Flor Uygulaması

Flor Uygulaması Nedir?

Çocuklarda hem süt dişlerine hem de daimi dişlere uygulanan flor uygulaması çürüklere neden olan bakterilere ve asit ataklarına karşı dişlerin dayanıklı olmasını sağlamaktadır. Koruyucu bir tedavi yöntemi olan bu uygulama sayesinde yalnızca dişler değil, diş minesi de güçlendirilmektedir. Bu uygulama genel olarak;

 • Çürüğe yatkın bireyler
 • Dişlerdeki hassasiyet durumu yaşayanlar
 • Sistemik rahatsızlığı olan kişilere uygulanmaktadır.

Flor Nedir?

İnsan vücudunda bulunması gereken elementlerden birisi flordur. Flor, özellikle dişler için gerekli olan bir maddedir. Mikropları öldürücü etkiye sahip olan flor organların işleyişine yardımcı olmaktadır. Hem kemik gelişimi hem de vücuttaki bakterilerin gelişiminin engellenmesi açısından flor büyük bir rol oynamaktadır. Bu yüzden çocukların diş macununda florür olması oldukça önemlidir. Dişlerin genel sağlığında flor maddesinin etkisi erkenden fark edilmektedir.

Florürlü Vernik Uygulaması Ne İşe Yarar?

Vernik uygulaması, bebeklik döneminden itibaren çürük belirtisi olanlar, fissür çürükleri olanlar ve ortodonti tedavi gören herkese uygulanabilmektedir. Florürlü vernik uygulaması sayesinde diş yapısal olarak daha güçlü bir duruma gelmekte ve çürüklere karşı dayanıklılık göstermektedir. Dişteki çürümenin ilk safhasını önleyen vernik uygulaması dişlerin sağlıklı olmasına yardımcı olmaktadır.

Florür Jel ve Vernik Uygulaması Kimlere Yapılır? Kimlere Yapılmaz?

Florürlü jel uygulaması 6 yaş ve üzerinde olan herkese uygulanabilir. İşlem sonrasında ağızda kalan florun tükürülmesi gerektiği için6 yaşın altındaki çocuklarda bu durum sıkıntılı olabilir. Flor, fırça yardımıyla dişlerin yüzeylerine sürülmektedir. Öğürme refleksi nedeniyle flor kaşıklarını kullanmayan küçük çocuklar ve engelli çocuklarda vernik uygulaması yapılmaktadır.

Flor Vernik Nasıl Uygulanır?

 • İşlemden hemen önce dişler fırçalanmalıdır.
 • Florür vernik tek kullanımlık paketler içerisinde bulunmaktadır.
 • Nemli olan dişlerin yüzeyine 2-4 dakika arasında diş hekimi aracılığıyla uygulanmaktadır.
 • Diş hekiminin yanı sıra bireysel olarak da flor vernik yapılabilir. Diş fırçası yardımıyla çocukların dişlerinin üzerine sürülebilir. Uygulama esnasında çocuğun başında bir yetişkinin olması oldukça önemlidir.

Florür Vernik Hangi Yaşlarda Uygulanmalı?

Florür vernik işlemi, 6 yaş ve üzeri için uygundur. Ağızda kalan flor maddesinin tükürülmesi gerekmekte ve 6 yaşın altındaki çocuklar bunu tam yapamayacaklarından dolayı 6 yaş altındaki çocuklara vernik uygulaması yapılmamaktadır. 5 yaş ve altındaki çocuklara hemen kuruyan flor vernik işlemi uygulanmaktadır.

Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

Florür vernik uygulaması sistemik ve lokal olarak iki şekilde gerçekleşmektedir. Lokal uygulamalar, diş hekimleri tarafından 6 ayda bir tekrarlanmaktadır. Çürük riski yüksek olan kişiler için vernik uygulaması 3 ayda bir olacak şekilde önerilmektedir. Orta risk seviyesinde bulunan kişiler için 6 ayda bir olacak şekilde flor uygulaması önerilmektedir. Düşük çürük riski olan kişiler, macunlarının içerisine flor koyarak yeterli korumayı sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir  Kron Köprü Protez

Florürlü Vernik Uygulaması Zararlı Mı?

Çocuklarda diş çürümesinin önlenmesi için florür vernik uygulaması kullanılmaktadır. Kullanım miktarı oldukça azdır ve çocuklar florür yutmadan işlem tamamlanmaktadır. Dünyadaki birçok diş hekimi tarafından vernik uygulamaları kullanılmaktadır.

Florür Uygulaması Mutlaka Yapılmalı Mı?

Vernik uygulaması sayesinde dişler güçlendirilmekte ve ağız ve diş sağlığı iyileştirilmektedir. Flor uygulaması ile diş çürüklerine karşı önlem alınabilir. Bu uygulamanın sağladığı yararlar, zarardan daha fazladır. Aynı zamanda flor alımı şartlarında herhangi bir risk bulunmadığı için florür vernik uygulamasının yapılmasında bir sakınca yoktur.

Florun Dişler Üzerindeki Etkisi Nedir?

 • Flor, dişlerde normalden daha sert diş minesine sahip olmaya yardımcı olmaktadır.
 • Dişler, çürüklere karşı güçlendirilmektedir.
 • Florür, yetişkinlerin diş minesinin güçlü olmasına da destek olmaktadır. Ağızdaki asitler dişlerdeki kalsiyum ve fosforun erimesine sebep olmakta ve flor uygulaması ile bu soruna karşı önlem alınmaktadır.
 • Ağızdaki asitlerin diş minesine zarar vermesini de büyük bir oranda engellemektedir.
 • Flor, çürük oluşumunu engellemektedir.

Florun Çürük Önlemedeki Kullanım Alanları Nelerdir?

Diş çürüklerini önlemede flor uygulamasının yeri yadsınamaz derecede büyüktür. Flor, Amerika ve Avrupa ülkelerinde şehir sularına katılmakta ve çürük görülme olasılığını oldukça düşürmektedir. Özellikle diş ve kemik gelişimi için yapılan bu uygulamanın başarı oranı üst düzey seviyededir.

Fluorid Verniği Uygulamasının Faydaları Nelerdir?

 • Fluorid vernik içerisinde kalsiyum ve fosfat gibi mineraller bulunmaktadır. Bu mineraller sayesinde zayıflayan diş minesi onarılmakta ve vücut mineralleri daha iyi bir şekilde kullanmaktadır.
 • Zararlı oral bakterilerin gelişimlerini engellemektedir
 • Fluorid vernik, dişteki çürüklerinin ilerlemesini durdurabilir.
 • Dişlerin erken kaybını önlemektedir.
 • Süt dişlerinin ömrünü uzatmaktadır.

Profesyonel Bir Fluorid Jeli Tedavisi Sırasında Ne Olur?

Fluorid jeli tedavisinde çok fazla florür maddesi bulunmaktadır. Diş hekimleri; durulama, köpük, jel ve vernik formundaki tedavi yöntemlerini uygulamaktadır. Bu tedaviler fırça yardımıyla ya da ağız gargarası şeklinde olabilmektedir. Basit bir uygulamadır ve kısa bir süre içerisinde tamamlanmaktadır. Bu tedavinin vücut tarafından tamamen emilmesi için işlemden sonraki ilk 30 dakika boyunca herhangi bir şey tüketilmemelidir.

Flor Jel Uygulaması Hangi Yaşlarda Yapılabilir?

Flor jel uygulaması, 6 yaşından itibaren başlamaktadır. Çürükleri önlemek için yapılan flor uygulaması, özellikle diş minelerini güçlendirmektedir. Dört ayda bir yapılan bu işlemler ile çürük oluşumu en aza indirilmektedir. Flor jel uygulaması, çocuklar için son derece faydalı bir tedavi yöntemi olarak bilinmektedir.

Flor Uygulamasından Sonra Nelere Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • İşlem tamamlandıktan sonraki ilk 30 dakika herhangi bir şey tüketilmemelidir.
 • İlk 4 saat sert ve sıcak gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Flor uygulamasının yapıldığı gün dişler fırçalanmamalıdır. Ertesi gün dişler fırçalanmaya devam edilebilir.
 • Uygulama 6 ayda bir olacak şekilde tekrarlanmalıdır.
İlginizi Çekebilir  Diş Eti Kanaması

Florür Vernik (Cila) Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

 • 6 yaş ve üzerindeki çocuklar için güvenle uygulanan flor vernik, klinik merkezlerin yanı sıra okul programlarına da uygundur.
 • Amerika, Kanada ve Kuzey Avrupa ülkeleri başta olmak üzere pek çok ülkede florür vernik uygulamasına yer verilmektedir.
 • Dişteki çürük oluşumunu büyük bir oranda azaltmaktadır.

Flor Vernik Uygulama Fiyatları 2024

Flor vernik uygulamasının fiyatları, hizmet sunan merkezlere göre değişiklik göstermektedir. Özellikle kliniklerin yer aldığı konum, diş hekiminin deneyimi, uygulamanın süresi ve kişiye özel kullanılan ürünlerin toplam maliyeti dikkate alınarak belirli bir fiyat aralığı çıkarılmaktadır.

Flor vernik uygulaması yaptırmaya karar veren kişiler, ilk önce uzman hekimlerle görüşmeli ve randevu almalıdır. Profesyonel flor vernik fiyatları ile ilgili detaylı bilgiler işlemin yapılacağı merkezden alınabilir.

Flor Vernik Uygulaması Güvenli Midir?

Flor vernik işleminde flor diş yüzeyine sürülmekte ve tükürükle temas ederek sertleşmektedir. Bundan dolayı flor yutma riski oldukça azdır. 6 yaş ve üzerindeki çocuklar vernik uygulamasını güvenle kullanabilmektedir. Bu uygulamanın olumsuz bir etkisinin olmaması için doğru macun kullanımına özen gösterilmeli ve çocuğun macunu yutmamasına dikkat edilmelidir.

Diş Macunu Kullanmanız Gerekiyor Mu?

Diş çürümesinde en etkili korumayı sağlayan flor vernik uygulaması lokal ve sistemik olarak kullanılmaktadır. Lokal işlemde; diş macunu, gargara, vernik ve jel uygulaması yer alırken, sistemik işlemde; flor takviyesi, florlu tuz ve sular yer almaktadır. Florlu diş macunu kullanarak dişlerin daha güçlü ve sağlıklı olması sağlanabilir.

Flor Uygulaması ile Çürükler Önlenebilir mi?

Flor uygulamasının en önemli etkisi çürükleri önlemesi ve çürüklere karşı etkin bir koruma sağlamasıdır. Dişin minesinin yapısına katılan flor, dişlerin yapısal olarak güçlü olmasını mümkün kılarken dişin çürüklere karşı dayanıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle dişlerin çıkmaya başladığı ilk 4 yıl diş mineleri olgunlaşmadığından dolayı çürüklere karşı dayanıklılık zayıftır. Ancak flor uygulamaları ile dişler daha güçlü bir duruma getirilebilir.

Flor Uygulaması Ne Şekillerde Yapılabilir?

Flor uygulaması genellikle sistemik ve tropikal olacak şekilde iki türlü yapılabilir. Sistematik flor uygulaması ile flor tabletlerinin tüm vücuda yayılması sağlanmaktadır. Ancak bu uygulama vücuda yaptığı etkiden dolayı ve dişteki dozu düşük olduğundan dolayı kullanılmamaktadır. Tropikal flor uygulaması; florlu jel, köpük ve verniklerin doğrudan dişe uygulanmasını sağlamaktadır.

Ne Kadar Sıklıkla Flor Uygulaması Yaptırabilirim? Bir Kere Flor Uygulaması Yeterli midir?

Sistemik ve lokal olarak yaptırılan flor uygulamaları genel olarak çocuk diş hekimleri tarafından 6 ayda bir kere tekrarlanmaktadır. Flor uygulamasının ne kadar sıklıkla yaptırılacağı çürük risk grubuna göre belirlenmektedir.

İlginizi Çekebilir  Sinüs Lifting (Sinüs Kaldırma)

Yüksek çürük risk grubunda olan kişilerin 3 ayda bir flor uygulamasını yaptırması diş hekimleri tarafından önerilmektedir. Orta çürük risk grubu olan kişiler 6 ayda bir flor uygulaması yaparken düşük risk grubunda olanların ekstra flor işlemi yaptırmasına gerek yoktur. Düşük risk grubunda olanlar diş macunun içerisine yeterli miktarda flor koyarak dişteki korumayı sağlayabilmektedir.

Flor Uygulaması Zararlı mıdır?

Flor uygulamasının en önemli özelliği minede başlayan çürüğü durdurmasıdır. Flor kullanımında kişiye özgü ihtiyaçlar doğru bir şekilde tespit edilmeli ve hangi yöntemin uygulanacağına karar verilmelidir. Bu sayede çürük oluşumu engellenebilmekte ve dişler güçlendirilmektedir.

Florürlü diş macunlarının yutulması küçük yaşlardaki çocuklar için sağlıksız bir durumdur. Bundan dolayı 6 yaş altındaki çocukların flor kullanması uygun görülmemektedir. Florürün zararlı etkisi çocuklar için; mide bulantısı, kusma ve baş dönmesi olarak öne çıkmaktadır. Yetişkinler için zararlı etkinin risk oranı daha azdır.

Flor Uygulaması ile Çürükler Önlenebilir Mi?

Diş çürüklerinin önlenmesi için diş hekimlerinin kullandığı tedavi yöntemlerinden birisi flor uygulamasıdır. Diş minesine katılarak dişin daha güçlü ve sağlıklı olmasını sağlayan flor, çürüklere karşı da önlem olarak kullanılabilir. Flor uygulamaları sayesinde dişlerin yapısı daha dayanıklı bir hale getirilmektedir.

Florür Vernik Uygulaması Ne Kadar Süre Etkili? Bir Kere Flor Uygulaması Yeterli Midir?

Diş çürüklerinde yüzde 20-40 oranında azalma sağlayan florür vernik uygulaması, çürük risk grubuna göre 3-6 ay arasında tekrarlanmaktadır. Yüksek çürük risk grubundakiler 3 ayda bir flor uygulamasını yaptırmalıdır. Diğer risk gruplarının süresi 6 ayda bir olacak şekildedir.

Florür Verniğin Yan Etkileri Nelerdir? Flor Uygulaması Zararlı Mıdır?

Florür verniğin yan etkileri;

 • Florür günde 2mg fazla yutulursa dişlerde beyaz beneklenmeler görülebilir.
 • Çocuğun yaş grubuna uygun flor içeren macunların seçilmesi oldukça önemlidir.
 • Florürün olumsuz bir etki sunmaması için çocukların macunu yutmamasına dikkat edilmelidir.

Florür vernik uygulaması güvenilir bir uygulamadır. Flor, diş çürüklerini büyük bir oranda azaltmaktadır.

Çürük Diş Varlığında Flor Uygulanır Mı?

Florun çürük dişin üzerinde etkisi yoktur ancak dişlerin çürüklere karşı direncini büyük bir ölçüde artırmaktadır. Dişlerin bakımı yaptırıldıktan sonra dişleri korumak için flor uygulamasına yer verilebilir.

Yüzde Yüz Korur Mu?

Flor, diş çürüklerine karşı yüzde 20-40 arasında koruma sağlamaktadır. Daha fazla çürük oluşumuna karşı diş minesini dayanıklı hale getirmektedir. Flor uygulaması, çürüklere karşı önlem niteliği taşımaktadır ve bu şekilde değerlendirilmesi daha uygundur.