İmplant Üstü Protez

İmplant Üstü Protez Nedir?

Doğuştan ya da sonradan yaşanan diş kayıplarının giderilmesi için uygulanan implant protezlerin üst kısmına implant üstü protez denir. Çene kemiğinde, diş kayıpları hem estetik hem de fonksiyon açısından rahatsızlık oluşturur. Bu olumsuzlukları önleyebilmek için implantüstü protezler geliştirilmiştir. İmplantüstü protezlerde sabit ve hareketli olmak üzere 2 farklı protez dizaynı bulunmaktadır. Hasta için en uygun protez dizaynı hekim tarafından muayene sonrasında belirlenir.

Hastaların en rahat ettiği protez dizaynı sabit olan ve hasta tarafından takılıp çıkarılması gerekmeyen protezlerdir. İmplant, çene kemiği içerisine yerleştirilen ve uzun yıllar kullanılabilen diş kökü gibi görev yaparlar. İmplant tedavisi iki farklı aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalardan ilki vidaya benzer şekildeki implantın çene kemiğine yerleştirilmesidir. İkinci aşama ise çene kemiğine entegre olmuş implant üstü protez yapıldığı protez aşamasıdır. Bu protezler farklı malzemeler ile ve farklı dizaynlarda üretilebilirler.

İmplant Üstü Protez Hangi Durumlarda Uygulanır?

Bir dişin eksikliği ya da tüm dişlerin eksikliğine kadar her türlü durumda kullanılabilir. İmplant uygulaması için çene kemiğinde yeterli bir hacim bulunmalıdır. Zaman içerisinde çene kemiğinde kayıp oluşan kişilerin kemiklerine blok kemik ilavesi yapılabilir. İmplant tedavisi, diş eksikliği nedeni ile özgüven sorunu yaşayan, dişi restore edilemeyecek seviyede kırılan, çürük veya genetik sebeplerden ötürü birden fazla dişini kaybeden bireylerde uygulanabilir.

Kaliteli materyalden üretilen ve uzman cerrah tarafından uygulanan implantlar konfor ve özgüven gibi büyük avantajlar sağlarlar. İmplantlar uzun yıllar bireylerin kendi doğal dişiymiş gibi yüksek performansta kullanılabilir. Piyasada farklı markalara ait farklı fiyatlarda implantlar vardır. İmplant seçimi yaparken hastanın çene kemiğinin miktarı ve hacmi, yapılacak protezin dizaynı ve hastanın bütçesi göz önünde bulundurularak implant markasına karar verilir.

İmplant Protez Çeşitleri Nelerdir?

Hareketli ve sabit olmak üzere iki farklı dizaynda üretilebilir. Sabit protezler implant üzerine uygulanan porselen veya farklı malzemelerden üretilebilen protezlerdir. Porselen yapısal özellikleri itibari ile çok dayanıklıdır ve doğal diş yapısına benzer bir estetik görünümdedir. Porselen kuronların kullanıldığı bu protezler takılıp çıkarılan protezlere göre daha maliyetlidir. Tüm ağızın restore edileceği durumlarda hastalar tarafından en rahat olarak bu tipteki protezler kullanılmaktadır.

Yetersiz kemik sebebi ile ağzın her bölgesine implant yerleştirilemeyen kişilerde daha az sayıda implant yerleştirilerek bu implantlardan destek alan ve kişinin kendi takıp çıkarabileceği şekilde üretilen hareketli protezler yapılabilir. Hasta için hareketli mi yoksa sabit mi protez yapılacağına hekim muayene sonrasında karar verir ve hastaya seçenekleri sunar. Bazı durumlarda fazla implant yapılabilecek olmasına rağmen hasta maliyetler sebebi ile daha az implant yapılmasını ve hareketli protez kullanmayı tercih edebilir.  

İmplant Destekli Hareketli Protezlerin Bakımı Nasıl Yapılır?

İmplant ve implant destekli hareketli protezlerin uzun yıllar kullanılabilmesi için bakımına mümkün olduğunca özen gösterilmelidir. Hareketli protezlerin içerisinde bulunan iskelet sebebi ile bu dizayndaki protezler çok dayanıklıdır. Ancak protez bakımı doğru ve yeterli yapılmadığı sürece uyumu bozulabilir ve deformasyonlar oluşabilir. Hareketli protezler kullanılmadıkları süre boyunca uygun solüsyonların içerisinde bekletilmelidir. Diş fırçası veya benzeri bir fırça yardımı ile her yemekten sonra mutlaka temizlenmelidir. Hareketli protezler ağızda olmadığı süre boyunca özel bir kutu içerisinde ve bir solüsyonda bekletilmedir.

İmplantlar çene kemiğine monte edildikten sonra üzerine yapılan sabit protezler hastanın kendi dişleri gibidir ve bakımı da doğal dişler gibi yapılabilir. Yemeklerden sonra sabit veya hareketli protezler mutlaka fırçalanmalıdır. Fırçalama sonrasında da ağız çalkalama suyu ile de gargara yapılmalıdır. İmplantlar insan vücuduna uyum sağlayan malzemelerden üretilir ve herhangi bir zararı yoktur. İmplant vücutta herhangi bir enfeksiyona sebep olmaz.

İmplant Üstü Diş Protezi Nasıl Takılır?

Yerleştirilecek implantın kemik ile kaynaşması sonrasında implant protez hazırlanmaya başlanır ve ölçüler alınır. İmplant üstü protezler takılırken genellikle anestezi işlemine gerek duyulmaz. 3 aylık bir bekleme süresinden sonra doktor tarafından kaynama işlemi değerlendirilir.

Kontrol sonrasında daha fazla beklemenin gerekli olmadığı durumlarda protezin ölçüsü alınır. Alınan ölçüden laboratuvar ortamında ortalama 1 haftada hazırlanır.

Protezler yapıştırıcılar veya direk implantın içine giren vidalarla implanta sabitlenirler. Bu dişler ile çiğneme ve ısırma işlemleri kişinin kendi doğal dişleri gibi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilir. Konuşma esnasında sesleri çıkartırken dişlerimiz yardım eder. Bu nedenle diş eksikliğinde konuşma bozuklukları meydana gelebilir. Protezler tamamlandığında konuşma sırasındaki problemler de önlenmiş olur.

İmplant Üstü Protezlerin Yapımı Kaç Seans Sürer?

Protezlerin yapım aşamalarında uygulanacak protezin dizaynı önem taşımaktadır. Sabit protezler genellikle ölçü, prova ve bitim olmak üzere 3 seansta tamamlanabilir. Hareketli protezlerde bu aşamalar daha fazladır. İlk seansta ölçüler alınır. Doğru ölçü alınmadığı takdirde hazırlanan protezden yeterli oranda performans alınamaz. Bu nedenle ölçüler mutlaka uzman diş hekimi tarafından alınmalıdır. Ölçü alma sonrasında prova seansları yapılır ve hazırlanan protezin kontrolü sağlanır. Ağız içerisine uyumu sorunsuz olan protezler tamamlanır ve sonraki seansta takılır.

İmplant Protezlerin Avantajları

İmplantüstü protezler son yıllarda sıklıkla tercih edilmektedir. Kaliteli malzemeden üretilen ve tecrübeli bir cerrah tarafından uygulanan implantlar hastalara büyük avantajlar sağlar. Bu avantajları sıralarsak;

  • Diş olmayan alanlardaki kemiklerin korunmasını ve daha fazla aşınmasını engelleyerek çene kemiğinin erimesini yavaşlatır.
  • Tek ve çoklu diş eksikliklerinde komşu dişleri kesmeden tedavi yapılabilmesini sağlar.
  • Uzun dönemde doğal dişlere en yakın renk, konfor ve estetiği sağlarlar.

İmplant yaptırmadan önce hekim seçiminde dikkatli olmak gerekir. İmplantların tecrübeli cerrahlar tarafından uygulanması tedavinin ömrünü ve kalitesini etkiler.

İmplant Üstü Protez Çeşitleri Nelerdir?

İmplantüstü protezler, implanttan destek alan sabit protezler ve implanttan destek alan hareketli protezler genel olarak 2 farklı dizaynda üretilebilir. Hareketli protezler implanta tutunurlar ancak istenildiği zaman hasta tarafından çıkarılıp temizlenebilen protezlerdir. İmplantüstü hareketli protezlerde bar, locater veya ball gibi tutuculardan destek alarak protez ile implantın birbirine kenetlenmesi sağlanır.

İmplantüstü protezin seçiminde esas etkili olan faktör mevcut implant sayısıdır. Çenedeki implant sayısı fazla ise sabit (takılıp çıkarılmayan) bir protez yapılabilmesi mümkün olur. Mevcut implant sayısı ile beraber çenelerin birbiri ile olan ilişkisi de yapılacak protezi ve kullanılacak bağlantı şeklini etkilemektedir.

Bu ve bunun gibi birçok parametre değerlendirilerek implant protez dizaynı oluşturulur. Yeterli sayıda implant olmayan durumlarda sabit protez yapılmak istenirse implantların ve dolayısı ile protezin ömrü kısalır.

İmplant Üstü Bar Bağlantılı Protezler

Bu protez dizaynında genellikle en az 4 adet implant uygulanır. Dört adet implantın birbirine bağlanması ile stabilite artar ve çiğneme fonksiyonu etkin bir şekilde gerçekleştirilir. Yapılan çalışmalarda daha az sayıda implant ile bar bağlantılı protez yapılmak istenildiğinde implantların ömrünün ve protezin stabilitesinin bozulduğu bildirilmiştir. Bu tipteki bağlantıda ısırma esnasındaki stabilite çok yüksektir. Doğru bakım ve düzenli kontroller ile birlikte uzun yıllar sorunsuz bir kullanım imkânı tanır.

Yapım aşamaları komplikedir ve teknik hassasiyeti fazladır. Bu sebeple üretim süreci uzun ve zordur. Tecrübeli teknisyenler tarafından üretilen bu protezler güvenle uzun yıllar kullanılabilir. İmplant protez yapım aşamasında cerrahtan protez uzmanına ve teknisyene kadar uzayan ciddi bir ekip çalışması gerekmektedir.  

İmplant Üstü Locater Bağlantılı Protezler

Locater bağlantılı protezler 2,3 veya 4 adet implanttan destek alarak hazırlanan protezlerdir. Yapım aşamasında ve idame sürecinde bar destekli protezlere göre bazı avantajları vardır. Tutuculuk oranı ve hasta konforu yüksektir.  Boyutları diğer bağlantı parçalarına göre daha kısa ve daha küçük olduğu için hekimlere uygulama kolaylığı sağlar. Bu bağlantı tiplerinde implanta gelen yük minimal olduğu için implant ve protez uzun süre kullanılabilir.

Parçaların küçük ve temizlenebilir olması sebebi bakımları kolaydır. Kullanım ömrünün uzun olması, uygun fiyatı ve hastaya sağladığı avantajlar sebebi ile sıklıkla kullanılan bağlantı tipidir. Hastanın bu tedavi için uygun olması gerekir. Dikey boyutu azalmış hastalarda sıklıkla tercih edilen bağlantı tipleridir.

İmplant Üstü Locater- Bar Bağlantılı Protezler

Locater ve bar bağlantıları, implantların üzerine yerleştirilen ve hareketli protezler yapmak için kullanılan implant bağlantılarıdır. Bu tipteki bağlantılar genellikle yoğun çene kemiği kaybının olduğu kişilerde tercih edilir. Yapım aşamasında çok sayıda prova getirir ve teknik hassasiyetleri yüksektir. Doğru şekilde hazırlanmış bir protez hastaya sabit proteze yakın bir konfor sağlar ve hasta memnuniyetini arttırır. Protezlerin bakımı ve temizlikleri doğru yapıldığı sürece uzun yıllar kullanılabilir.

İmplant Üzerine Yapılacak Protezin Sabit Ya Da Hareketli Olmasına Nasıl Karar Verilir?

Bu kararda öncelikle hareketli veya sabit protez yapılabiliyor mu sorusunun cevabı önemlidir. Çene kemiğinin yüksekliği ve hacmi yaşın ilerlemesi, kemik erimesi, menopoz ve bazı ilaçlara bağlı olarak kaybolabilir Eğer iki tipteki protez de yapılabiliyorsa, hastanın isteği ve ekonomik koşulları da göz önüne alınarak hekim ve hasta birlikte bir karara varırlar.

Protezin istenilen konuma yerleştirilebiliyor olması da yapılacak protezin dizaynını etkileyebilir. Yapılacak proteze, hem fonksiyon hem de estetik göz önüne alınarak karar verilir. Protezin doğru olarak yapılabilmesi için yeterli kemik olmaması durumunda farklı tedavi protokolleri tercih edilebilir.

İmplant Üzerine Her Zaman Sabit Dişler Mi Yapılır?

İmplantlar çene kemiği içerisinde bulunan kalıcı ve sabit ürünlerdir. Ancak bu sabit olan yapıların üzerine, uygulanan implant sayısına bağlı olarak hareketli veya sabit protezler yapılabilir. Bu nedenle implantlar sabit iken üzerindeki protezler sabit veya hareketli olabilir.

Hastanın beklentisi ve uygulanabilecek protez tipine göre belirli sayılarda implantlar yapılarak üzerine sabit veya hareketli protezler uygulanabilir. Hasta memnuniyeti uygulanacak protezin sabit veya hareketli olmasına göre değişebilmektedir. Her zaman öncelik hastaya kendi dişi gibi kullanabileceği bir sabit protez yapılmasıdır.

Hastanın yaşı ve önceden kullandığı protezin dizaynı da göz önüne alınarak sabit veya hareketli protez seçimi yapılır. Çok ileri yaştaki bireylerde çene kemiği kaybı yoğun ise sabit implant üstü protez yapılabilmesi mümkün olmayabilir.

İmplant Üzerine Sabit Protez Yapılabilmesi İçin En Az Kaç İmplant Gerekir?

Bir ya da daha fazla dişe sabit protez uygulanabilir ancak buradaki belirleyici faktör hastadaki eksik diş miktarıdır. Sabit protez yapılabilmesi için, gerekli olan sayıdaki implantın yerleştirilebileceği miktarda kemik bulunmasıdır. İmplant kemik içerisine yerleştirilen ve diş kökü gibi görev yapan bir maddedir. Sabit bir protez yapabilmek için altta bulunan destek miktarının da yeterli olması gerekir.

İmplant sayısı çene kemiğinin uygunluğu değerlendirildikten sonra hastanın sabit veya hareketli protez isteği doğrultusunda belirlenir. Tamamen dişsiz bireylerde sabit diş yapılabilmesi için tek bir çeneye en az 4 adet implant gerekmektedir. Ancak 4 implant yapıldığında daha az sayıda diş yapılabildiği için kemik miktarı ve hastanın diğer koşulları uygun ise hekimler genellikle 6 veya 8 implant yapılmasını tercih ederler. İmplant sayısı arttıkça protezin destek miktarı da artacağı için protezin dayanıklılığı artar.

İmplant Üstü Protez Fiyatları 2022

İmplant üstü protez ancak implant tedavisi sonrasında yapılabilir ve fiyatları kullanılacak implant markası ve protez çeşidine göre farklılık göstermektedir. Çok sayıda implant gereken bireylerde tedavi tutarları yüksek olmaktadır. İmplantın markası, hekimin tedavi ücretleri, kullanılan implant üstü protezin malzemesi ve implant sayısı dikkate alınırak fiyatlar belirlenir. İmplant tedavisi için kullanılan malzemeler genellikle yerli ürünler olmamakla birlikte ithal edilmektedir. Bu sebeple de tedavi fiyatları yükselmektedir. İmplant ve protez yaptırmak isteyen kişiler, karar vermeden önce iyi bir araştırma yapılmalıdır.

Kullanılacak ürünün kalitesi ve daha da önemlisi uygulayacak hekimin bilgi ve tecrübesi çok önem taşımaktadır. Bu ve benzeri nedenlerden ötürü klinik tercihi büyük önem taşır. İmplant üstü protez fiyatları ve size en uygun tedavi alternatiflerini öğrenmek için kliniğimize başvurarak ücretsiz muayene olabilirsiniz.