Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma Nedir?

Diş minesinin zaman içerisinde sararması ile diş üzerinde görülen lekelenmelerin giderilmesi işlemine diş beyazlatma denir. Beyaz ve estetik dişler her bireyin isteğidir. Farklı nedenlerden dolayı dişler beyaz rengini kaybeder.

Estetik ve hijyenik bir ağız görüntüsünün yakalanması için dişlerin beyazlatılması gereklidir. Bu işlem sırasında dişlerin rengi beyaz dönerken derinlemesine bir temizlik işlemi de uygulanır. Diş beyazlatma açısından temizlik kendi içinde oldukça spesifik uygulamalara sahiptir.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Klinikte ve evde uygulanan farklı diş beyazlığı yöntemleri vardır. Anestezi işlemine gerek duyulmaz. Aşamalı olarak gerçekleştirilir. İlk olarak diş yüzeyinde bulunan diş taşları temizlenir. Çürük dişler tespit edilir. Çürük tedavisi yapılmadan beyazlatma işlemine geçilmemelidir. Hazırlık aşaması tamamlandıktan sonra beyazlatma işlemine geçilir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Klasik beyazlatma ve lazerle diş beyazlatma olarak iki farklı yöntem kullanılır. Klasik beyazlatma işleminde diş üzerine beyazlatma jeli sürülür. On beş dakika beklenir. Daha sonra uygun aletler yardımı ile diş üzerindeki renk değişimine uğrayan mine maddesi arındırılır. Özel ışıklı aparat yardımı ile mine tekrar beyaz renk alması sağlanır. Bu işlemi evde kendi kendinize de yapabilirsiniz. Lazerle diş beyazlığı işlemi profesyonel bir uygulama olduğu için mutlaka diş hekimleri tarafından yapılmalıdır.

Diş Beyazlatmaya Neden İhtiyaç Duyulur?

Estetik ve hoş bir gülüş tasarımının en önemli kriteri beyaz dişlere sahip olmaktır. İnsanların özgüveninin artması, sosyal hayatta daha aktif olabilmesi, dişlerin daha sağlıklı bir şekilde uzun süre kullanılması, güçlü dişlere sahip olmak için diş beyazlatma işlemine ihtiyaç duyulur. Her yaştan kişiye güvenle uygulanabilen bir işlemdir. Genellikle yılda bir defa bu işleme ihtiyaç duyulur.

Diş Beyazlatma Öncesi Neler Yapılır?

İşleme başlamadan önce belirli bir hazırlık süreci vardır. Bu süreç eksiksiz tamamlandığında komplikasyonsuz bir işlem gerçekleştirilir. İlk olarak ağız bakımı ve hijyeni yapılır. Ağız içerisinde bulunan enfeksiyonlar değerlendirilir. Enfeksiyon tespit edilirse antibiyotik tedavisi uygulanır. Kan sulandırıcı kullanan kişiler işlemden bir hafta önce ilaç kullanımına ara vermelidir. Bazı vakalarda panoramik röntgen çekilmesi gerekebilir. Bunun sebebi gözle görünmeyen çürüklerin tespit edilmesidir. İç kısmında çürüğü olan dişlere beyazlatma işlemi kesinlikle uygulanmamalıdır.

Diş Beyazlatma Sonrasında Hassasiyet Oluşur Mu?

Beyazlatma işlemi sonucunda hassasiyet oluşması son derece normaldir. Bu hassasiyet ortalama iki gün sürer. Bir haftadan uzun süren hassasiyetler için işlemi yapan diş hekimine gidilmelidir. Diş minesinin aşındırılması sıcak soğuk ve hava hassasiyetini meydana getirir. Yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi sırasında ağrı oluşturabilir. Doğru oranda diş minesinin aşındırılması ve kaliteli jeller kullanılması hassasiyetin oluşmasını engeller. Hassasiyet endişesi ile beyazlatma işleminden kaçınılmamalıdır.

Diş Beyazlatma Diş Yapısına Zarar Verir Mi?

Diş minesinin aşınmasına neden olduğu için diş yapısına minimum oranda zarar verir. Diş minesi zaman içerisinde kendi kendini onaran bir yapıdır. İşlem sonrasında doktorunuzun size önerdiği diş ve ağız bakım uygulamalarını eksiksiz yerine getirmelisiniz. Diş minenize uygun diş fırçalama ürünleri ile gündelik bakımını eksiksiz bir şekilde yapmalısınız. Altı ayda bir düzenli olarak diş hekiminize kontrole gitmeniz gerekmektedir.

Dişler Beyazlığını Nasıl Kaybeder?

Yanlış beslenme, ağız bakımı uygulamalarının yanlış yapılması, alkol ve sigara kullanımı, çay kahve ve asitli içeceklerin sık kullanımı sonucunda diş minesi beyaz rengini kaybeder. Düzenli temizlik fırçalama ve bakımı yapılmasına rağmen diş minesindeki beyazlık zamanla azabilir. Düzensiz yaşam şekline sahip olan kişilerde diş sararması daha sık meydana gelir. Hormon metabolizmasında problem olan kişilerde önlenemeyen bir sararma meydana gelebilir. Hormon tedavisinin düzenlenmesi sonucunda bu durum engellenebilir.

Diş Beyazlatma Merkezleri

Kişisel bakımın giderek önem kazandığı günümüzde diş kliniklerinin sayısı artmaya başlamıştır. Bu durum sonucunda verilen hizmet kalitesinde düşmeler meydana gelmiştir. Maddi ve manevi kayıplar yaşamamak için merkez seçiminde dikkatli olmalısınız. Daha önceden hizmet alınan kişilerin yorumları, uygulanan tedavinin öncesi sonrası fotoğrafları ve kullanılan malzemelerin kalitesi sorgulanmalıdır. Elde edilen veriler doğrultusunda klinik seçimi yapılmalıdır.

Diş Beyazlatma Yaptıranların Yorumları

Yapılan araştırmalar sonucunda diş beyazlatma işlemini yaptıran kişiler büyük oranda yapılan işlemden memnundur. Klinik seçimi, işlemi yapan hekimin branşı, kullanılan malzemenin kalitesi memnuniyet oranının etkiler. Profesyonel diş hekimlerince yapılan uygulamalarda yakalanan başarı oranı çok yüksektir.

Diş Beyazlatma Fiyatları 2022

Tedavi fiyatları işlemin yapıldığı kliniğe göre değişiklik gösterir. Kliniklerin hastalarına verdiği diş beyazlatma hizmeti, kullandıkları malzemelerin kalitesi, hekimin branşı ve tedavi sonrasındaki kontrol periyotları fiyat konusunda farklılıklara neden olur. Diş beyazlatma yaptırmak isteyen kişiler kliniklerle birebir görüşerek fiyat teklifi almalıdır.

Diş Beyazlatma Ağrılı Mı?

Beyazlatma işlemi yapılırken sadece diş mine tabakasına müdahale edilir. Dişin ağrıyı ileten sinir uçları daha derinde bulunur. Bu nedenle diş beyazlığı işlemi sırasında herhangi bir ağrı veya acı hissedilmez ancak diş etlerinde hassasiyet meydana getirebilir.

Diş Beyazlığı Ne Kadar Süre Devam Eder?

İşlem sonrası uygulanan ağız bakımı, beslenme düzeni, alkol ve sigara kullanımı, çay ve kahve tüketimi diş beyazlık süresini etkiler. Genel olarak bakıldığında on sekiz ay gibi bir süre belirlenebilir ancak bu süre kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Neden Diş beyazlığı İhtiyaç Duyulur?

Estetik dişlere sahip olmak, özgüveni arttırmak, fiziksel görünüşü tamamlamak ve ağız sağlığını desteklemek için beyazlatma işlemine ihtiyaç duyulur. Sizlerde beyazlatma işlemine ihtiyaç duyuyorsanız doğru adreslerden hizmet alarak bu işlemi yaptırmalısınız.

Lazerle Diş Beyazlatma Ne Kadar Kalıcı?

Lazerle uygulanan beyazlatma işlemi kısa sürede çok büyük etkilere sahiptir. Ancak işlem sonucunun kullanım süresi tamamıyla kişiye bağlıdır. Lazer tedavisi diş minesinin en alt tabaksına kadar etki eder. Bu nedenle klasik diş beyazlığı uygulamasına göre daha uzun süreli beyazlatma sağlanır. Ortalama 24-36 ay gibi bir süre kalıcılık sağlanır.

Diş Beyazlığını Neden Kaybeder?

Düzensiz beslenme, uzun süre alkol ve sigara kullanımı, düzenli diş bakımı uygulamalarının yapılmaması, asitli yiyecek ve içecek tercih edilmesi diş beyazlığının kaybedilmesinin en önemli nedenlerindendir.

Diş beyazlığı için Yaş Sınırı Var Mı?

Kişilerin ağız ve diş gelişimi genellikle on sekiz yaşına kadar devam eder. Hormon metabolizmasının gelişimi de genellikle bu süreyi bulur. Diş beyazlatma işlemi için kişinin on sekiz yaşını doldurması beklenir.

Sararan Dişleri Beyazlatmak İçin Ne Yapılmalı?

Evde kendi kendinize uygulayacağınız diş beyazlığı işlemleri dişlerde kalıcı hasarlar meydana getirebilir. Bu nedenle uzman diş hekimine giderek profesyonel beyazlatma işlemi yapılması daha sağlıklıdır. 

Diş Fırçalamak Beyazlatır Mı?

Farklı içeriğe sahip diş macunları ile düzenli yapılan fırçalamalar sonucunda belirli oranda beyazlatma sağlanabilir. Ancak istenilen düzeyde beyazlığın sağlanması için uzman kliniklerde profesyonel bir müdahale gerekir.

Beyazlatma İşleminde Başarı Oranı Nedir?

Doğru ve profesyonel bir teknikle yapılan beyazlatma işleminde başarı oranı çok yüksektir. Ancak klinik ve hekim seçiminin doğru yapılması sonucunda istenilen başarı yakalanabilir. Hekim, klinik ve malzeme seçimi başarının en büyük etkenleridir.

Herkes Diş Beyazlatma İşlemi Yaptırabilir Mi?

On sekiz yaşını doldurmuş ve ağız diş gelişimini tamamlamış her birey diş beyazlatma işlemini yaptırabilir. Bazı insanların diş yapısı genetik olarak sarı renklidir. Hangi işlem uygulanırsa uygulansın bu kişilerin dişleri belirli bir orana kadar beyazlatılabilir. Diş renginden memnun olmayan sağlıklı her birey istediği zaman beyazlatma işlemi yaptırabilir.

Güvenli Midir? Yoksa Dişlere Zarar Verir Mi?

Doğru hekim ve klinik tercihi yapıldığı sürece son derece zararsız bir işlemdir. Beyazlatma işlemi sonrasında komplikasyon gelişen kişiler genellikle merdiven altı diye tabir ettiğimiz kurumlarda tedavi gören kişilerdir. Genellikle diş minesine uygulanan bu işlem ağız ve diş sağlığı açısından son derece zararsızdır.

Dişler Herkeste Aynı Oranda Mı Beyazlar?

Her bireyin diş yapısı birbirinden farklı olduğu gibi diş minesi de birbirinden farklıdır. Bazı kişilerde genetik olarak diğerlerine göre dişler daha sarı renkte olabilir. Kendi diş rengi sarı olan bireylerin dişlerinde istenilen beyazlık derecesi yakalanamayabilir. Bu tarz kişilerde beyazlatma tedavisi için lazer tedavisi önerilir. Klasik tedaviye göre lazer tedavisi daha etkilidir ve hayal edilen beyazlık derecesini sizlere sağlar. Lazer tedavisi sadece uzman hekimlerce ve profesyonel kliniklerce uygulanan bir tedavi türüdür.

Diş Beyazlatmanın Yan Etkileri Nelerdir?

Bleaching tedavisinden sonra görülebilen en yaygın yan etkiler diş hassasiyeti ve diş eti çekilmesidir. Diş eti çekilmesi estetik görüntüyü bozan bir durumdur. Beyazlatma işlemi sırasında kullanılan jeller diş eti ile temas ettirilmemelidir. Diş etleri çok zayıf ve hassas yapılardır. Diş minesinin rengini açan bu jeller diş etlerinin yapısını bozabilir. Diş eti kanal dolaşımını sağlayan temel yapıdır. Sağlıklı kanalların bulunması diş rengini etkileyen bir faktördür.

Beyaz diş görüntüsüne sahip olmak her bireyin hayalidir. Evde uygulayabileceğiniz teknikler ve profesyonel destek alarak istediğiniz beyaz görüntüye sahip olabilirsiniz. Profesyonel uygulanan her işlemde yan etki görülme ihtimali yok denecek kadar azdır. Düzenli periyotlar ile diş beyazlatma yaptırarak yan etki gelişme ihtimalini ortadan kaldırmış olursunuz.

Bleaching işleminde diş minesine zarar verilebilir. Minenin fazla aşındırılması sonucunda sıcak soğuk hassasiyeti meydana gelebilir. Dişlerin zayıflaması sonucunda kırılma ya da çürükler oluşabilir. İşlem uzman hekim tarafından yapıldığı sürece tamamen zararsız ve yan etkisi olmayan bir uygulamadır. Bu nedenle hekim seçiminde çok dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

Hava ve soğuk sıcak içeceklere karşı hassasiyet, dişlerde su kaybının yaşanması, beyazlatma jelinin yanaklarda, dudaklarda ve diş etlerinde yumuşak doku hassasiyetini oluşturması, diş minesinin sertlik derecesinin azalması. Sıraladığımız yan etkiler çok nadir görülen yan etkilerdir. Özellikle kullanılan beyazlatma jelinin kalitesi yan etkilerin görünmesinde önemli bir faktördür.

Beyazlatmanın Etkisi Ne Kadar Sürer?

Tedavinin etki süresini etkileyen bazı faktörler vardır. Bu faktörler sağlıksız beslenme, alkol ve sigara kullanımı, yanlış diş bakımı ve temizliği uygulaması, asitli yiyecek ve içecek tercihler beyazlatma işleminin sonucunu olumsuz yönde etkiler. Klasik beyazlatma yönteminde ortalama 18 ay gibi bir süre yakalanırken lazer tedavisi ile yapılan beyazlatma işleminde 24-36 aya varan sonuçlar elde edilebilir. Diş beyazlatma işleminin süresini uzatmak istiyorsanız düzenli ve dengeli bir yaşam şekline sahip olmak zorundasınız.

Özellikle alkol ve sigara gibi ürünlerin uzun süreli kullanımı sonucunda diş minesinin rengi ve yapısı tamamen bozulabilir. Ağız içi ne kadar sağlıklı olursa olsun beyaz renge sahip olmayan dişlerin estetik görünmesi mümkün değildir. Diş beyazlatma özelinde hayal edilen estetik ağız yapısına sahip olmak için sağlıklı ve beyaz dişleriniz olmalıdır.