Kron Köprü Protez

Kron Köprü Protez Nedir?

Bir veya daha fazla dişin kaybedilmesi sonucunda gereken estetiğin sağlanması için sağlam dişlerden de destek alınarak uygulanan tedavi tekniğine kron köprü protez denir.  Günümüzde alt yapısı metal ve zirkonyumdan oluşan iki farklı malzeme kullanılarak uygulanan bir tedavi tekniğidir. İmplant gibi sabit protez yaptırmak istemeyen ve bu protezin uygulanması mümkün olmayan kişiler için tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Uzman diş hekimleri tarafından uygulandığı sürece kişinin kendi doğal dişi görünümüne ve kullanımına sahiptir.

Dişlerde meydana gelen sorunlar kişileri oldukça rahatsız eder. Bu rahatsızlığın giderilmesi günümüz teknolojisi kron köprü protez sayesinde çok kısa sürelerde mümkündür. Dişlerin darbe alması sonucunda kırılması, enfeksiyon oluşması nedeni ile kökün çürümesi ve dişin kaybedilmesi, doğuştan oluşan bir soruna bağlı olarak eksik diş varlığı ve gerekli ağız bakımının uygulanmaması gibi nedenlerden dolayı dişler kaybedilebilir. Dişlerin erken ve geç dönemde kaybedilmesi estetiğin ve çene sorunlarının meydana gelmesine neden olur. Diş eksiklikleri genellikle önemsenmez ve sadece estetik sorun oluşturduğu düşünülür. Yapılan incelemeler sonucunda diş eksikleri çene kemiğinde ve yumuşak dokularda büyük hasarlara neden olmaktadır.

Diş eksikliğinin yanı sıra renk bozuklukları, diş boyutlarının farklı olması ve dişlerin arasında ayrıklık olması kron köprü protez uygulaması için yeterli nedenlerdir. Sıraladığımız bu sorunları sizlerde yaşıyorsanız vakit kaybetmeden uzman hekim ile görüşerek gerekli tedavi tekniğini düzenleyebilirsiniz. Diş olmayan alanlarda zaman içerisinde yemek yeme ve çiğneme işlemleri sonucunda kemik erimesi ve yumuşak doku iltihaplanması meydana gelebilir. Bu nedenle diş eksikleri medikal açıdan tedavi edilmelidir.

Kron ve Köprü Nedir?

Zarar görmüş, aşınmış ve kırılma aşamasında olan boyutunun bir bölümünü kaybeden dişin kaplanması işlemine kron tedavisi denir. Kaplama işleminde diş eksikliği söz konusu değildir. Sert gıdaların ısırılması, yeterli bakımının uygulanmaması ve fırçalama yapılmaması gibi nedenlerden dolayı dişte aşınma meydana gelir. Bu aşınma zaman içerisinde hassasiyete neden olur. Ayrıca dişin formunun bozulması bakterilere açık bir hale gelmesine neden olur. Kaplama işlemi yaparken etrafında bulunan sağlıklı dişlere herhangi bir müdahalede bulunulmaz. Bu açıdan bakıldığında sağlıklı bir tedavi tekniğidir.

Bir ya da iki adet dişin eksik olması nedeni ile kenarlarda bulunan sağlıklı dişlerin de belirli bir boyuta getirilerek kaplama yapılması işlemine köprü tedavisi denir. Çene kemiğinde meydana gelen erime nedeni ile implant gibi tedavilerin uygulanamaması durumlarında önerilir. Bunun yanı sıra cerrahi tedavi görmek istemeyen ve uzun süre vakit ayıramayan hastalarda bu tekniği tercih edebilirler. Dişi olmayan ileri yaşlı hastalarda bu teknik kullanılmaz. Köprünün geçirilmesi için mutlaka sağlam dişlerin olması gereklidir.

Yapılan araştırmalar sonucunda kron köprü protez tedavisi yaptıran kişilerin işlem sonucundan memnun olduğu tespit edilmiştir. Uzman diş hekimi tarafından kaliteli malzemeler kullanılarak uygulanması gereken bir tedavi tekniğidir. Tedaviden tam performans almak isteyen kişiler klinik ve hekim seçiminde dikkat etmelidir. Halk arasında bilinen en önemli yanlış köprü için kullanılan sağlıklı dişlerin kısa süre içinde çürümesi ve kaybedilmesidir.

Kullanılan kaplama malzemesi kaliteli olduğu zaman sağlıklı dişleri korur. Bu nedenle köprü için kesilen dişler hakkında endişe duyulmamalıdır.  Bu konuda aklınıza takılan soruları doktorunuza tedavi sırasında danışabilirsiniz. Kalite açısından incelendiğinde öncelik her zaman zirkonyum kaplamalardır. İkinci olarak porselen kaplama tercih edilirken son olarak metal destekli modeller tercih edilir. Tüm kaplama modelleri uzun yıllar kullanım ömrüne sahiptir. Kalite derecelendirmesi sağladığı estetik görüntüler baz alınarak belirlenmiştir. Bu nedenle hastanın tedavideki asıl amacı ve beklentisi mutlaka sorgulanmalı ve doğru model seçilmesi için desteklenmelidir.

Metal-Seramik Kron ve Köprü Protezleri

Protezlerin alt yapısını oluşturan destek elemanları türü modelinin belirlenmesinde etkilidir. Metal seramik kron köprü protez tamamen protezin ömrünü uzatmak amacı ile geliştirilmiştir. Kaplamanın alt tabakasında bulunan bu maddeler kullanım ömrünü uzatır. Metal yapısı itibari ile çok dayanıklı ve uzun ömürlü bir malzemedir. Kolay kolaya aşınmaz ve kırılmaz. Kaplama işleminin en büyük sorunu çatlamanın meydana gelmesidir. Çatlama sonucunda oluşan deformasyon kısa sürede büyür ve kullanılmaz hale gelebilir.

Estetik görünüme büyük önem veren kişiler için tercih edilecek bir seçenek değildir. Metal destek kaplamaya yansıma yapar. Diş etleri ile kaplama arasında gri bir çizgi oluşturur. Bu nedenle estetik görüntüyü bozar ve renk farklılığı oluşturur. Ancak estetik görünüme önem vermeyen ve uzun yıllar kaplama modelini kullanmak isteyen kişiler bu tekniği tercih edebilir. Metal insan vücuduna zarar vermez ve enfeksiyon oluşturmaz. Kaplama tercihi yaparken nedenlerini ve ihtiyaçlarını hekiminize bildirmeniz önemlidir.

Tedavi sonrasında hastanın protez kullanımına ve bakımlarına bağlı olarak kullanım ömrü belirlenir.  Metal destekli kronların ömrü ortalama 6 yıldır. Bu süre uygulanan bakım ve tedavi tekniklerine göre değişiklik gösterebilir. Doğru bakım ürünleri kullanarak kaplamanın kullanım ömrü uzatılabilir. Hastaların ağız hijyeni ve bakım alışkanlıkları uygulanan protez modeline göre değişmelidir. Aksi halde kimyasal içerikli bakım ürünlerinin tercih edilmesine bağlı olarak kısa sürede aşınmalar meydana gelebilir.

Zirkonyum Protezler

Diş denildiği zaman akla ilk gelen şey bembeyaz ve parlak bir dizilimdir. Estetik gülüş tasarımının sağlanması için doğal ve parlak dişlerin olması önemlidir. Gelişen teknoloji sayesinde son yıllarda üretilen ve sık sık tercih edilen zirkonyum kaplama kullanılmaktadır. Zirkonyum protezlerin en belirgin özelliği şeffaf görüntüsüdür. Diş rengine uygun modellerin üretilmesi mümkündür. Şeffaf yapısı sayesinde renk uyumu mükemmeldir. Işık geçirgenliği maksimum performanstadır. Protezlerin hazırlanması için belirli bir süre gereklidir.

Protezlerin hazırlanması ve oluşturulması ortalama 15 gün gibi bir süre gerektirir. Çok dayanıklı ve kuvvetli bir malzemedir. Uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Zirkonyum porselen kaplama modellerinin bakımlarında özen gösterilmelidir. Yiyecek ve içeceklerden etkilenmez ve rengi değişmez. Çok nadir durumlarda çatlama yaşanır.

Ön dişlerde yaşanan kırıklar, ön dişin renginin düzeltilmesi ve tüm dişlerin kaplanmasında tercih edilebilir. Zirkonyum porselen kullanılarak ayrık dişler başarılı bir şekilde birleştirme işlemi uygulanabilir. Ağız ve diş bakımı için uygun malzemeler kullanılmalıdır. Haftada en az 2 kere diş ipi kullanılmalıdır. Diş ipi kaplama ile dişin arasında giren yemek kalıntılarını temizler. Kaplama kullanım süresini etkileyen en önemli faktörlerden birisi altta kalan dişlerin sağlığıdır. Dişlerin çürümesini engellemek gerekir. Diş çürüklüğü bazı ailelerde genetik bir durumdur.

Zirkonyum Kron ve Köprü Protezi

 Estetik amaçlı uygulanmasına rağmen yüksek performansta hizmet sağlayan zirkonyum kron köprü protez son yıllarda yoğun talep görmektedir.  Diş beyazlatma ve temizleme gibi işlemler ile sonuç elde edilemeyen kişilere tavsiye edilir. Ortodontik tedavi uygulanamayan ve çene kemiğinde sorun olduğu için implant kullanılamayan kişilere önerilir. Malzeme yapısı ile hastalara büyük avantajlar sağlar. İmplant için kişinin çene yapısının izin vermesi gerekir. Kemik erimesi gibi beklenmeyen durumların yaşanması uzun yıllar sonra implantların kullanışsız hale gelmesine neden olur.

Işık geçirgenliği çok yüksek olması nedeni ile doğal bir görünüm sağlar. Diğer kaplamalar mat bir görüntü oluştururken zirkonyum parlak bir yapıya sahiptir. Diş eti ve doku ile uyumu mükemmel derecededir. Diş eti sağlığını korur ve diş etlerinin çekilmesini engeller. Kötü bir görüntü oluşturmaz ve bakımı çok kolaydır. Alerjik reaksiyonlara neden olmaz. Metal destekli kaplamalar alerjik reaksiyonlar oluşturabilir. Ancak zirkonyumların alerjik etkisi görülmemiştir.

Zirkonyum tat değişikliğine neden olmayan bir malzemedir. Kaplamalar zaman içerisinde tat ve koku değişikliğine neden olur. Özellikle ağız kokusu oluşumu rahatsızlık verici bir durumdur. Yüzey alanı kaygandır. Bu nedenle gıda artıkları diş yüzeyine yapışmaz. Kahve ve çay gibi maddeler zirkonyumun rengini değiştireme. Kaplamanın rengi sabit kalır. Sağladığı avantajlar ve ham maddesi nedeni ile maliyeti yüksektir. Ancak diğer kaplama ürünleri gibi sık sık bakım ve onarım gerektirmediği için maliyetini kişiye geri kazandırır.

İmplant Destekli Kron Köprüler

Eksik dişlerin yerine uygulanan ve sabit olması nedeni ile kolay bir kullanım sağlayan diş protezine implant denir. Özel vidası ve implant üstü protezi sayesinde hem estetik hem de fonksiyon açısından hastalara büyük avantajlar sağlar. Hastanın yaşı, çene kemiğinin durumu, kemik erime derecesi ve ağız yapısı dikkate alınarak başarılı kullanışlı implant tedavisi uygulanır. Çene cerrahı tarafından uygulanması gereken bir tedavi tekniğidir.

Diş tedavilerinin temel hedefi hastaların var olan kendi dişlerinin mümkün olduğunca korunması ve bu dişlere müdahale edilmemesidir. Bu nedenle kişinin kendi dişlerini kesmeden implant uygulaması yaparak dişlerin kesilmesi engellenir. Çene kemiği içerisine titanyum malzemeden vida yerleştirilir. Bu vida kemiğe kaynadıktan sonra sabit bir diş kökü haline gelir. İmplant üstü protezler farklı malzemelerden üretilebilir.

İmplant fiyatları belirlenirken protezler çok etkilidir. Protezin üretildiği malzeme ve modeli fiyatların yükselmesine neden olur. Özelikle zirkonyum kron kaplama modelleri en yüksek fiyat tekliflerine sahiptir. Ancak hastalara sağladığı avantajlar göz önüne alındığında uygun fiyatlara denk gelmektedir. İmplant üstü kron köprü protez var olan dişlerin korunması ve üst düzey estetik görüntü sayesinde sık tercih edilir.

Protezin hareketli ya da sabit olup olmayacağı hastanın genel ağız yapısına göre belirlenir. Bazı vakalarda sabit protez uygulaması mümkün değilken bazı vakalarda çok başarılı sonuçlar elde edilir.  Sabit protezin kullanılması mümkün olmayan hastalar için hareketli protez aynı etkiyi oluşturur. Bu aşamada doktor tecrübesi ve ürün kalitesi dikkate alınır.

İmplant protezler, tutuculukları ve etkin çiğneme oranı yüksektir, hastanın adaptasyon süresi çok kısadır, hastanın kalan kemik dokusu korunmuş olur, klasik protez modellerine göre daha küçük boyutlarda minimal üretimleri söz konusudur ve hastaya yüksek konfor alanı sağlar. Tedavi öncesinde aklınıza takılan soruları hekiminize danışabilirsiniz.

Kron Köprü Protez Fiyatları 2022

Tedavi maliyetleri sabit ücretler değildir. Ücretlerin belirlenmesinde, kullanılan protezin ve köprünün malzemesi, tedavi süresi, hazırlık aşaması, kliniğin bulunduğu konum, doktorun tedavi maliyetleri etkilidir. Protez uygulamasının en sağlıklı şekilde tamamlanabilmesi için hazırlık aşaması uygulanmalıdır. Çürüklerin tespiti, detaylı bir şekilde temizlenmesi ve diş eti sorunlarının giderilmesi gerekir. Aksi halde kaplamaların içeriğinde kalan doğal dişler kısa sürede çürüyerek kaybolur.

Tedavi fiyatları hakkında bilgi almadan klinik seçimi uygulanmamalıdır. Daha önce hizmet alan kişilerin yorumları ve doktorların yaptıkları kron köprü protez modelleri incelenmelidir. Komplikasyon riski düşük olan klinikler seçilmelidir. Diş tedavilerinin başarısız sonuçlanmasının en önemli nedeni enfeksiyon ve çürük oluşumudur. Bu durumun yok edilmesine etkili ağız bakımı ve eksiksiz hazırlık aşamasıdır. Bu kriterlere dikkat edildiğinde ömür boyu sorunsuz kullanılabilecek köprü ve kaplama modelleri ortaya çıkar.