Porselen Lamina

Porselen Diş Laminaları Hangi Durumlarda Uygulanır?

Porselen lamina, dişin ön yüzeyinde minimal oranda aşındırma veya bazen hiç aşındırma yapmadan alınan ölçülerden üretilen ve 0,2 mm kadar incelikle olabilen porselen kaplamalardır. Lamine terimi Latince’den gelir. Sağlıklı bir dişin üzerine ince bir tabaka halinde yapıştırılan porselendir. Çok küçük ve ince bir restorasyon olmalarından ötürü en koruyucu protetik uygulamalardandır.

Porselen lamina tedavisi; doğal dişlerde şekil bozukluğu veya çapraşıklığın düzeltilmek istenildiği durumlarda, minimal kırıkların onarımında veya dişler arasındaki boşlukların kapatılmasında, güzel bir gülüşe ve daha beyaz dişlere sahip olmak istenildiğinde uygulanabilir.

Beyazlatma işleminden istenilen sonucu alamayan ve doğal bir gülüşe sahip olmak isteyen bireylerde, herhangi bir nedenle ortodontik tedavi görmek istemeyen bireylerde bu tedavi tercih edilebilir. Porselen lamina öncesinde genellikle daha iyi bir estetik sonuç elde etmek için önce dişleri beyazlatmak gerekir. Porselen lamina çok ince oldukları için altındaki sarı rengi kolaylıkla yansıtabilirler ve bu nedenle de beyazlatma yapılmayan durumlarda final renk olumsuz olarak etkilenebilir.

Porselen Lamina Diş Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Porselen laminalar; güzel bir gülüşe ve daha iyi bir çiğneme fonksiyonuna sahip olmak isteyen her hasta için ideal bir seçimdir. Porselen laminalar birden fazla diş sorununun aynı anda çözülmesine yardımcı olabilir. Örneğin bazı vakalarda ortodontik tedavi ile dişlerin düzeltilmesine gerek kalmadan porselen laminalar ile tedavi edilebilir. Dişleri arasında boşluk olan kişiler uygun olan durumlarda bu boşlukları porselen laminalar ile kapatabilirler. Kaplamalar çene gelişimini tamamlamış kişilere uygulanabilir.

Muayene seansında hastanın bu tedavi için uygun olup olmadığı hekim tarafından değerlendirilir. Bazı hastalarda dişin sadece ön yüzeyini kaplayarak yapılan porselen laminalar uygun olmayabilir.

Porselen lamina tedavisi yapılmadan önce genellikle ölçüler alınarak hastanın diş modellerinde teknisyen tarafından bir ön çalışma yapılır ve hastaya uygun olan formlar modele uygulanır. Daha sonra bu modelden oluşturulan anahtar yardımı ile aynı form ağıza kopyalanır ve dişler kesilmeye başlamadan önce bitmiş halinin nasıl olabileceği hastaya gösterilir. Hastanın da kabul ettiği bir görüntü elde edilirse tedaviye başlanabilir.

Porselen Lamina Tedavisinin Uygulanamayacağı Durumlar Nelerdir?

Tırnak yeme ve kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar varsa, çene kapanış bozuklukları mevcut ise porselen tedavisi önerilmez. Fazla sayıdaki diş eksikliğinin olduğu durumlarda köprü yapılmak istenirse bu tedavi uygulanamaz.

Daha önceden kaplama yapılmış dişlerin kaplamaları yenilenmek istenildiği zaman mevcut dişler hali hazırda kesilmiş oldukları için porselen lamine uygulanamaz.  Alttaki dişin renginin çok koyu olduğu durumlarda da alttaki rengin yansıması olabileceği için yine porselen laminaler tercih edilmez. Çok ince oldukları için alttaki rengin maskelenmesi her zaman mümkün olmayabilir.

Porselen Lamina Dişlerin Dezavantajları Nelerdir?

Porselen tedavisi uygun bireylere doğru teknikle yapıldığında herhangi bir dezavantaj oluşturmazlar. Dezavantaj olarak nitelendirilebilecek bir diğer özellikleri ise maliyetleridir. Yapım aşamasında çok fazla hassasiyet gerektirirler ve bu nedenle de tecrübeli diş hekimleri tarafından yapılmaları gerekir.

Porselen Laminalar Dayanıklı Mıdır?

Genellikle dişlerin estetiğini etkileyen ön yüzeyini ve kesici kenarlarını kaplar. Bazı olgularda, arka yüzeyde daha küçük bir kısım da kaplanabilir. Porselen lamina tedavisinde amaç, orijinal dişten küçük bir miktarda aşındırmaktır. Bu yaklaşıma “minimal invaziv” yaklaşım denmektedir.

Doğru şekilde ve uygun yapıştırıcılar ile yapıştırıldığında çok dayanıklıdırlar ve kolay kolay düşmezler. Hastaların da çok sert yiyecekleri tüketirken ve ısırma yaparken dikkatli olmaları gerekir. Hasta iyi bir ağız bakımı yaptığı sürece uzun yıllar dayanır. Diğer diş restorasyonları gibi, porselen laminalar da belirli bir süre sonunda değiştirilmelidir. Porselen laminanın altındaki diş, diş eti ve kemikte büyük bir değişim olmazsa ise, ortalama olarak 10 yıldan fazla dayanır. Bu süre kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir.  Diş sıkma ve gıcırdatma gibi alışkanlıklar var ise ekstra önlemler almak gerekir.

Porselen Laminaların Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Diş temizliğinin yanı sıra diş ipi, arayüz fırçası, ağız duşu ve gargara da kullanılmalıdır. Porselen laminalar yapıştırıldıktan sonra doğal dişler gibi görev görürler. Bu nedenle de bakımları doğal dişler gibi yapılabilirler.

Düzenli olarak dişleri fırçalamak ve belirli aralıklarla diş hekime gitmek uzun dönemde dişte oluşabilecek çürükleri önlemede etkilidir.

Diş fırçalamak her zaman ağız bakımı için yeterli olmamaktadır. Diş fırçalama sonrasında diş ipi ve ağız duşu kullanımı doğru bir bakım için önemlidir. Diş ipi ile arayüz temizliği yapmak, dişlerin aralarında çürüklerin oluşmasını engelleyebilir. Porselen laminaların maliyetleri yüksek oldukları için bakımı düzenli yapılırsa uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.

Porselen Laminelar Takıldıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Düzenli olarak ağız bakımlarının yapılmasına, sert yiyecekler yenmemesine özellikle dikkat edilmelidir. Ceviz kırmak veya sert kabuklu yiyecekler yemek doğal dişlerde olduğu gibi lamine yapılan dişlerde de kırılma riskini arttırmaktadır. Diş sıkma ve gıcırdatma şikayeti olan kişiler, gece plağı kullanmalıdır.

Çene kapanışının laminalarla düzeltildiği vakalarda dişlerin arkasına yapılan tellerle dişlerin hareket etmesi önlenebilir.

Dişlerin çürümemesi için ağız hijyenine çok dikkat edilmelidir. Porselen lamina yapılmış dişte çürük oluşursa yapılan tedavinin yenilenmesi gerekebilir. Diş fırçalamanın yanında diş ipi ve ara yüz fırçasının düzenli kullanılması çok önem taşır. Ara yüz temizliğinin yapılması ara yüzde oluşacak çürüklerin oluşmasını önler.

Porselen Laminalar Yapılmadan Önce Oluşabilecek Değişiklikleri Görebilir Miyiz?

Porselen laminalar yapılmadan önce mock-up adı verilen bir ön tasarım çalışması ile dişlerin bitmiş haline dair bir simülasyon yapılabilir. Bu ön çalışmada dişlerden hiç kesim yapılmadığı için yapılacak tasarım orjinale göre biraz daha kaba olabilir.

Ayrıca dijital ölçü alınarak yapılan tasarımlarda (mock-up) dişten ne kadar kesim yapılacağı da hesaplanabilir. Bu sayede daha tedaviye başlamadan diş dokusundan ne kadarlık bir aşındırma yapılacağı bilinir ve kesim için ona göre bir kalıp hazırlanır.

Lamina tedavisinde genellikle yapılan kesim genellikle 0,5 mm civarında olduğu için hastalar bazen değişimi farkedemeyebilir.

Lamina Sonrası Isırarak Yemek Yiyebilir Miyim?

Lamine tedavisi sonrasında yiyeceklerin ısırarak koparılması tavsiye edilmez. İstenilen tüm yiyecek ve içecekler tüketilebilir ancak yiyeceklerin küçük lokmalar halinde yenmesi tavsiye edilir. Kaplamalar dişlerin sadece ön yüzeyine tutunduğu için dişten daha fazla kesim yapılarak üretilen kron kaplamalara göre daha az yüzeyden destek alırlar. Güçlü yapıştırıcılarla yapıştırılırlar ancak doğal dişlerdeki gibi aşırı kuvvet uygulanması tavsiye edilmez.

Dişlerim Hiç Kesilmeden Lamina Yapılabilir Mi?

Lamina işleminde dişler gereğinden fazla kesilmez. Bazı ağızlarda hiç kesilmeden lamine yapılabilir ancak bazı durumlarda hiç kesim yapmadan lamine yapmak mümkün değildir. Gerekli incelemelerden sonra hangi dişlerde kesim yapılacağına ve bu dişlerde ne kadar kesim yapılması gerektiğine karar verilir.

Lamine kaplamalar dişlerin arka yüzeylere kadar genellikle uzanmazlar sadece dış yüzeyini kaplayacak şekilde üretilirler. Mine kalınlığı genellikle 1-2 mm arasında değişmektedir. Lamina veneerin dişe iyi yapışması için kesimin sadece mine yüzeyinde yapılması gerekir.  Bu nedenle dişten yapılacak kesim miktarı genellikle çok azdır ve 1 mm’yi geçmez.

Porselen lamina kaplamalar, tecrübeli teknisyenler tarafından diş protez laboratuvarlarında üretilir. Çok ince oldukları için kişiselleştirmek ve doğal bir görünüm sağlamak adına fazlasıyla hassas bir işçilik gerektirirler. Doğru şekilde üretilen ve uygulanan bir porselen lamine uzun yıllar parlaklığını ve doğal görünümünü korur. Porselen lamina kaplamalar dolgusuz, çürüksüz ve çapraşık olmayan dişleri olan bazı hastalarda kesim yapılmadan üretilebilirler.