Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum Kaplama Nasıl Uygulanır?

Zirkonyum kaplama gülüş tasarımı için olmazsa olmaz koşullardan biridir. Lamine kaplamalarla yapabileceğiniz estetik uygulamalar zirkonyum kaplamalarla da mümkündür. Zirkonyum kaplamalar da tüm seramik kaplamalar gibi yaygın olarak kullanılır.

Seramiğin içinde zirkonyum kaplama adı verilen ve dayanıklılığı artıran diş renginde bir alt yapı bulunur. Bu altyapı sayesinde implant uygulanamadığında veya eksik diş varlığında implant tercih edilmediğinde zirkonya köprüler kullanılabilir. Köprü elemanlarının dişleri birbirine bağlı olmasına rağmen zirkonya oldukça estetik bir malzeme olduğu için dişler doğal bir görünüme sahip olacaktır.

Diş sıkma veya gıcırdatma gibi bazı durumlarda gece plağı istenmiyorsa tam zirkonyum kaplamalar ile dişlere zarar verme şansı en aza indirilebilir. Zirkonyum kaplama açısından bu sayede dişlerini yoğun bir şekilde sıkan hastalar için sağlıklı gülüşler tasarlanabilir. Tedavi süresi ve aşamaları laminate veneerlerle aynıdır.

Zirkonyum Kaplama Avantajları Nelerdir?

Zirkonyum kronun avantajları; Alt yapı olarak oldukça sağlam ve estetik bir malzemedir, çiğneme kuvvetlerine son derece dayanıklıdır. Bunun dışında özellikle dişlerini sıkan veya gıcırdatan hastalarda uygulama dişlere uygulanarak dişlere zarar verme riski ortadan kalkar. Zirkonyum tam taç dijital tasarım için uygundur, CAD sistemi ile üretim yapılabilir. Bu sayede estetik olarak ve çok kısa sürede üretilir, diş etlerinde alerji veya tahrişe neden olmaz, metalik altyapı kullanılmayan hastalar için son derece güvenlidir. Diş etlerini tahriş etmez, diş eti problemi olan kişilerde kullanılabilir ve uzun ömürlüdür.

Zirkonyum Diş Hangi Durumlarda Tercih Edilmektedir?

Zirkonyum kaplama hangi rahatsızlıklarda uygulanabilir? Diş renk değişikliği, kalıtsal diş minesi bozukluğu, şekil bozukluğu, kısa dişler, çatlak ve kırık dişler, asimetrik dişler, dişler arasında boşluk, diastema, aşınmış dişler, Gummy smile, güldüğümüzde diş etlerinin çok gösterdiği durumlar uyumsuz dişeti seviyeleri, bir veya birden fazla dişin yokluğunda köprü olarak, tamamen dişsiz çenelerde implante edilmiş kuron veya köprü olarak kullanılabilir.

Zirkonyum Kaplama Yaptıranlar Memnun Mu?

Zirkonya kaplama, daha estetik bir görünüm elde etmek, ağız ve dişleri daha işlevsel hale getirmek için son zamanlarda diş hekimleri tarafından önerilen bir diş kaplama yöntemidir ve yaptıranlar tarafından memnun kalınır. Zirkonyum dişler her zaman porselen kaplama şeklinde yapılır. “Metal destekli diş kaplamaları” ve “metalsiz kaplamalar” olmak üzere iki farklı şekilde uygulanan porselen dişler, zamanla artan estetik algıya bağlı olarak farklı kaplama yöntemleri üretilmeye başlamıştır. Zirkonyum diş kaplama bunlardan biridir ve son yıllarda en çok tercih edilen diş kaplama yöntemidir. Zirkonyum diş kaplama sağlık ve estetik görünüm açısından oldukça etkili bir tedavi yöntemi olduğu için daha çok tercih edilir.

Zirkonyum dişler, hipoalerjenik, aşındırıcı olmayan, beyaz ve ışık geçirgen oldukları için ağırlıklı olarak diş hekimliğinde kullanılır. Ancak başka kullanımları da olduğu unutulmamalıdır. Geçmişte uygulanan porselen dişler ağızda farklı bir tat bıraktığı ve renk değiştirdiği için eski günlerde estetik geri planda kalmıştır. Ancak günümüz tıp teknolojisinin ilerlemesi ile ağız sağlığı alanında yapılan yeni çalışmalar sayesinde bu sorunlar ortadan kaldırılmıştır. Zirkonyum diş kaplama, diğer diş türlerine göre daha dayanıklı olması, ağızda metalik bir tat bırakmaması, beyaz, ışık geçirgen özelliği ile adından söz ettirmeye devam eden bir diş türüdür.

Kaplama Sırasında Ağrı Olur Mu?

İşlem sırasında kısa süreli ağrılar oluşabilir. Zirkonyum kaplama tedavisi ne kadar sürer? Zirkonya seramik tedavisini diğer tedavi yöntemlerinden ayıran en önemli özellik tedavinin kısa sürede tamamlanmasıdır. Diş hekimleri genellikle zirkonya seramik tedavisi için 5 günün yeterli olduğunu belirtir. Böylece estetik bir gülüşe sahip olmak için uzun süre beklemenize gerek kalmaz.

Kaplama Ömrü Ne Kadar?

Bakımları düzenli yapıldığında uzun yıllar kullanılabilir. Ayrıca zirkonyum diş kaplama estetik ve dayanıklılık açısından en yüksek kalitededir. Bu nedenle diş tedavilerinde oldukça tercih edilen bir uygulamadır. Diş kaplamalarında metalik renkli porselen yerine beyaz zirkonyum kullanılır. Diş ve diş etlerine çok kolay uyum sağlaması ve doğal bir görünüme sahip olması nedeniyle diş hekimleri tarafından en çok kullanılan ürünlerden biridir. Diş beyazlatma ile elde edilemeyen diş lekeleri, çatlak veya kesik dişler ve kırık dişlerin tedavisinde tercih edilmektedir.

Kaplama Dışında Hangi Kaplama Modelleri Var?

Porselen diş kaplama, metal destekli diş kaplama, empress (full porselen) diş kaplama gibi çeşitleri vardır. Zirkonyum kuronların diğer kuronlara göre avantajları;

  • Zirkonyum kuronlar metal veya seramik kuronlara göre daha avantajlıdır. Şeffaf ve beyazdırlar
  • Işık geçirgenlikleri sayesinde doğal dişlere daha çok benzerler. Metal kronların bu avantajı yoktur
  • Metal kronlardan farklı olarak zirkonyum korozyona karşı dayanıklıdır ve bu nedenle renk değiştirmez ve ağızda metalik bir tat bırakmaz
  • Zirkonyum kaplamalarda soğuğa ve sıcağa karşı hassasiyet minimum düzeydedir
  • Yüzey pürüzsüz olduğu için sigara, çay ve kahve tüketimine bağlı oluşabilecek diş renklenmeleri zirkonyum diş kaplama üzerinde görülmeyecektir
  • Ağız kokusuna neden olmaz
  • Ağızda ve tatta herhangi bir değişikliğe neden olmaz
  • Tedavi sonrası iyileşme süresi çok kısadır

Kaplama Sonrasında Ne Zaman Kontrole Gitmek Gerekir?

Dental işleminden sonra ekstra bir kontrole gerek yoktur. Normal dişlere uygulanan sistemlere benzer şekilde ilerlenmesi çok önemlidir. Diş hekimi kontrolleri aralıklarla yapılmalıdır.

Zirkonyum Dişler İleride Renk Değiştirir Mi?

Pürüzsüz bir porselen yüzeye sahip olduğu için plak birikimi fazla değildir. Bu sayede espresso, çay ve sigara gibi gıda türlerinin alınmasından etkilenmez. Tonu genellikle uygulandığı gibi kalır.

Diş Eti Hastalığı Olanlarda Uygulanabilir Mi?

Gerekli incelemelerden sonra doktorun uygun görmesi halinde yapılabilir. Ayrıca fiyatlar, tedavinin yapılacağı şehir veya ülkeye göre değişiklik gösterir. Türkiye de fiyatlar diğer ülkelere göre oldukça uygun.

Zirkonyum Kaplama Dişe Nasıl Tutulur?

Dişe göre uygun renk ve boyutta üretilen zirkonyum üzerine, porselen yapı uygulanır ve seans anında dişle uyumlanması sağlanır.

Zirkonyum Kaplama Diş Fiyatları 2022

Zirkonya taç fiyatları birçok faktörden etkilenir. Bu nedenle bu tedavi için tek bir fiyat aralığı vermek doğru değildir. Fiyatları etkileyen faktörler arasında;

Zirkonyum kaplama yaptıracak diş hekimine göre fiyatlar değişmektedir. Diş hekimi farkındalığı ve deneyimi arttıkça tedavi fiyatları da değişecektir. Ayrıca kaplama yapılacak merkeze göre de fiyatlar değişiklik gösterir. Fiyatlar zirkonyum ile kaplanacak diş sayısına göre değişmektedir. Tüm ağza uygulanan kaplama fiyatlarının tek dişe uygulananlardan farklı olması doğaldır.

Metale Karşı Alerjisi Olanlarda Uygulanabilir Mi?

Zirkonyum kaplama herhangi bir alerjik rahatsızlık oluşturmaz. Zirkonyum kronlar nasıl üretilmiştir? Genellikle şu şekilde yapılır: İlk muayenede dişteki hasar belirlenir, lokal anestezi uygulanır, dişler özel aletlerle kesilir. Diş üzerine konulacak kaplamanın ağızda büyük veya pürüzlü olmaması için bir düzeltme yapılacaktır, ağız temizliği sağlar, dişin ölçüsü alınacaktır. Bunun dışında kaplamanın rengi doğal dişler dikkate alınarak seçilecektir, ortalama 5 gün içerisinde zirkonya kaplı diş hazır olacaktır, bu süre zarfında inceltilmiş dişler kötü görüneceğinden dişler geçici bir tabaka ile kaplanacaktır.

Hazırlanan zirkon kaplamalar geçici olarak dişlere yapıştırılır, bu kaplamanın ilk etapta yapılmasının nedeni bir sorun oluştuğunda sorun gidermeyi kolaylaştırmaktır, geçici olarak yapıştırılan zirkonya kaplamalar hastanın ağzında yaklaşık 1 hafta ile 10 gün arasında kalır, herhangi bir problem yoksa dişlerin üzerine kalıcı olarak kaplamalar yerleştirilir.

Zirkon Kaplama Ağzımda Değişik Tat ve Kokuya Neden Olur Mu?

Zirkonyum kaplama ağızda değişik tat ve koku oluşumuna neden olmaz.

Zirkonyum Dişlerin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Diş fırçası yanında gargara ve diş iplerini de kullanmak gerekir. Zirkonyum diş kaplama avantajları nelerdir? Metal destekli yüzeyler çok düşük ışık geçirgenliğine sahiptir, bu da diş etlerinin zamanla koyulaşmasına neden olur. Geliştirilerek diş ve ağız sağlığı dünyasına kazandırılan zirkonyum diş, daha yüksek ışık geçirgenliği ve beyaz rengi nedeniyle diş etlerinin zamanla koyulaşmasına neden olmaz. Metal destekli diş kaplamalarında estetik çok aranmaz. Ancak zirkonya dişler ışık geçirme özelliği sayesinde zamanla oluşabilecek donuk görünüme neden olmaz. Dişler orijinal hallerine daha yakındır; Daha sağlıklı, şeffaf ve doğal bir görünüm sağlar.

Zirkonyum Diş Değişmesi Gerektiği Durumlarda Zarar Verir Mi?

Dokularla uyumlu ve zararsız bir materyaldir. Herhangi bir zarar vermez.

Zirkonyum Kaplama Hakkında Merak Edilenler

Zirkonyum Diş Kaplama Sağlıklı Mıdır?

Kronlar dişeti pigmentasyonuna neden olur mu? Korozyona karşı dirençli olduğundan diş eti enfeksiyonlarına neden olmaz. Hasta ağız hijyenine dikkat ederse problem yaşamaz.

Bazen kanal dişleri doğal rengini değiştirir. Zirkon, doğal rengi ve görünümü dikkate alır. Bu durumda ince diş etinin altında renk değişikliği görülür. Renk bozulmasının kaynağı zirkonyum kaplama değil doğal diştir.

Zirkonyum kaplamalarla dişlerin geçirgenliği kaybolur mu? Doğal dişlerin ve zirkonya kaplamaların ışık geçirgenliği aynıdır. Özellikle estetik bir görünüm isteyen hastalar tarafından kullanılabilir.

Zirkonyum Diş Yeniden Beyazlatılır Mı?

Beyazlatma işlemleri kişinin isteğine bağlı olarak yapılabilir.

Zirkonyum Kaplama Yapılmayan Durumlar

Zirkonyum da diş çürüklerinin delikleri çok büyük olduğunda yani birden fazla dişin yan yana kapatılması gerektiğinde tercih edilmez.

Zirkonyum Diş Kaplama Hangi Dişlere Yapılır?

Zirkonyum, diş yapısı yamuk olan hastalarda, arka dişlere uygulanacak olan kaplama tedavilerinde, ayrık diş tedavilerinde, estetiğini yitirmiş dolgularda yapılabilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Kararır Mı?

Bakımları düzenli olarak yapıldığında zirkonyum diş kaplama uzun yıllar kararmadan kullanılır. Kompozit kaplamalar zamanla beyaz rengini kaybeder ve parlar, bu nedenle bir noktada değiştirilmeleri de gerekecektir.

Tütün gibi kötü diş alışkanlıklarını sınırlamak gerekir. Sigara içmek diş rengini etkiler, bu nedenle sigaradan mümkün olduğunca kaçınmalısınız. İyi ağız hijyeni sağlamak: Bu, eksiksiz bir fırçalama, diş ipi kullanma ve ağız yıkama rutinini takip etmeyi de gerektirir. Ayrıca dişlere kuvvet uygulamayın.

Zirkonyum Kaplama Kaç TL 2022?

Türkiye sağlık sektöründe adından söz ettiren ülkelerden biridir. Her yıl milyonlarca insan sağlık turizmi için ülkeye gelmektedir. Türkiye diş tedavisi için de oldukça tercih edilen bir ülkedir. Türkiye’de tedavi fiyatları çok uygundur. Türkiye de sadece uygun fiyatlar değil aynı zamanda diş tedavisi alanında en başarılı ve deneyimli diş hekimleri de tercih edilir.

Zirkonyumun Diş Etleri ile Uyumu Nasıldır?

Zirkonyum diş kaplama diş etlerine herhangi bir rahatsızlık vermez. Ayrıca hasta dişlerini beyazlatmak istiyorsa, kaplamalar beyazlatılamayacağı için çıkarılmalıdır. Tedavi bittikten sonra kişinin dişlerinin yeni rengini benimseyen yeni kaplamaların yapılması gerekecektir.

Kaplamalarla ortodontik tedavi yapılamaz, bu nedenle parçaları hareket ettirmek için çıkarılması gerekecektir. Uygun pozisyon alındıktan sonra hasta tarafından istenirse yeni kaplamalar yapılabilir ve yerleştirilebilir. Kompozit kaplamalar ihtiyaç durumlarda şiddetle tavsiye edilen bir seçenektir. Zirkonyum diş kaplama özelinde ancak malzemenin uygunluğunun yanı sıra bu noktada kullanılan kompozitin öneminin de altını çizmek gerekir.