemli durum ağız için gerekli hijyenin sağlanmasıdır. Diş etlerinde sorun yaşayan ve iltihap problemleriyle karşı karşıya olan kişilere önerilen diş ipi kullanılması ve dişlerin hijyenini sağlamak adına günde 3 kere fırçalama yapılmasıdır. Bu sayede iyileşme sağlanırken iyileşmenin hızlanması için gargara kullanımı da uzman hekimler tarafından önerilmektedir.

Bazı durumlarda tuzlu su kullanımı da fayda sağlayabilir fakat diş etlerine zarar verme durumu oluşabileceğinden uzman hekimlere danışılmasında ve önerilerine uyulmasında fayda vardır.

Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Diş eti iltihapları mutlaka tedavi edilmesi gereken önemli bir ağız içi sorunudur. Tedavi edilmemesi durumunda ise diş kaybı ve diş etlerinin çekilmesi gibi ciddi sağlık sorunları oluşabilir. Diş etlerinde oluşan iltihaplar tedavi edilmediği zamanda tekrarlayabilen bir hastalık haline gelir ve ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Diş etlerinde oluşan iltihaplar bazı araştırmalara göre kalp ve akciğerleri de etkileyerek ileri boyutta sağlık sorunları oluşturabilir. Bu nedenle herhangi bir diş eti iltihabı oluşması belirtisi görülmesi durumunda vakit kaybetmeden hekim kontrolüne gidilmesi önem taşır.

Diş Taşının Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Diş taşları yetersiz bir şekilde fırçalama ve bakım yapılmaması durumunda oluşmaktadır. Taş ve plak oluşumunun engellenebilmesi için doğru teknikler kullanılarak düzenli bir şekilde fırçalama yapılması önem taşır. Diş taşlarının oluşmasına en büyük nedenler ise düzenli bir şekilde bakım yapılmaması, diş ipinin kullanılmaması, şekerli yiyeceklerin tüketilerek karbonhidrat tüketiminin fazla olmasıdır. Bu nedenler dışında tükürüğün yapısı da diş taşı oluşumunda görülen en büyük etkendir. Tükürüğün en yoğun olduğu bölgelerde görülen diş taşları ağız içinin ve diş arkalarının da yeteri kadar fırçalanmaması durumunda görülebilmektedir.

Diş Taşı Temizliği Ne Kadar Sürede Bir Tekrarlanmalıdır?

Diş taşları düzenli bir şekilde dişlerin fırçalanmaması ve bakımlarının yapılmaması durumunda oluşabilen sarı lekelerdir. Doğru tekniklerle ve doğru bir fırça yardımıyla dişlerin fırçalanması halinde diş taşlarının oluşumu engellenebilir. Diş etlerinden dişlere doğru tek bir dişe 5-6 kere fırça değecek şekilde temizlenmesi önem taşır.

Diş ipi ve diş fırçası kullanılması ise diş plaklarının ve diş taşlarının oluşumunu engellenmesinden dolayı düzenli bir şekilde uygulanmalıdır. Oluşan diş taşları için ise mutlaka bir diş hekimine muayene olunmasında fayda bulunur. Diş taşı temizleme yaptıran kişilerin 6 ayda bir kere mutlaka temizlenmesinin tekrarlanması yeni bir oluşumun oluşmasına engel olur.

Diş taşlarının temizlenmesi 6 ayda bir tekrarlanması gerekli iken kişilerin diş bakımı performanslarına bağlı olarak senede bir kerede yapılabilir. Bazı kişilerde ise bakım yapmaması halinde diş taşları oluşmazken bazı kişiler ne kadar özenli olursa olsun diş taşları oluşabilmektedir. Bu durum kişilerin dişlerin yapısına ve gösterdiği bakım performansına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Diş Taşı Temizliğinin Faydaları

Ağız bakımının düzenli bir şekilde yapılmaması durumunda diş taşları oluşumu görülebilirken aynı zamanda diş kayıpları da oluşabilmektedir. Diş taşı temizliği düzenli bir şekilde yapılması durumunda diş etleri daha sağlıklı bir şekilde görünüme kavuşur ve daha estetik bir görünüm kazanırlar. Gevşek olmayan ve sağlam bir diş eti yapısı oluşmasına neden olur.

Diş taşlarının temizlenmesinden sonra diş sallanmalar ve yer değiştirmeleri önlenerek dişler daha beyaz bir görünüm kazanır. Daha güçlü bir hal alan dişlerde iltihaplanmalar ve diş kayıpları görülmesi engellenmiş olur.

Diş eti çekilmelerinin tedavisi oldukça zor olup diş taşlarının giderilmesi durumunda diş eti çekilmeleri önlenebilir. Diş taşlarının yoğun bir şekilde olması durumunda ağız kokuları oluşabilir. Bu nedenle diş taşlarının giderilmesiyle ağız kokusu engellenebilir ve diş etlerinde kanamalar giderilmiş olur.

Diş Taşı Temizliği Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diş taşlarının giderilmesi için uygulanan tedaviler temizlik işlemleridir ve hasta bu işlemler sonrasında bazı kurallara dikkat etmelidir. Öncelikle hasta temizleme işlemi sonrasında 2 saat boyunca yeme içme eylemlerini yapmamalı ve ilk 24 saat çok soğuk ve çok soğuk şeylerden kaçınmalıdır.

İlk günlerde ağrı ve hissiyat oluşması normal olup buz uygulaması ya da ağrı kesici kullanılması önerilmektedir. İyileşmenin hızlanması için ılık suya tuz konularak gargara yapılması önerilir. Tedavilerden sonra mutlaka ağız içi hijyenine dikkat edilmesi önemli olup fırçalama, diş ipi ve gargara kullanılarak diş temizlenmesi yapılmalıdır. Genel olarak 6 ayda bir kontrole gidilmesi önerilirken dişlerde herhangi bir oluşum ya da lekelenme fark edilmesi durumunda mutlaka temizleme işlemleri tekrarlanmalıdır.

Diş İpi ve Diş Arası Fırçası Faydalı Mıdır?

Diş ipi ve diş arası fırçaları ağız ve diş hijyeni açısından oldukça önemli ağız bakım ürünlerindendir. Dişlerin sağlıklı olması için düzenli fırçalamanın yanı sıra diş ipi kullanılması fırçanın ulaşamadığı araların temizlenmesine fayda sağlar. Diş çürüklerinin önlenmesi ve diş eti hastalıklarının giderilmesinde diş iplerinin faydaları bulunurken aynı zamanda birçok faydası bulunur. Diş ipi faydaları arasında ağız içi hijyenine katkı sağlamak, sabahları oluşan ağız kokusunu önlemek, diş eti hastalıklarının engellenmesi ve dişlerde plak oluşumunu engelleyerek dişlerin çürümesini durdurmak yer alır. Bu nedenle ağız ve diş bakımı sırasında diş ipi ya da diş arası fırça kullanılması uzman hekimler tarafından önerilmektedir.

Diş Taşlarının Diş Sağlığına Zararları Nelerdir?

Dişlerde lekelenmelerin oluşması diş taşlarının belirtisi olup dişlere, ağız içi hijyene ve diş etlerine ciddi derecede zarar vermektedir. Bu nedenle mutlaka diş taşı temizliği belirtilerin görülmesi durumunda vakit kaybedilmeden yaptırılmalıdır.

Diş taşı oluşumları ağız kokusu, diş çürükleri, dişlerde sallanma, diş eti kanaması, diş etlerinin çekilmesi ve çene kemiğinde oluşan zararlara kadar birçok zarar bulunmaktadır. Diş taşlarının oluşumu diş fırçalarken ağrı hissedilmesi, sızı oluşması, diş etlerinin çekilmesi ya da sert oluşumlarla anlaşılabilir. Bu gibi durumların bir ya da birkaçı olması durumunda vakit kaybedilmeden temizleme işlemlerinin yaptırılması önerilir.

Diş Taşı Temizliği Sonrası

Dişlerin diş taşlarından temizlenmesinin ardından bazı kurallar bulunur. Bu hususlara dikkat edilmesi durumunda temizleme işlemleri başarılı bir şekilde sonuçlanabilir. Öncelikle bir gün boyunca çok sıcak ve soğuk yiyeceklerden kaçınılması önemli olup asitli içeceklerden uzak durulmalı, ağız bölgesinde soğuk hava teması engellenmeli ve diş bölgesi korunmalıdır. Diş bakımları yapılırken de birkaç gün boyunca diş ipi ya da kürdan kullanılmasından uzak durulmalıdır.

Diş Taşı Temizliği Fiyatları 2022

Diş taşı temizleme fiyatları hastanın ağız içi durumuna, diş taşı yoğunluğuna, doktorların uzmanlığına ve kurumlara göre farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle en doğru fiyat bilgisi hasta muayenesi sonucunda verilmektedir.  Diş taşı temizliği fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Diş Taşı Ağızda Koku Yapar Mı?

Diş taşları normal koşullarda kendi başına koku yapmayan bir oluşumdur. Diş taşlarının koku yapabilmesi için beraberinde farklı diş ve ağız rahatsızlıklarının bulunması gereklidir. Öncelikle ağız bakımının düzenli bir şekilde yapılmadığı hallerde koku oluşumu mümkün iken diş eti sorunları ve diş çürükleri de ağız kokusu oluşturmaktadır. Bu nedenle çürük dişlerin onarılması dâhil olmak üzere diş eti rahatsızlıklarının giderilmesi de ağız kokusu için önlem alınmasına faydalı olacaktır.

Dişler Neden Temizlenir?

Dişlerin temizlenmesi öncelikle tartar ve plak oluşumunun önlenebilmesi için fayda sağlarken aynı zamanda bakteri oluşmasını da engelleyecektir. Ağız hijyeni açısından dişlerin temizlenmesi büyük önem taşırken aynı zamanda dişlerin yüzeylerinin pürüzsüz ve temiz bir hal alması için önemli bir adımdır. Temizleme işlemleri yapılması durumunda hem bakterilerin dişlere zarar vermesinin önüne geçilirken hem de diş eti hastalıklarının engellenmesi, ağız içi hijyenin sağlanmasının yanı sıra herhangi bir koku oluşumu bulunmayacaktır.

Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Dişlerin temizlenmesi birçok farklı yöntemle mümkün iken dişlerdeki plak ve tartarların temizlenmesi sırasında dişlere zarar vermeyecek aletler kullanılmalıdır. Diş cilaları, ultrasonik aletler ve florür gibi özel bakım malzemeleri kullanılarak dişlerin temizlenmesi mümkün olur.

Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Ağız ve diş bakımında önemli olan düzenli bir şekilde diş hekimlerine kontrole gidilmesi ve tedavilerin aksatılmadan uygulanmasıdır. Düzenli bir şekilde ağız ve diş bakımı yapılabilmesi için dişlerin günde 2-3 kere fırçalanması, diş ipi kullanılarak detaylı bir şekilde temizlenmesi gereklidir. Dişlerde oluşan problemler ağız içi hijyeni olmak üzere tüm yaşamı olumsuz yönde etkileyeceğinden herhangi bir bakteri, plak ya da tartar oluşumunun önlenebilmesi için bakımların düzenli olması önemlidir.

Tüm sağlık sorunlarının giderilmesi için diş bakımlarının düzenli bir şekilde yaptırılması önemli olup herhangi bir diş ve ağız sorunu görülmesi durumunda uzman hekimlere muayene olunmasında fayda bulunur. Bakımların yanı sıra diş taşı temizliği çürüklerin giderilmesi ve diş etlerinin sağlıklı olması da ağız ve diş bakımı içerisinde yer alır. Bu sayede sağlıklı dişler ve estetik bir gülüş mümkün olur.