İmplant Üstü Protez

İmplant Üstü Protez Nedir?

Doğuştan ya da sonradan yaşanan diş kayıplarının giderilmesi için uygulanan implant protezlerin üst kısmına implant üstü protez denir. Çene kemiğinde, diş kayıpları hem estetik hem de fonksiyon açısından rahatsızlık oluşturur. Bu olumsuzlukları önleyebilmek için implantüstü protezler geliştirilmiştir. İmplantüstü protezlerde sabit ve hareketli olmak üzere 2 farklı protez dizaynı bulunmaktadır. Hasta için en uygun protez dizaynı hekim tarafından muayene sonrasında belirlenir.

Hastaların en rahat ettiği protez dizaynı sabit olan ve hasta tarafından takılıp çıkarılması gerekmeyen protezlerdir. İmplant, çene kemiği içerisine yerleştirilen ve uzun yıllar kullanılabilen diş kökü gibi görev yaparlar. İmplant tedavisi iki farklı aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalardan ilki vidaya benzer şekildeki implantın çene kemiğine yerleştirilmesidir. İkinci aşama ise çene kemiğine entegre olmuş implant üstü protez yapıldığı protez aşamasıdır. Bu protezler farklı malzemeler ile ve farklı dizaynlarda üretilebilirler.

İmplant Üstü Protez Hangi Durumlarda Uygulanır?

Bir dişin eksikliği ya da tüm dişlerin eksikliğine kadar her türlü durumda kullanılabilir. İmplant uygulaması için çene kemiğinde yeterli bir hacim bulunmalıdır. Zaman içerisinde çene kemiğinde kayıp oluşan kişilerin kemiklerine blok kemik ilavesi yapılabilir. İmplant tedavisi, diş eksikliği nedeni ile özgüven sorunu yaşayan, dişi restore edilemeyecek seviyede kırılan, çürük veya genetik sebeplerden ötürü birden fazla dişini kaybeden bireylerde uygulanabilir.

Kaliteli materyalden üretilen ve uzman cerrah tarafından uygulanan implantlar konfor ve özgüven gibi büyük avantajlar sağlarlar. İmplantlar uzun yıllar bireylerin kendi doğal dişiymiş gibi yüksek performansta kullanılabilir. Piyasada farklı markalara ait farklı fiyatlarda implantlar vardır. İmplant seçimi yaparken hastanın çene kemiğinin miktarı ve hacmi, yapılacak protezin dizaynı ve hastanın bütçesi göz önünde bulundurularak implant markasına karar verilir.

İmplant Protez Çeşitleri Nelerdir?

Hareketli ve sabit olmak üzere iki farklı dizaynda üretilebilir. Sabit protezler implant üzerine uygulanan porselen veya farklı malzemelerden üretilebilen protezlerdir. Porselen yapısal özellikleri itibari ile çok dayanıklıdır ve doğal diş yapısına benzer bir estetik görünümdedir. Porselen kuronların kullanıldığı bu protezler takılıp çıkarılan protezlere göre daha maliyetlidir. Tüm ağızın restore edileceği durumlarda hastalar tarafından en rahat olarak bu tipteki protezler kullanılmaktadır.

Yetersiz kemik sebebi ile ağzın her bölgesine implant yerleştirilemeyen kişilerde daha az sayıda implant yerleştirilerek bu implantlardan destek alan ve kişinin kendi takıp çıkarabileceği şekilde üretilen hareketli protezler yapılabilir. Hasta için hareketli mi yoksa sabit mi protez yapılacağına hekim muayene sonrasında karar verir ve hastaya seçenekleri sunar. Bazı durumlarda fazla implant yapılabilecek olmasına rağmen hasta maliyetler sebebi ile daha az implant yapılmasını ve hareketli protez kullanmayı tercih edebilir.

İmplant Destekli Hareketli Protezlerin Bakımı Nasıl Yapılır?

İmplant ve implant destekli hareketli protezlerin uzun yıllar kullanılabilmesi için bakımına mümkün olduğunca özen gösterilmelidir. Hareketli protezlerin içerisinde bulunan iskelet sebebi ile bu dizayndaki protezler çok dayanıklıdır. Ancak protez bakımı doğru ve yeterli yapılmadığı sürece uyumu bozulabilir ve deformasyonlar oluşabilir. Hareketli protezler kullanılmadıkları süre boyunca uygun solüsyonların içerisinde bekletilmelidir. Diş fırçası veya benzeri bir fırça yardımı ile her yemekten sonra mutlaka temizlenmelidir. Hareketli protezler ağızda olmadığı süre boyunca özel bir kutu içerisinde ve bir solüsyonda bekletilmedir.

İmplantlar çene kemiğine monte edildikten sonra üzerine yapılan sabit protezler hastanın kendi dişleri gibidir ve bakımı da doğal dişler gibi yapılabilir. Yemeklerden sonra sabit veya hareketli protezler mutlaka fırçalanmalıdır. Fırçalama sonrasında da ağız çalkalama suyu ile de gargara yapılmalıdır. İmplantlar insan vücuduna uyum sağlayan malzemelerden üretilir ve herhangi bir zararı yoktur. İmplant vücutta herhangi bir enfeksiyona sebep olmaz.

İmplant Üstü Diş Protezi Nasıl Takılır?

Yerleştirilecek implantın kemik ile kaynaşması sonrasında implant protez hazırlanmaya başlanır ve ölçüler alınır. İmplant üstü protezler takılırken genellikle anestezi işlemine gerek duyulmaz. 3 aylık bir bekleme süresinden sonra doktor tarafından kaynama işlemi değerlendirilir.

Kontrol sonrasında daha fazla beklemenin gerekli olmadığı durumlarda protezin ölçüsü alınır. Alınan ölçüden laboratuvar ortamında ortalama 1 haftada hazırlanır.

Protezler yapıştırıcılar veya direk implantın içine giren vidalarla implanta sabitlenirler. Bu dişler ile çiğneme ve ısırma işlemleri kişinin kendi doğal dişleri gibi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilir. Konuşma esnasında sesleri çıkartırken dişlerimiz yardım eder. Bu nedenle diş eksikliğinde konuşma bozuklukları meydana gelebilir. Protezler tamamlandığında konuşma sırasındaki problemler de önlenmiş olur.

İmplant Üstü Protezlerin Yapımı Kaç Seans Sürer?

Protezlerin yapım aşamalarında uygulanacak protezin dizaynı önem taşımaktadır. Sabit protezler genellikle ölçü, prova ve bitim olmak üzere 3 seansta tamamlanabilir. Hareketli protezlerde bu aşamalar daha fazladır. İlk seansta ölçüler alınır. Doğru ölçü alınmadığı takdirde hazırlanan protezden yeterli oranda performans alınamaz. Bu nedenle ölçüler mutlaka uzman diş hekimi tarafından alınmalıdır. Ölçü alma sonrasında prova seansları yapılır ve hazırlanan protezin kontrolü sağlanır. Ağız içerisine uyumu sorunsuz olan protezler tamamlanır ve sonraki seansta takılır.

İmplant Protezlerin Avantajları

İmplantüstü protezler son yıllarda sıklıkla tercih edilmektedir. Kaliteli malzemeden üretilen ve tecrübeli bir cerrah tarafından uygulanan implantlar hastalara büyük avantajlar sağlar. Bu avantajları sıralarsak;

  • Diş olmayan alanlardaki kemiklerin korunmasını ve daha fazla aşınmasını engelleyerek çene kemiğinin erimesini yavaşlatır.
  • Tek ve çoklu diş eksikliklerinde komşu dişleri kesmeden tedavi yapılabilmesini sağlar.
  • Uzun dönemde doğal dişlere en yakın renk, konfor ve estetiği sağlarlar.

İmplant yaptırmadan önce hekim seçiminde dikkatli olmak gerekir. İmplantların tecrübeli cerrahlar tarafından uygulanması tedavinin ömrünü ve kalitesini etkiler.

İmplant Üstü Protez Çeşitleri Nelerdir?

İmplantüstü protezler, implanttan destek alan sabit protezler ve implanttan destek alan hareketli protezler genel olarak 2 farklı dizaynda üretilebilir. Hareketli protezler implanta tutunurlar ancak istenildiği zaman hasta tarafından çıkarılıp temizlenebilen protezlerdir. İmplantüstü hareketli protezlerde bar, locater veya ball gibi tutuculardan destek alarak protez ile implantın birbirine kenetlenmesi sağlanır.

İmplantüstü protezin seçiminde esas etkili olan faktör mevcut implant sayısıdır. Çenedeki implant sayısı fazla ise sabit (takılıp çıkarılmayan) bir protez yapılabilmesi mümkün olur. Mevcut implant sayısı ile beraber çenelerin birbiri ile olan ilişkisi de yapılacak protezi ve kullanılacak bağlantı şeklini etkilemektedir.

İlginizi Çekebilir  Çarpık Diş

Bu ve bunun gibi birçok parametre değerlendirilerek implant protez dizaynı oluşturulur. Yeterli sayıda implant olmayan durumlarda sabit protez yapılmak istenirse implantların ve dolayısı ile protezin ömrü kısalır.

İmplant Üstü Bar Bağlantılı Protezler

Bu protez dizaynında genellikle en az 4 adet implant uygulanır. Dört adet implantın birbirine bağlanması ile stabilite artar ve çiğneme fonksiyonu etkin bir şekilde gerçekleştirilir. Yapılan çalışmalarda daha az sayıda implant ile bar bağlantılı protez yapılmak istenildiğinde implantların ömrünün ve protezin stabilitesinin bozulduğu bildirilmiştir. Bu tipteki bağlantıda ısırma esnasındaki stabilite çok yüksektir. Doğru bakım ve düzenli kontroller ile birlikte uzun yıllar sorunsuz bir kullanım imkânı tanır.

Yapım aşamaları komplikedir ve teknik hassasiyeti fazladır. Bu sebeple üretim süreci uzun ve zordur. Tecrübeli teknisyenler tarafından üretilen bu protezler güvenle uzun yıllar kullanılabilir. İmplant protez yapım aşamasında cerrahtan protez uzmanına ve teknisyene kadar uzayan ciddi bir ekip çalışması gerekmektedir.

İmplant Üstü Locater Bağlantılı Protezler

Locater bağlantılı protezler 2,3 veya 4 adet implanttan destek alarak hazırlanan protezlerdir. Yapım aşamasında ve idame sürecinde bar destekli protezlere göre bazı avantajları vardır. Tutuculuk oranı ve hasta konforu yüksektir.  Boyutları diğer bağlantı parçalarına göre daha kısa ve daha küçük olduğu için hekimlere uygulama kolaylığı sağlar. Bu bağlantı tiplerinde implanta gelen yük minimal olduğu için implant ve protez uzun süre kullanılabilir.

Parçaların küçük ve temizlenebilir olması sebebi bakımları kolaydır. Kullanım ömrünün uzun olması, uygun fiyatı ve hastaya sağladığı avantajlar sebebi ile sıklıkla kullanılan bağlantı tipidir. Hastanın bu tedavi için uygun olması gerekir. Dikey boyutu azalmış hastalarda sıklıkla tercih edilen bağlantı tipleridir.

İmplant Üstü Locater- Bar Bağlantılı Protezler

Locater ve bar bağlantıları, implantların üzerine yerleştirilen ve hareketli protezler yapmak için kullanılan implant bağlantılarıdır. Bu tipteki bağlantılar genellikle yoğun çene kemiği kaybının olduğu kişilerde tercih edilir. Yapım aşamasında çok sayıda prova getirir ve teknik hassasiyetleri yüksektir. Doğru şekilde hazırlanmış bir protez hastaya sabit proteze yakın bir konfor sağlar ve hasta memnuniyetini arttırır. Protezlerin bakımı ve temizlikleri doğru yapıldığı sürece uzun yıllar kullanılabilir.

İmplant Üzerine Yapılacak Protezin Sabit Ya Da Hareketli Olmasına Nasıl Karar Verilir?

Bu kararda öncelikle hareketli veya sabit protez yapılabiliyor mu sorusunun cevabı önemlidir. Çene kemiğinin yüksekliği ve hacmi yaşın ilerlemesi, kemik erimesi, menopoz ve bazı ilaçlara bağlı olarak kaybolabilir Eğer iki tipteki protez de yapılabiliyorsa, hastanın isteği ve ekonomik koşulları da göz önüne alınarak hekim ve hasta birlikte bir karara varırlar.

Protezin istenilen konuma yerleştirilebiliyor olması da yapılacak protezin dizaynını etkileyebilir. Yapılacak proteze, hem fonksiyon hem de estetik göz önüne alınarak karar verilir. Protezin doğru olarak yapılabilmesi için yeterli kemik olmaması durumunda farklı tedavi protokolleri tercih edilebilir.

İmplant Üzerine Her Zaman Sabit Dişler Mi Yapılır?

İmplantlar çene kemiği içerisinde bulunan kalıcı ve sabit ürünlerdir. Ancak bu sabit olan yapıların üzerine, uygulanan implant sayısına bağlı olarak hareketli veya sabit protezler yapılabilir. Bu nedenle implantlar sabit iken üzerindeki protezler sabit veya hareketli olabilir.

Hastanın beklentisi ve uygulanabilecek protez tipine göre belirli sayılarda implantlar yapılarak üzerine sabit veya hareketli protezler uygulanabilir. Hasta memnuniyeti uygulanacak protezin sabit veya hareketli olmasına göre değişebilmektedir. Her zaman öncelik hastaya kendi dişi gibi kullanabileceği bir sabit protez yapılmasıdır.

Hastanın yaşı ve önceden kullandığı protezin dizaynı da göz önüne alınarak sabit veya hareketli protez seçimi yapılır. Çok ileri yaştaki bireylerde çene kemiği kaybı yoğun ise sabit implant üstü protez yapılabilmesi mümkün olmayabilir.

İmplant Üzerine Sabit Protez Yapılabilmesi İçin En Az Kaç İmplant Gerekir?

Bir ya da daha fazla dişe sabit protez uygulanabilir ancak buradaki belirleyici faktör hastadaki eksik diş miktarıdır. Sabit protez yapılabilmesi için, gerekli olan sayıdaki implantın yerleştirilebileceği miktarda kemik bulunmasıdır. İmplant kemik içerisine yerleştirilen ve diş kökü gibi görev yapan bir maddedir. Sabit bir protez yapabilmek için altta bulunan destek miktarının da yeterli olması gerekir.

İmplant sayısı çene kemiğinin uygunluğu değerlendirildikten sonra hastanın sabit veya hareketli protez isteği doğrultusunda belirlenir. Tamamen dişsiz bireylerde sabit diş yapılabilmesi için tek bir çeneye en az 4 adet implant gerekmektedir. Ancak 4 implant yapıldığında daha az sayıda diş yapılabildiği için kemik miktarı ve hastanın diğer koşulları uygun ise hekimler genellikle 6 veya 8 implant yapılmasını tercih ederler. İmplant sayısı arttıkça protezin destek miktarı da artacağı için protezin dayanıklılığı artar.

İmplant Üstü Protez Fiyatları 2024

İmplant üstü protez ancak implant tedavisi sonrasında yapılabilir ve fiyatları kullanılacak implant markası ve protez çeşidine göre farklılık göstermektedir. Çok sayıda implant gereken bireylerde tedavi tutarları yüksek olmaktadır. İmplantın markası, hekimin tedavi ücretleri, kullanılan implant üstü protezin malzemesi ve implant sayısı dikkate alınırak fiyatlar belirlenir. İmplant tedavisi için kullanılan malzemeler genellikle yerli ürünler olmamakla birlikte ithal edilmektedir. Bu sebeple de tedavi fiyatları yükselmektedir. İmplant ve protez yaptırmak isteyen kişiler, karar vermeden önce iyi bir araştırma yapılmalıdır.

Kullanılacak ürünün kalitesi ve daha da önemlisi uygulayacak hekimin bilgi ve tecrübesi çok önem taşımaktadır. Bu ve benzeri nedenlerden ötürü klinik tercihi büyük önem taşır. İmplant üstü protez fiyatları ve size en uygun tedavi alternatiflerini öğrenmek için kliniğimize başvurarak ücretsiz muayene olabilirsiniz.

İmplant üstü protez ne kadar sürer?

İmplant üstü protezlerin ömrü bir dizi faktöre bağlı olarak değişebilir. İmplant üstü protezler, ağızdaki implantlar üzerine sabitlenen veya çıkarılabilir protezlerdir. Bu protezlerin dayanıklılığı ve ömrü, birkaç önemli faktörden etkilenebilir:

İlginizi Çekebilir  Pedodonti

Bakım ve Temizlik: İmplant üstü protezler, düzenli ve etkili bir şekilde temizlenmelidir. İyi ağız hijyeni alışkanlıkları, protezlerin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olabilir.

İyi Bir Protez Tasarımı: Protezlerin iyi bir şekilde tasarlanması ve implantlarla uyumlu olması, protezlerin ömrünü artırabilir.

Protez Materyali: Protezlerin yapımında kullanılan malzeme de önemlidir. Yüksek kaliteli ve dayanıklı malzemeler kullanıldığında, protezler daha uzun süre dayanabilir.

Diş Hekiminin Deneyimi: İmplant üstü protezlerin implantlara doğru bir şekilde monte edilmesi ve uygun bir şekilde ayarlanması önemlidir. Bu işlemi deneyimli bir diş hekimi yapmalıdır.

Diş Sağlığı: Genel ağız ve diş sağlığı, implant üstü protezlerin ömrünü etkileyebilir. Özellikle diş eti hastalıkları ve çevreleyen dokulardaki problemler protezlerin başarısını etkileyebilir.

İyi bir bakım ve düzenli kontrollerle birlikte, implant üstü protezler genellikle 10 ila 15 yıl veya daha uzun süre dayanabilirler. Ancak bu süreç, kişinin yaşına, ağız sağlığına ve protezlerin bakımına bağlı olarak değişebilir. İmplant üstü protezlerin ömrünü uzatmak için düzenli diş hekimi kontrolleri ve iyi bir ağız hijyeni alışkanlığı önemlidir. Protezlerde herhangi bir sorun olduğunda, diş hekiminize danışmalısınız.

İmplantın üstüne protez nasıl yapılır?

İmplantın üstüne protez yapılması, ağızda eksik dişlerin yerine sabit veya çıkarılabilir protezlerin yerleştirilmesi işlemidir. İmplant üstü protezler, implantlar adı verilen titanyum vida benzeri yapılara sabitlenir veya bunlar üzerine monte edilir. İşte implant üstü protezlerin nasıl yapılacağına dair temel adımlar:

Değerlendirme ve Planlama: İmplant üstü protez yapım süreci, ilk olarak ağız muayenesi ve röntgen görüntüleri ile başlar. Diş hekimi, implantların yerleştirilmesi gereken bölgeyi inceleyerek implantların uygun konumda ve sağlam bir şekilde yerleştirilmesi için bir tedavi planı oluşturur.

İmplant Yerleştirme: İmplantlar, diş eti altına cerrahi bir işlemle yerleştirilir. İmplantlar, çene kemiği içine yerleştirilerek doğal diş köklerine benzer bir şekilde destek sağlarlar.

İyileşme Süreci: İmplantlar yerleştirildikten sonra, iyileşme sürecine geçilir. Bu süreçte, implantlar çene kemiği ile kaynaşır (oseointegrasyon) ve bu süreç birkaç ay sürebilir.

İmplant Üzerine Geçici Protez: İmplantların yerleştirilmesinin ardından, çene kemiğinin iyileşmesini beklerken geçici bir protez takılabilir. Bu geçici protez, çiğneme fonksiyonunu ve estetik görünümü düzelten geçici bir çözümdür.

İmplant Üstü Protez Tasarımı: İyileşme tamamlandığında, kalıcı implant üstü protezlerin tasarımına geçilir. Bu protezler, çene yapısına uygun bir şekilde tasarlanır ve özel olarak yapılır. Protezlerin rengi, şekli ve boyutu, çocuğun ağız yapısına ve estetik tercihlerine göre ayarlanır.

Protez Sabitlenmesi veya Montajı: İmplant üstü protezler, implantların üzerine sabitlenir veya monte edilir. Sabit protezler, implantlara doğrudan vidalanırken, çıkarılabilir protezler genellikle implantlara bağlayıcılar veya bağlantılar aracılığıyla tutturulur.

Son Ayarlar: Protezler takıldıktan sonra, son ayarlar yapılır ve çiğneme fonksiyonu kontrol edilir. Protezlerin rahat bir şekilde oturduğundan ve doğru bir şekilde çalıştığından emin olunur.

İmplant üstü protez neden düşer?

İmplant üstü protezlerin düşmesi, çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir ve bu nedenlerden bazıları şunlar olabilir:

İmplant Entegrasyonu Problemleri: İmplant üstü protezlerin yerleştirilmesi için implantların çene kemiği ile uyumlu bir şekilde kaynaması (oseointegrasyon) gereklidir. Bu süreç tamamlanmadan protezler sabitlenirse, implantlar yeterince stabil hale gelmez ve protezler zamanla gevşeyebilir veya düşebilir.

İmplantın Başarısızlığı: İmplant üstü protezlerin dayanmasının temelini oluşturan implantın başarısız olması, protezlerin düşmesine neden olabilir. İmplantın enfekte olması, çene kemiği kaynamasının başarısız olması veya implantın kaymasını önlemek için yeterince sağlam olmaması gibi sorunlar, bu duruma yol açabilir.

Kötü Protez Tasarımı: İmplant üstü protezlerin tasarımı ve uygunluğu, protezlerin tutunmasını ve dayanmasını etkiler. Kötü tasarlanmış veya uygun olmayan protezler, zaman içinde gevşeyebilir veya düşebilir.

Çene Kemiği Sorunları: Çene kemiği yapısı veya sağlığı sorunları, implant üstü protezlerin düşmesine neden olabilir. Çene kemiği kaynaması yetersizse veya çene kemiğinde kemik kaybı yaşanıyorsa, protezlerin tutunması zorlaşabilir.

Yetersiz Bakım ve Temizlik: İyi bir ağız hijyeni sağlanmaması, protezlerin altındaki diş eti dokusunun iltihaplanmasına veya çekilmesine neden olabilir. Bu da protezlerin tutunmasını etkileyebilir.

Çiğneme ve Kuvvet Problemleri: Dişlerin uygun bir şekilde hizalanmamış veya protezlerin çiğneme kuvvetleri düzensizse, protezlerin tutunması zorlaşabilir ve zamanla gevşeyebilir.

Protezlerin Eski Olması: Protezlerin ömrü sınırlıdır ve zamanla aşınabilirler. Eski veya hasarlı protezler, düşme riskini artırabilir

İmplant protez takıldıktan sonra ne yapılır?

İmplant protezler takıldıktan sonra, iyileşme sürecini yönetmek ve protezlerin uzun ömürlü ve sağlıklı bir şekilde kullanılabilmesini sağlamak için bazı önlemler almanız gerekebilir. İşte implant protezler takıldıktan sonra dikkate almanız gereken bazı önemli adımlar:

İyileşme Sürecini Takip Etme: İmplantların yerleştirilmesinin ardından, çene kemiği ile implantların kaynaması gerekecektir. Bu süreç “oseointegrasyon” olarak adlandırılır ve birkaç ay sürebilir. İyileşme sürecini düzenli olarak kontrol etmek için diş hekiminizin önerdiği randevulara katılmalısınız.

Ağız Hijyeni: İyileşme süreci boyunca ve sonrasında iyi bir ağız hijyeni alışkanlığı geliştirmek önemlidir. Diş fırçalama, diş ipi kullanımı ve ağız gargarası, implantların ve çevresindeki diş etinin sağlığını korumaya yardımcı olur.

Diş Hekimi Kontrolleri: İmplant protezlerin takılmasının ardından düzenli olarak diş hekiminizin kontrollerine gitmelisiniz. Diş hekimi, implantların durumunu izler, ağız sağlığını değerlendirir ve gerektiğinde önleyici bakım yapar.

Yumuşak Gıdalar: İmplant protezlerin takılmasının ardından birkaç gün boyunca daha yumuşak gıdalar tüketmek, iyileşme sürecine yardımcı olabilir. Sert ve sıcak gıdalardan kaçınmak önemlidir.

İmplant Üstü Protez Bakımı: İmplant üstü protezlerin bakımı, düzenli temizlik ve doğru kullanımı içerir. Diş hekiminizin veya diş hijyeni uzmanının önerilerine uyun.

Diş Gıcırdatma ve Kuvvetli Çiğneme: Diş gıcırdatma veya kuvvetli çiğneme alışkanlığınız varsa, bunlar implantlara ve protezlere zarar verebilir. Diş gıcırdatma sorununuz varsa, diş hekiminizden destek ve tedavi alın.

Sigara ve Alkol Kullanımı: Sigara içmek ve aşırı alkol tüketmek, implantların başarısını etkileyebilir ve iyileşme sürecini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle bu alışkanlıklardan kaçınılmalıdır.

İlginizi Çekebilir  Diş Eksikliği

İmplant takıldıktan sonra protez ne zaman takılır?

İmplant takıldıktan sonra protezin takılma zamanı, bir dizi faktöre bağlı olarak değişebilir ve her hasta için farklılık gösterebilir. İmplant sonrası protez takılma zamanı, genellikle implantların çene kemiği ile başarılı bir şekilde kaynaması (oseointegrasyon) sonrasına denk gelir. İşte implant takıldıktan sonra protezin takılma zamanını etkileyen faktörler:

İyileşme Süresi: İyileşme süreci, implantın yerleştirildiği bölge ve kişinin sağlık durumu gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. İyileşme süreci genellikle birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir. İmplantlar çene kemiği ile başarılı bir şekilde kaynadığında, protez takılma aşamasına geçilir.

İmplant Sayısı: Tek bir implantın takılması durumunda protez takılma süreci, birden fazla implantın aynı anda takılması durumuna göre daha hızlı olabilir. Birden fazla implant gerekiyorsa, implantların kaynaması beklenirken geçici protezler kullanılabilir.

Cerrahi Komplikasyonlar: İmplant cerrahisi sırasında herhangi bir komplikasyon yaşanırsa, iyileşme süreci uzayabilir ve protez takılma süreci ertelenebilir.

Hastanın Genel Sağlığı: Hastanın genel sağlık durumu, implant cerrahisi sonrası iyileşme hızını etkileyebilir. Sağlıklı bir hasta genellikle daha hızlı iyileşir.

Geçici Protezler: İmplantların üzerine sabitlenmesi gereken kalıcı protezler özel olarak tasarlandığı ve yapımı tamamlandığı için, geçici protezler implantların iyileşme sürecini beklerken kullanılabilir. Bu geçici protezler, estetik ve fonksiyonel gereksinimleri karşılar.

Diş Hekiminin Tavsiyeleri: İmplant cerrahınız ve çocuğun diş hekimi, çocuğunuzun özel durumunu dikkate alarak protez takılma zamanını belirler. Bu, hastanın bireysel ihtiyaçlarına ve implant cerrahisi sonrası iyileşme durumuna bağlıdır.

İmplant üstü zirkonyum olur mu?

Evet, implant üstü protezlerde zirkonyum kullanılabilir. Zirkonyum, dayanıklılığı, estetik görünümü ve biyolojik uyumu nedeniyle implant üstü protezlerin yapımında sıkça tercih edilen bir malzemedir. Zirkonyum oksit, diş hekimliği alanında yaygın olarak kullanılan seramik bir malzemedir.

Zirkonyumun implant üstü protezlerde kullanılmasının avantajları şunlar olabilir:

Dayanıklılık: Zirkonyum, son derece dayanıklı bir malzemedir ve ağır çiğneme kuvvetlerine karşı dirençlidir. Bu nedenle zirkonyum protezler uzun ömürlü olabilir.

Estetik: Zirkonyum, doğal dişlerle uyumlu bir şekilde renklendirilebilir ve estetik bir görünüm sağlar. Zirkonyum protezler, dişlerin doğal beyazlığını yansıtarak estetik sonuçlar elde etmenize yardımcı olabilir.

Biyolojik Uyumluluk: Zirkonyum, diş etleri ve çevresel dokularla uyumlu bir malzemedir. Bu nedenle implant üstü protezlerin biyolojik uyumluluğu yüksektir ve çevre dokulara zarar verme olasılığı düşüktür.

Alerji Riski Yok: Zirkonyum, alerjik reaksiyonlara neden olma olasılığı düşük bir malzemedir, bu nedenle çoğu hasta için güvenlidir.

İyi Uyum: Zirkonyum, implantların üzerine uygun bir şekilde monte edilebilir ve diş etleriyle iyi bir uyum sağlar

Implanttan sonra geçici protez ne zaman yapılır?

Implant cerrahisinin ardından geçici protezler genellikle implantların kaynamasını (oseointegrasyon) beklerken kullanılır. İmplant cerrahisi sonrası dönemde geçici protezler, hastanın çiğneme fonksiyonunu ve estetik görünümünü düzeltmeye yardımcı olur. İşte implant cerrahisi sonrası geçici protezlerin ne zaman yapılacağına dair temel bilgiler:

İmplant Cerrahisi Sonrası Bekleme Süresi: İmplantlar çene kemiği ile başarılı bir şekilde kaynamadan önce kalıcı implant üstü protezler takılmaz. Bu süreç, implantın çene kemiği ile bütünleşmesi ve stabil hale gelmesi için gereklidir. İyileşme süreci genellikle birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir. Bu sürecin ne kadar süreceği, implantın yerleştirildiği bölge ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak değişebilir.

Geçici Protezlerin İşlevi: Geçici protezler, implantlar kaynamayı beklerken eksik dişlerin yerine geçici bir çözüm sağlar. Bu protezler, çiğneme fonksiyonunu ve estetik görünümü düzeltmeye yardımcı olur. Aynı zamanda implantların üzerindeki doku ve diş etlerinin şeklini korumaya yardımcı olabilirler.

Kalıcı Protez Tasarımı: Kalıcı implant üstü protezler, hastanın özel ihtiyaçlarına ve ağız yapısına göre özel olarak tasarlanır. Bu tasarım, implantların kaynaması tamamlandığında gerçekleştirilir.

Diş Hekiminin Tavsiyeleri: Geçici protezlerin ne zaman takılacağı ve nasıl tasarlanacağı, implant cerrahınız ve çocuğun diş hekimi tarafından belirlenir. Diş hekimi, implantların durumunu değerlendirir ve uygun zamanı ve protez tasarımını önerir.

Geçici protezler, implant cerrahisi sonrası dönemde hastanın yaşam kalitesini artırabilir ve implantların kaynamasını beklerken çiğneme fonksiyonunu iyileştirir. Bu nedenle, implant cerrahisinin ardından diş hekiminizin önerdiği geçici protezleri kullanmanız önemlidir. Kalıcı implant üstü protezlerin tasarımı ve yerleştirilmesi tamamlandığında, geçici protezler çıkarılır ve kalıcı protezler takılır.

İmplant mı yoksa protez mi?

İmplant mı yoksa protez mi kullanmanız gerektiği, kişisel ihtiyaçlarınıza, ağız sağlığınıza ve diş eksikliğinizin durumuna bağlıdır. İmplantlar ve protezler, eksik dişleri yerine koymak ve çiğneme fonksiyonunu düzelten iki farklı diş tedavi yöntemidir. İşte her iki seçeneğin avantajları ve dezavantajları:

Doğal Görünüm ve Fonksiyon: İmplantlar, diğer dişlere benzer şekilde görünür ve doğal bir çiğneme fonksiyonu sağlarlar. Diş eksikliğinin estetik ve fonksiyonel sorunlarını giderirler.

Uzun Ömürlü: İmplantlar, uygun bakım ve hijyenle ömür boyu dayanabilirler. Kalıcı bir çözüm sunarlar.

Çevre Dişlere Zarar Vermez: İmplantlar, çevre dişlere bağlı olan geleneksel köprüler gibi çevre dokuları zarar vermez.

Diş Eti Sağlığı: İmplantlar, diş eti sağlığını korumaya yardımcı olabilir ve çene kemiğinin erimesini önler.

Çıkarılmaz: İmplantlar, ağızda sabitlenir ve çıkarılmazlar, bu nedenle kullanıcılar için rahattır.

Cerrahi İşlem: İmplantlar yerleştirilirken cerrahi bir işlem gerekebilir, bu da iyileşme sürecini uzatabilir.

Maliyet: İmplant tedavisi geleneksel protezlere göre daha maliyetlidir.

Daha Az İnvazif: Protezler implantlara göre daha az invazif bir seçenektir ve cerrahi işlem gerektirmez.

Hızlı Çözüm: Protezler, implantlar yerine hızlı bir çözüm sunabilirler ve implant tedavisine kıyasla daha kısa bir süre içinde tamamlanabilirler.

Maliyet: Protezler, implantlara göre genellikle daha ekonomik bir seçenektir.

Dezavantajları:Estetik ve Fonksiyonel Sınırlamalar: Protezler, implantlar kadar doğal bir görünüm ve çiğneme fonksiyonu sunamayabilirler.

Çene Kemiği Erimesi: Protezler, implantlar gibi çene kemiğini uyararak erimesini önlemezler.

Daha Kısa Ömür: Protezler, implantlara kıyasla daha sınırlı bir ömre sahip olabilirler ve belirli bir süre sonra yenilenmesi gerekebilir.