Porselen Diş Kaplama

Porselen Diş Kaplama Nedir?

Çeşitli sebeplerden dolayı dişlerde meydana gelebilecek madde kaybını telafi etmek ve dişlerin korunmasını ve estetik görüntüsünün düzeltilmesini sağlanmak için uygulanan işleme porselen diş kaplama denir. Kaplama işleminin dişte yapılan aşındırmalar sebebi ile genellikle dişe zarar verdiği tahmin edilir. Ancak tam aksine dişlerin uzun dönemde idamesi için avantaj sağlar. Tecrübeli bir teknisyen tarafından kaliteli malzeme kullanılarak üretilen kaplama dişlerin kullanım ömrü uzundur.

Porselen Diş Kaplama Neden Yapılır?

Dişler zaman içerisinde zarar görerek aşınır ve var olan doğal formlarını kaybedebilirler. Bu nedenle estetik ve fonksiyonda rahatsızlıklar oluşabilir. Diş kaybının çok fazla olmadığı durumlarda hem estetiği düzeltmek hem de dişin yapısını korumak amacı ile porselen diş kaplama yapılabilir. Ağızda uzun dönemde başarılı sonuçlar verdiği için ve estetik olarak avantaj sağladığı için kaplama işleminde porselen materyali tercih edilir. Dental porselenler uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılabilen dayanıklı bir malzemelerdir.

Porselen Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Porselen kaplama tedavisi belirli aşamalarda yapılan bir işlemdir. İlk olarak dişlerin genel temizliği yapılır. Dişler kaplama için hazır hale getirilir. Dişlerde tespit edilen çürüklerin mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde kaplama sonrasında çürük giderek büyür ve geri dönüşü olmayan bir süreç başlar. Dişler kaplama işlemi sonrasında doğal gözükecek şekilde küçültülerek ölçü alınır.

Ölçü işlemi hatasız bir şekilde yapılmalıdır ancak bu sayede dişe tam uyumlu kaplamalar üretilebilir. Ölçü işlemi teknik hassasiyet gerektiren bir işlemdir. Porselen diş kaplamaları laboratuvar ortamında hazırlanır. Bitmiş porselen dişlerin kalınlıkları genel olarak 1 mm civarındadır. Porselen kaplamalar dişler prova edildikten sonra yapıştırıcı kullanılarak doğal dişe yapıştırılır.

Porselen Diş Kaplama Hangi Durumlarda Uygulanır?

Diş minesinde ve dentininde kayıp olan veya dişlerde boyutsal uyumsuzluklar bulunan hastalarda porselen diş kaplama uygulanabilir. Bununla birlikte, hafif ve orta dereceli diş çaprazlıklarının tedavisinde, belirgin ve giderek artan diş kırıklarının durdurulmasında, dolgu malzemeleri ile restore edilemeyecek kadar büyük olan çürük varlığında veya eksik dişler nedeni ile dişlerin arasında boşluk bulunan durumlarda kaplama işlemine ihtiyaç duyulabilir. Kaplama işlemini hangi durumlarda uygulanabileceği hekim tarafından değerlendirilerek hastaya bilgi verilir.

Porselen Kaplamanın Yapımı Kaç Seans Sürer?

Kaplama işlemin yapımı 3 ile 5 seans arasında değişiklik gösterir. Bazı vakalarda hazırlık aşaması iki seans gerektirir. Hazırlık aşamasının eksik olması halinde tedavi düzgün bir şekilde tamamlanamaz. Kaplamalar teknisyenler tarafından hazırlandıktan sonra ağız içerisinde prova edilir. Bu sayede yapıştırma işlemi sonrasında herhangi bir sorun oluşması önlenmiş olur.

Porselen Kaplamaların Ömrü Ne Kadardır?

Porselen yapısı itibari ile çevresel faktörlerden etkilenen bir madde değildir. Tüketilen yiyecek ve içecekler porselen rengini etkilemez. Kırılma ve aşınma gibi durumlara karşı dayanıklıdır. Tedavi sonrasında doğru ve etkili diş bakımı uygulandığı sürece porselen kaplamalar ömür boyu kullanılabilen ürünledir. Burada porselenlerin ömrünü belirleyen esas faktör hastanın ağız yapısındaki değişimlerdir. Hastaların ağız yapısında oluşabilecek şiddetli değişimler porselenlerin kullanım ömrünü belirleyen esas faktörlerdir.

Porselen Kaplama Öncesi Bilinmesi Gerekenler?

Tedavi öncesinde dikkat edilmesi ve bilinmesi gerekenler;

  • Kaplama işleminin uygulanabilmesi için diş yapısındaki deformasyonun belirli bir boyuta ulaşması gereklidir.
  • Kaplama tedavisi hem fonskiyon hem de estetik amaç ile uygulanabilir.
  • Köprülerde ve implant tedavilerinde de kaplamalar kullanılabilmektedir.
  • Klinik ve hekim seçiminde dikkatli olunmalı ve detaylı olarak araştırılmalıdır.

Sıraladığımız bu hususlara dikkat edilirse memnun kalınabilecek bir tedavi hizmeti alabilirsiniz.

Porselen Kaplama Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tedavi sırasında lokal anestezi kullanılmış ise ilk 3 saat uyuşukluk hissinin oluşması normaldir. Kaplama yapılacak diş çevresinde minimal bir ağrının oluşması normaldir. Bu ağrı herhangi bir tedavi gerektirmeden kendiliğinden geçen bir ağıdır. Kalıcı dişler takılana kadar geçici kaplama uygulanır. Geçici kaplamaların bakımlarına da özen gösterilmelidir.

Porselen Laminate Veneer

Dişlerin yaprak şeklindeki kaplama malzemesi ile kaplandığı tedaviye denir. Dişe yapıştırılan porselenlerin kalınlığı ortalama 0,3-0,5 milimetredir.  Bu tedavi teknik olarak çok hassasiyet gerektirir ve uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmelidir. Dişlere uzun yıllar kalabilecek doğal bir parlaklık ve beyazlık verir. Özellikle diş renginden rahatsız olan ve tüm müdahalelere rağmen yeterli beyazlığı yakalamayan kişiler için ilk önerilen tedavi tekniğidir.

Gülüş tasarımı ve estetik bir gülüş isteyen, renk ve şekil deformasyonlarını yok etmek isteyen, dişlerin arasında boşluk olan ve ön dişlerinde çatlama meydana gelen kişiler bu tedavi için uygundur. Porselen lamineler kolay bir şekilde deforme olmazlar. Porselen lamine diş kaplama maliyeti diğer kaplamalara göre daha fazla işçilik ve hassasiyet gerektirdiği için daha yüksektir.

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum ham maddesinin altyapı olarak kullanıldığı ve kesilmiş dişlerin üzerine uygulanan kaplamalardır. Bu materyalin içeriğinde seramik ve porselen bulunmaktadır. Metal bir yapı barındırmaz. Bu nedenle ışık geçirgenliği yüksektir ve kişinin kendi dişine benzeyen doğal yansımalar oluşturur. Ön ve arka dişlerin tedavisinde kullanılabilir. Ön dişlerde kullanıldığında estetik açıdan tatmin edici sonuçlar verir.

Zirkonyum destekli porselenler yapısal olarak dayanıklıdır, oksitlenmeye karşı dirençlidir ve yarı saydamdır. Tedaviye başlamadan önce renk seçimi özenle yapılmalıdır. Bu materyali kullanarak tedavi yaptıran bireyler tedaviden genellikle memnun kalmaktadır.

Doktor kontrollerine düzenli gitmek, doğru ağız ve diş bakımı uygulamak, beslenme düzenine dikkat etmek, asitli içecekleri mümkün olduğu kadar tüketmemek ve çürük dişlere erken dönemde müdahale etmek porselen diş kaplamanın kullanım örünü uzatan etkenlerdir. Bu nedenle uzun yıllar kaplamalarını kullanmak istiyorsanız doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız.

Metal Destekli Kaplama

Bu kaplama malzemesinin arka kısmında metal destek bulunur. Metaller sağlam malzemeler olduğu için kırılması ve çatlaması sıklıkla karşılaşılan bir durum değildir. Ancak bu tipteki kaplamalarda diş etinde gri renkte bir yansıma oluşturabilir. Bu nedenle hastaya bu durumun işlem öncesinde detaylı şekilde açıklanması gerekmektedir.

Maliyeti diğer kaplama çeşitlerine göre uygundur. Ancak estetiği ön planda tutan kişiler için ilk seçenek olmamalıdır.  Genellikle arka bölgede bulunan dişler için tercih edilir. Nikel, krom ya da nadir olarak altın maddeleri altyapı olarak kullanılır.

Estetik kaygının ve beklentinin yüksek olmadığı bireylerde ve bölgelerde çiğneme fonksiyonunu destekleyen başarılı bir tedavidir. Kuvveti çok iyi karşılayan ve dişin direncini artıran bir uygulamadır. Bu nedenle fonksiyonunu kaybeden dişlerin tedavisi için kullanılır.

Ön dişlerde renk farklılığının oluşması çoğu hastanın kabul edebileceği bir durum değildir ve bu nedenle bu tipteki kaplamalar ön dişler için sıklıkla tercih edilen bir tedavi değildir. Arka dişler, çiğneme fonksiyonundaki görevi ve görünen dişler olmaması sebebi ile bu tipteki kaplamaların sıklıkla tercih edildiği dişlerdir.

Empress (Full Porselen) Kaplama

Metal alt yapı yerine cam içerikli seramik alt yapıların kullanıldığı porselen kaplamalardır. Bu tipteki porselenlerin dayanıklılığını arttırmak amacı ile cam içerikli partiküller kullanılarak sağlamlılığı arttırılmıştır. Empress olarak bilinen porselenler yüksek derecede ışık geçirgenliğine sahiptir ve bu sebeple de estetik görünümdedir.

Herhangi bir metal içermediği için diş hekimleri tarafından çok sevilen ve tercih edilen bir kaplama materyalidir. Yüksek hasta memnuniyeti ve güvenilir sonuçlar alınan bu kaplama materyali hekimler tarafından sıklıkla tavsiye edilir. Hekim ve malzeme seçimi özenle yapılmalıdır.

Porselen Kaplama Sonrası Ağrı Olur Mu?

Kaplama işleminde yapılan kesim sırasında hastaların konforlarının yüksek olması ve acı hissetmemesi için anestezi uygulaması yapılır. Anestezi etkisi işlemden sonra yaklaşık 2 saat kadar devam eder. Bu nedenle işlem sonrasındaki ağrı da bir süre tolere edilebilir. Yapılan işlemler sonrasında hafif derecede ağrı ve dişetlerinde bir miktar rahatsızlık hissinin olması normal kabul edilir. Ağrı eşiği düşük olan kişilerde işlem sonrasında oluşabilecek ağrıyı tolere etmek için doktorunuzun tavsiye edeceği ilaçları kullanabilirsiniz.

Porselen Kaplamaların Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Porselen diş kaplamalar uygulandıktan sonra ağız bakımı ve hijyenine çok önem vermek gerekir. Porselen yapısı itibari ile her zaman temiz ve parlak bir görünme sahiptir. Ancak bu porselen kaplama yaptıran bireylerin ağız bakımına ihtiyaç duymadığı anlamına gelmez.

Sağlıklı bir ağızın ve estetiğin idamesi için hijyen kurallarına uyum sağlanmalıdır.  Yemeklerden sonra en az 2 dakika dişler uygun diş fırçası ve macun ile dişetlerine de masaj yapacak şekilde fırçalanmalıdır. Ağız bakım suyu dişler, yanak ve dil üzerinde bulunan bakterilerin yok edilmesi için gereklidir.

Ağız içi hijyenine özen göstermenin yanında rutin diş kontrolleri için 6 ayda bir diş hekimine gidilmelidir.  Diş fırçalama işleminin sonrasında kalan artıklar ancak diş hekimi tarafından detaylı bir temizlik ile giderilebilir. Dişlerin çürümesini engellemek için beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. Dengeli ve düzenli beslenme yapılan tedavilerin uzun süre idamesinde önem taşımaktadır.

Porselen Kaplamalarda Ne Gibi Problemler Yaşanır?

Profesyonel tarafından doğru teknikler kullanılarak uygulanan porselen diş kaplama tedavileri sonucunda herhangi bir sorun oluşmaz. Bazı hastalarda kesim ve ölçü sonrasında geçici şikayetler meydana gelebilir.

Tedavi sonrasında geçici bir süre hassasiyet oluşması normaldir. Bu hassasiyet özellikle sıcak ve soğuk tüketiminde belirginleşebilir. Porselen kaplamalarda zaman içerisinde aşınmalar ve kırılmalar meydana gelebilir. Böyle durumlarda kırık onarılabilir boyutlarda ise onarılır. Porselen kaplama yapılan dişlerde ölçü aşamasında veya kesim aşamasında gerekli özen gösterilmemiş ise kaplamalar belirli bir süre sonunda düşebilir.

Kaplamanın altında bulunan dişin çürümesi veya yapıştırıcının etkisini kaybetmesi sebebi ile de kaplamanın düşmesi söz konusu olabilir. Bu durumda hemen hekime giderek gerekli tedavileri yaptırmak gereklidir. Çok nadir görülen bir durum ise alerjik reaksiyondur. Kaplamaların içerisinde bulunan metaller alerjik reaksiyona neden olabilir. 

Bu durum çok nadir görülmekle birlikte özellikle alerjik yapıdaki bireylerde gözlenebilmektedir. Diş etinde metale bağlı olarak görülebilecek renklenme sorunu da ortaya çıkabilecek diğer bir problemdir. Porselen dişler ile doğal dişler arasında renk farkı oluşabilir ancak bu renk farklılıkları doğru materyal seçimi ve tecrübeli bir teknisyen ile önlenebilir.

Metal Destekli Porselen Diş Kaplama İle Zirkonyum Destekli Kaplamalar Arasında Ki Fark Nedir?

Metal destekli porselen kaplamalarda porselenin altında metal bir katman bulunmaktadır. Bu metal altyapı diş etleri ince olan kişilerde diş etinde yansıma yaparak gri bir görüntü oluşturabilir. Ancak zirkonyum altyapılı porselen kaplamalar beyaz alt yapıya sahip olduğu için bu şekilde bir yansıma oluşmaz ve estetik bir görüntü oluşur.

Her iki tedavi yönteminde de dişler bir miktar küçültülmelidir. Ancak metal desteklilerde daha fazla küçültme işlemi gerekmektedir. Porselen diş kaplama tedavisi tüm farklı malzemelerle yapılsa da sonuç olarak hastaya fonksiyon ve konfor sağlamaktadır.

Porselen Diş Kaplama Yaptıranların Yorumları

Diş kaplama yaptıran kişilerin yorumları incelendiğinde elde edilen sonuçların estetik olarak memnun edici olduğu görülmektedir. Doğru olarak planlama yapılan hastaların hemen hemen hepsi porselen kaplama işleminin sonuçlarından memnundur.

Özelikle kısa sürede mükemmel ve hayal edilen dişlere kavuşma imkânı sağlayabildiği için yaptıranlar tavsiye etmektedir. Siz de diş problemleri yaşıyor ve diş şekillerinizden rahatsız oluyorsanız bu tedavi tekniğini tercih edebilirsiniz.

Porselen Diş Kaplama Fiyatları 2022

Kaplanacak diş sayısı, kullanılacak porselen kaplamanın cinsi, kaplama yapılacak dişlerin sayısı, tercih edilen hekimin tecrübesi fiyatların belirlenmesinde etkili kriterlerdir. Tedavi ücretleri her klinikte farklılık göstermektedir.

Bu nedenle detaylı araştırma yapmakta fayda vardır. Bazı kliniklerin sadece bulunduğu konumundan dolayı yüksek tutarlar ödemek gerekebilir. Tedavi sürecine başlamadan önce bu nedenle fiyat ve performans karşılaştırması yapılmalıdır.