Diş Eti Hastalıkları

Diş Eti Hastalığı Nedir?

Periodontal hastalık olarak da bilinen diş eti hastalıkları ağız kokusundan diş ağrısına ve diş kaybına kadar birçok soruna neden olabilir.

Periodontal hastalık diş etlerinin iltihaplanmasıdır. Diş etleri ağzın yumuşak dokularının bir parçasıdır. Dişleri çevreler, destekler ve sağlıklı olduklarında sıkı ve pembe görünürler. Tedavi edilmeyen diş eti hastalığı çok ciddi olabilir ve dişlerin gevşemesine ve/veya düşmesine neden olabilir.

Diş Eti Hastalıkları Neden Olur?

Diş eti hastalıkları nedenleri, diş eti hastalığına genellikle plak oluşumu neden olur. Bu görünmez, yapışkan germ tabakası, dişlerde ve diş etlerinde doğal olarak oluşur. Plak, diş etlerini tahriş eden ve zarar veren toksinler üreten bakteriler içerir.

Ağızda yüzlerce çeşit bakteri bulunur; bu nedenle, plaketi kontrol altında tutmak sürekli bir savaştır. Bundan dolayı dişlerinizi her gün fırçalamak, diş ipi kullanmak ve diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmek çok önemlidir.

Diş Eti İltihabı Belirtileri Nelerdir?

 • Diş etlerinde hassasiyet, kızarıklık ve genişleme
 • Beyaz renk tonunun ağırlaşmış gelişmeleri
 • Fırçalarken veya diş ipi kullanırken acıma
 • Diş çekimi
 • Diş ayrılması
 • Konuşurken ve ısırırken acı hissi
 • Sıcak ve soğuk gıda kaynaklarına karşı aşırı duyarlılık

Periodontal & Dişeti Hastalıkları Nelerdir?

Periodontal/dişeti hastalıkları aslında toplumda sık görülen bir sorundur ve bilinenin aksine diş kayıplarının bir numaralı nedenidir. Hastalığın şiddetine katkıda bulunan birçok risk faktörü vardır, ancak öncelikle kötü ağız hijyeni ile ilgilidir.

Özellikle periodontal/diş eti hastalığının ciddiyeti tanımlanırken gingivitis ve periodontitis terimleri kullanılır. Gingivits, periodontal diş eti hastalıkları en erken ve en hafif şeklidir. Diş eti iltihabına (Gingivitis), dişlerde ve dişetlerinde sürekli olarak oluşan, yumuşak, yapışkan, renksiz bir bakteri filmi olan plak neden olur.

Plak günlük fırçalama ve diş ipi ile temizlenmezse, dişeti dokusunu tahriş edebilecek ve diş eti iltihabına neden olabilecek toksinler üretilir. Dişeti iltihabının başlıca belirtisi fırçalarken, yemek yerken veya kendiliğinden oluşan kanamadır.

Dişetlerinde şişlik ve kızarıklık yaygın bulgulardandır. Dişeti iltihabı, erken evrede yani gingivitis aşamasında tespit edilirse geri dönüşümlüdür. Ancak  tedavi edilmezse, daha şiddetli dişeti hastalıkları anlamına gelen periodontitise yol açabilir. Periodontitis, diş çevresindeki kemiği ve destek dokuyu tahrip edebilir ve sonunda diş kaybına neden olabilir.

Periodontal hastalıkların başlıca belirtileri;

 • Şişmiş dişetleri
 • Parlak kırmızı veya morumsu dişetleri
 • Dişetlerine dokunurken hassasiyet
 • Diş fırçalarken veya çiğnerken kolayca kanayan dişetleri
 • Ağız kokusu
 • Dişler arasında irin
 • Dişler arasında gelişen yeni boşluklar
 • Dişlerin daha uzun görünmesine neden olan dişeti çekilmesi

Periodontal & Diş Eti astalıkları Tedavi Prosedürü Nasıldır?

Periodontal/diş eti hastalıklarının tedavisinde; bir periodontist tarafından karar verilmesi gereken cerrahi olmayan ve cerrahi tedavi prosedürleri vardır. Periodontal/diş eti hastalıkları tedavi prosedürünün ana prensibi dişlerin etrafındaki cepleri iyice temizlemek ve çevredeki kemiği korumaktır.

Ameliyatsız tedavi prosedürü, kök düzleştirilmesini içerir. Kök düzleştirilmesi (Scaling and root planing, küretaj), dişlerin etrafındaki ve dişetinin altındaki diştaşı ve bakterilerin temizlenmesidir. Lokal anestezi kullanılarak, ultrasonik cihaz ve el aletleri ile yapılır.

Kök yüzeyini düzleştirir, bakteri ürünlerini uzaklaştırır ve dişetinin dişe yeniden bağlanmasına katkıda bulunur. Bazen enfeksiyona neden olan bakterileri tamamen ortadan kaldırmak için oral antibiyotikler gerekli olabilir.

İlerlemiş periodontitis vakalarında cerrahi tedavi seçenekleri düşünülmelidir. Başlıca cerrahi tedavi prosedürleri şunlardır:

Flep operasyonu: Cep eliminasyon ameliyatı, dişeti dokusu kaldırılarak enfeksiyon ve iltihabın temizlenmesi işlemidir. Prosedürde  kemik tahribat alanları, dişeti dikilmeden önce yeniden şekillendirilebilir.

Kemik grefti: Periodontitis diş kökü etrafındaki kemiği tahrip ettiğinde, flep operasyonunda yıkım morfolojisine göre hastanın kendi kemiğinden veya sığırdan elde edilen kemik partikülleri kullanılabilir. Bu yaklaşım ile ,aslında bir matris oluşturarak doğal kemiğin yeniden oluşması amaçlanır.

Doku uyarıcı proteinler: Bu proteinler, sürme sırasında gelişen dişlerde bulunur. Flep operasyonunda sağlıklı kemik ve dokuyu uyarmak için diş kökü etrafına jel olarak uygulanabilir.

Diş Eti İltihabı Teşhisi Nasıl Konulur?

Diş eti hastalığı nasıl tedavi edilir? Tespit etmek zor olabilir. Bazen dişlerde kalıcı hasara neden olmadan önce çok az ağrı veya tahrişe neden olabilir veya hiç olmayabilir. Bu nedenle diş hekimine düzenli ziyaretler gereklidir. Bir diş hekimi veya diş hijyenisti, röntgen ve tarama kullanarak bu tür bir sorunu siz daha var olduğunu anlamadan tespit edebilir.

Diş eti iltihabı bir kez periodontitis haline geldiğinde, kontrol edilmesi daha zordur. Genellikle tedavi edilmesi gereken diş etlerinin genel bir enfeksiyonu ile ilişkilidir. Bu, diş eti hastalığı tedavisinde uzmanlaşmış bir diş hekimi veya periodontist tarafından gerçekleştirilen çeşitli özel tedaviler gerektirebilir.

Diş Eti Hastalık Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Diş hekimlerinin ve periodontistlerin periodontitisi tedavi etme yollarından bazıları şunlardır:

Ölçekleme veya kök planyalama. Bu derinlemesine temizleme önlemleri, diş eti çizgisinin üstündeki ve altındaki dişlerden plak ile tartarın kazınması ve çıkarılmasını içerir.

Antibiyotikler ve diğer ilaçlar, enfeksiyon ile iltihabın ağız boyunca yayılmasını önlemek için genellikle pul pul dökülme ve köklenme ile kullanılır. Tıbbi olarak formüle edilmiş gargaralardan, bakterileri yavaşça öldürmek ve diş etlerinin iyileşmesine yardımcı olmak için sakız ceplerine yerleştirilen antibiyotikler ile lifler içeren jellere kadar birçok farklı tipte gelirler.

Operasyon; Daha ileri periodontitis vakaları, bir diş hekiminin en çok etkilenen diş eti ceplerini açıp temizlemesini ve ardından bu diş etlerini dişlere iyi yapışmaları için uygun yerlere dikmesini gerektirebilir.

Sakız grefti. Diş eti dokusu dikilemeyecek kadar hasar görmüşse, diş hekimi ağzın başka bir bölgesinden sağlıklı diş eti dokusunu çıkaracak ve etkilenen diş etinin üzerine dikecektir. Greft, hastalıklı dokunun yerini alır. Dişleri konumlandırmaya ve desteklemeye yardımcı olarak daha iyi bir görünüm sağlar.

Periodontitis tedavisi görüyorsanız, iyileşmelerinin kalıcı olması için dişlerinize ve diş etlerinize iyi bakmanız çok önemlidir. Her gün dişlerinizi güzelce fırçalayın ve diş ipi kullanın. Öğün aralarında sigara içmek veya şekerli atıştırmalıklar yemek gibi kötü ağız alışkanlıklarından vazgeçin.

Periodontal & Diş eti Hastalıkları Tedavi Basamakları Nelerdir?

Periodontal/dişeti hastalıkları tedavisinin ilk adımı durumun ciddiyetinin teşhis edilmesidir. Diş ve tıbbi öyküden sonra tedavi, dişetlerinin rengi, şekli, konturunun kontrol edildiği muayene ile başlar. Cep derinliğinin ölçülmesi periodontal/diş eti hastalıklarının teşhisi için önemli bir adımdır, yani diş eti ile diş arasına diş sondası ile yapılan ölçüm anlamına gelir.

Sağlıklı bir ağızda cep derinliği genellikle 1 ile 3 mm aralığındadır. 4 mm’den daha derin cepler periodontal/diş eti hastalığını gösterebilir. Diş röntgeni, daha derin ceplere sahip bölgelerde kemik kaybını kontrol etmek için önemlidir.

İyi ağız hijyeni ve dişhekimi randevularıyla organize edilen periyodik profesyonel diş kontrolleri tedavinin anahtarıdır. Bu yaklaşım tek başına gingivitisin tüm semptomlarının iyileşmesini sağlayabilir. Ancak diş taşı temizliği, kök düzleştirilmesi (Scaling and root planing) ve kişisel ağız bakımının iyileştirilmesi sonrasında kemik kaybı ve ceplerin iyileşmesine göre daha ileri tedavi seçenekleri gerekebilir.

Kişisel ağız bakımı motivasyonunun azalması nedeniyle periodontal/diş eti hastalıkları yaşam boyu tekrarlayabilir. İyi bir ağız bakımı ve diş bakım kontrol rutini en önemli aşamadır.

Peridontal & Dişeti Hastalık Tedavisinin Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir?

Periodontal/dişeti hastalıkları tedavi edilmezse diş kaybı kaçınılmaz olabilir. Bu nedenle tedavinin sağlık açısından herhangi bir dezavantajı yoktur. Ancak özellikle  kök düzeltme ya da flep operasyonlarından sonra tahribatın şiddetine göre kökler ağız ortamına açık hale gelebilir.

Bu durum diş hassasiyeti ve estetik rahatsızlıklara neden olabilir. Ayrıca dişler arasındaki diş eti çekilmeleri, hastanın tedavi sonrasında gıda sıkışma bölgelerinin arttığını düşünmesine neden olabilir. Ama aslında tedavinin amacı rutin ağız bakımında diş arası fırçaları ve diş ipi ile hasta tarafından kolaylıkla temizlenebilecek alanlar oluşturmaktır.

Bir başka açıdan periodontal/dişeti hastalıkları vücudun ağız bölgesinde kronik enfeksiyon ve iltihaplanmaya bağlıdır. Literatürde periodontal/diş eti hastalıkları ile kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, obezite, romatoid artrit, solunum yolu hastalıkları ve gebelik sonuçları arasında ilişki olduğu gösterilmiştir.

Periodontal & Dişeti Hastalıkları Tedavisi Fiyatları 2022

Periodontal/diş eti hastalığının tedavisi, hastalığın şiddetine bağlıdır. Detertraj ve kök düzleştirilmesi (scaling and root planing), iltihabı kontrol altına alabilmek için iki ila beş seans arasında sürebilir. Periodontal/dişeti hastalığı şiddetli ise cerrahi yaklaşım, tedavi sürecini uzatır.

Periodontal/diş eti hastalığı tedavisinin maliyeti, tedavi sürecine ve kullanılması planlanan kemik greftleri, doku uyarıcı proteinler gibi materyallere bağlı olarak değişebilir. Periodontal dişeti hastalıkları tedavisi fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Diş Eti Hastalıkları ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Dişeti Hastalıklarına Ne İyi Gelir?

Diş eti hastalıkları nasıl önleyebilirim? Diş eti hastalığı genellikle önlenebilir. Sadece bundan sonra dişlerine iyi bakmak gerekir. Dişlerinizi günde iki kez en az 3 dakika fırçalayın ve her gün diş ipi kullanın. Doğru fırçaladığınızdan veya diş ipi kullandığınızdan emin değilseniz, diş hekiminiz veya diş hijyenistiniz bunu yapmanın en iyi yolunu gösterebilir.

Dişeti Hastalıkları İçin Gargara Kullanılır Mı?

Kullanılır. Diş eti hastalığı ne kadar erken tespit edilirse o kadar iyidir. İyi fırçalama ve diş ipi kullanma alışkanlıklarının benimsenmesi, genellikle diş eti iltihabını tersine çevirebilir. Bazen diş hekimleri sorunu çözmek için antibiyotik veya özel bir antibakteriyel gargara da reçete eder.

Dişeti Hastalıklarının Oluşmaması İçin Öneriler Nelerdir?

Dişlerinizi daima florürlü diş macunu ile fırçalayın. Bazı diş hekimleri ayrıca florür içeren günlük gargaraları da önermektedir.

Yumuşak, ince kıllı bir diş fırçası kullanın çünkü diş eti dokusunu tahriş etme veya zarar verme olasılığı daha düşüktür. Diş fırçanızı en az 3-4 ayda bir değiştirdiğinizden emin olun; Aşınmış bir diş fırçası diş etlerinize zarar verebilir. (Bazı markalarda, yaşlandıkça diş fırçanızı değiştirmenizi hatırlatmak için renk değiştiren kıllar vardır.)

Sağlıklı diyetle beslen. Plağa neden olma eğiliminde olan şekerli atıştırmalıklardan ve abur cuburlardan kaçının. Sigara içmekten kaçının. Sigara içmek ve/veya tütün çiğnemek ağız tahrişine neden olabilir ve diş ile diş eti sağlığı için tavsiye edilen alışkanlıklar değildir.

Düzenli diş bakımı, ağzınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için önemlidir. Düzenli kontroller için diş hekiminize gidin ve hepsinden önemlisi, ağzınızı günde en az iki kez fırçalayın. Diş hekiminiz, diş fırçası veya diş ipi ile çıkaramadığınız sertleşmiş plakları ve herhangi bir tartarı çıkarabilir.

Dişeti Hastalıkları İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri Var Mıdır?

Ekinezya, antibakteriyel ve güvenli destekleyici etkilere sahip bir baharattır. Yaklaşık 10 veya 12 damla ekinezya yağını gargaranıza karıştırın ve bu kombinasyonla ağzınızı çalkalayın. Adaçayının da büyük etkisi vardır. Bu özelliğinden dolayı diş çürümesine ve diş eti hastalığına neden olan mikroskobik organizmaların ağızda sorun çıkarmasını engeller. Beş farklı antibakteriyel parça içeren çayı meyan kökü ile de zenginleştirebilirsiniz.

Meyan kökü, diş çürümesine veya diş eti hastalığına neden olmayan karakteristik bir şekerdir. Diş eti hastalıkları için çaylarınıza şeker veya bal yerine meyan kökü koymanız önerilir. Meyan kökünün diş eti hastalığı ve plak gelişiminin yanı sıra magnezyumun sonsuz kontrolünde değerli olduğunu ortaya koyan birkaç inceleme de vardır.

Meyan kökünün gün içerisinde 3 bardak çay gibi makul miktarda kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Öyle ya da böyle, uzun süre veya çok miktarda kullanıldığında migren, uyuşukluk, sodyum ve su tutulması, gereksiz potasyum talihsizliği ve hipertansiyona neden olabilir.

Isırgan otlu gargaraların ve diş macunlarının da diş plağını tamamen azalttığı düşünülmektedir. Isırgan otuna biraz ardıç eklemek, etkiyi önemli ölçüde artıracaktır. Ağız ve diş sağlığınız için kullandığınız ürünler içine bu bitkileri koymaya özen gösterin.

Dişeti Hastalığının Tedavisi Yapılmazsa Nelerle Karşılaşılabilir?

Ne gibi sorunlar olabilir? Periodontitiste diş etleri zayıflar ve dişlerin tabanında cepler oluşturur. Bakteriler bu ceplerde birikir ve diş etlerinin daha fazla tahrip olmasına yol açar. Periodontitis ilerledikçe diş etlerinin daha derin dokusuna zarar verir ve sonunda çenenin dişleri destekleyen bölgelerine yayılır.

Bu, dişlerin gevşemesine ve sonunda düşmesine neden olabilir. Periodontitis, çok nadir olmasına rağmen, ergenlerde ortaya çıkabilir. Tedavi edilmediği takdirde ciddi diş problemlerine de neden olabilir.

Alkol Diş Eti Hastalıklarına Neden Olabilir Mi?

Likör ve alkol kullanımı tükürüğün bileşiminde değişikliklere neden olabilir. Bu gelişmeler, korkunç nefes ve diş eti hastalığına hazırlanabilir. Aynı şekilde diş eti hastalığı olan bölgeye likör uygulanması hastalığı azaltmaz ancak bölgede rahatsızlığa neden olabilir ve hastalığı artırabilir.

Dişeti Hastalığı Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tedavi süresi ortalama 1 ay ile 1 yıl arasında değişebilir.

Çocuklarda Diş Eti Hastalıkları Görülür Mü?

Bu hastalığı geliştirme riski en çok kimdedir? Fazla rastlanmasa da çocuklarda da görülebilir. Bir kişinin diş eti hastalığı geliştirme durumu artıran bazı etkenler vardır.

Örneğin: Ebeveynleriniz bu hastalığa sahipse, bu rahatsızlığı almaya yatkın olabilirsiniz. Özellikle okuldan sonra cips ve soda yemeyi seviyorsanız ve hemen sonra dişlerinizi fırçalayamıyorsanız, yediğiniz atıştırmalıklar sizi diş eti hastalığı riskine sokabilir. Çoğu kişi şekerin dişler için kötü olduğunu bilir. Ancak patates cipsi gibi nişastalı yiyecekler diş minesini yok eden asitleri de besler.

Diş teli takarsanız, plağı çıkarmak daha da zor olabilir. Ayrıca, belirli tıbbi durumlar ve belirli ilaçlar diş eti hastalığı geliştirme riskini artırır. Sağlıksız bir diyet yerseniz, az uyursanız ve kendinizi çok fazla strese maruz bırakırsanız, diş etleriniz de dahil olmak üzere vücudunuzun herhangi bir yerinde enfeksiyonlara karşı daha savunmasız olursunuz.

Ergenlik döneminde artan seks hormonları seviyeleri diş etlerini tahrişe karşı daha hassas hale getirebilir. Bazı kızlar, adet dönemlerine giren günlerde diş etlerinin biraz kanadığını fark eder. Sigara içen veya tütün çiğneyen kişilerin ağız kokusu, sarı ve lekeli dişlere sahip olma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca diş eti hastalıkları ve ağız kanseri geliştirme olasılıkları daha yüksektir.

Diş Eti Hastalıkları İçin Diş Macunu Seçimi Önem Taşır Mı?

Diş etleri iyi dişlerin temelidir. Bireyler genellikle bir diş macununun dişlerini güçlü, beyaz ve temiz tutması gerektiğini düşünür. Ancak aynı zamanda, özellikle diş eti enfeksiyonu olanlar için diş etlerinize iyi bakmanız çok önemlidir.

Dişlerinizi temizlerken soluk kırmızı bir görünüm fark ederseniz, bu diş eti hastalıkları problemlerinin erken belirtilerinden biri olabilir. Diş eti problemlerinin ana belirtilerini gözden kaçırırsanız ve zamanında tedavi edilmezseniz dişlerde sorunlara neden olabilir.

Birçok diş macunu daha iyi diş etleri ve daha fazla beyazlamış dişler için tasarlanmıştır. Tam Koruma diş macunu ile günde iki kez dişlerinizi temizleyerek diş bakımı için önlem almış olursunuz.

Diş Eti Hastalığı Ağız Kokusu Yapar Mı?

Diş eti hastalıkları ile diş çürükleri ağız kokusunun nedenleridir. Ağızdaki herhangi bir hastalık bakteri üremesini artırarak kalıcı ağız kokusuna neden olabilir.

Diş Etlerini Güçlendirmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Fırçalarken veya diş ipi kullanırken diş etlerinden düzenli kanama, diş eti renginde değişiklik (sağlıklı diş etleri kırmızı, şiş veya hassas değil pembe ve sıkı görünmelidir), diş etlerinin dişlerden uzaklaştığını gösteren herhangi bir işaret, gitmeyen kötü nefes, dişlerin gevşemesi.