20lik Diş Çekimi

20lik Diş Çekimi

20’lik dişler, genellikle 17-25 yaşları arasında çıkan üçüncü büyük azı dişleri olarak da bilinen son kalıcı dişlerdir. Bazı kişilerde hiç gelişmezler, bazı kişilerde ise normal olarak çıkar ve herhangi bir sorun yaratmazlar. Ancak birçok insanda 20’lik diş kısmen ya da hiç çıkmaz.

Gömülü 20’lik diş dişinin büyüme açısı, ikinci büyük azı dişine doğru, baş aşağı veya çene kemiği içinde yatma gibi geniş bir yelpazede değişir. Ağrı, yakındaki bir dişe veya çevresindeki kemiğe zarar veren enfeksiyon, 20’lik diş etrafında kist gelişimi, kısmen sürmüş 20’lik dişte çürük veya sadece diğer dişleri düzeltmek için yapılan ortodontik tedavilerle ilgili komplikasyonlar gibi sorunlara yol açıyorsa; 20’lik diş çekimi diş hekimleri tarafından planlanabilir.

20lik diş çekim prosedürü nasıldır?

20’lik diş prosedürü dişin konumuna bağlıdır. Sürmüşse normal diş çekimi gibi yapılabilir. Ancak 20’lik diş gömülü ise cerrahi yaklaşım gerekebilir. Diş cerrahı tarafından ağız içi ve radyografik muayene 20lik diş çekimi yaklaşımını belirler.

Bölgede enfeksiyon varsa, 20’lik diş genellikle enfeksiyon temizlenene kadar ertelenir. Çoğu zaman antibiyotik reçete etmek enfeksiyonu iyileştirmeye yardımcı olur. Bölgeyi uyuşturmak (dondurmak) için çoğu zaman hem normal hem de cerrahi 20’lik diş çekimde lokal anestezi kullanılır.

20’lik diş çekimi sırasındaki sandalye süresi 30 dakika ile birkaç saat arasında değişebilir. Çoğu 20’lik diş uzun süreli komplikasyonlara neden olmaz. Ancak nadir komplikasyonlar arasında; ağrılı kuru diş çekim soketi veya ameliyat sonrası kan pıhtısının kaybolması sonucu kemiğin açığa çıkması, 20’lik diş çekim soketinin bakteri veya yiyecek artıklarından enfeksiyonu, yakındaki dişe, sinirlere, çene kemiğine zarar vermesi sayılabilir.

Cerrahi 20lik diş çekimi adımları nelerdir?

Cerrahi 20lik diş çekim öncesi radyografik muayene önemlidir. Çünkü 20’lik diş, anatomik konumu nedeniyle üst çenede sinüs, alt çenede mandibular sinir ile ilişkili olabilir. Cerrahi 20lik diş, diş etinin kesilmesini ve çevresindeki kemiğin kaldırılmasını içerir.

Bazı durumlarda dişi daha küçük parçalar halinde kesmek, çıkarmayı kolaylaştırır. Lokal anestezi, ameliyat sırasında ağrı hissetmeyi engeller ancak ameliyatta kullanılan frez gibi ekipmanlar ve cerrahın dişi çekerken kullandığı kuvvetler olumsuz bir his yaratabilir.

Ağrı ve rahatsızlık hissinin farkında olmak önemlidir. 20’lik diş çekimi çıkarılmasından sonra iyileşmeyi desteklemek için dişeti dikilir, ancak bu her zaman gerekli değildir. Kanamayı kontrol etmek ve kanın pıhtılaşmasına yardımcı olmak için çekim bölgesinin üzerine katlanmış gazlı bez yerleştirilir. Çoğu durumda, iyileşme süresi yaklaşık bir hafta sürer.

20lik Dişlerin Ağrısı Nasıl Geçer?

Ağrılar genellikle ilerlemiş çürüklerden kaynaklanır, ancak aynı zamanda geniş veya hatalı diş işleri veya travmanın neden olduğu diş pulpasının yaralanmasından da kaynaklanabilir. Sorunlar geri dönüşümlü veya geri döndürülemez olabilir. Isı veya soğuk uygulandığında ağrı bir dakika ya da daha fazla sürebilir.

Ağrı herhangi bir uyaran olmaksızın mevcut olabilir. Pulpa iltihabı sıklıkla diş pulpasının ölümüne neden olur. Pulpa nekrotik hale geldikçe ağrı kısa bir süre de (saatler ila haftalar da alabilir) azalır. Diş kökü etrafındaki doku iltihaplandığında (apikal periodontitis) veya bir irin topluluğu (apse) oluştuğunda ağrı devam edebilir.

Normal 20lik Diş Çekimi

Bir diş çürüme nedeniyle kırılmış veya hasar görmüşse, diş hekiminiz onu dolgu, kuron veya başka bir tedavi ile düzeltmeye çalışacaktır. 20’lik diş bir dişin maksiller veya mandibular kemiğin alveolar boşluğundan çıkarılmasıdır. Ancak bazen diş çok zarar görür ve onarılamaz. Bu durumda, çıkarılması gerekir. Çok gevşek bir diş, kemik replasmanı (kemik grefti) ameliyatı ile bile kurtarılamıyorsa çıkarılması gerekecektir.

Diğer nedenler; Bazı insanların diğer dişlerin çıkmasını engelleyen fazla dişleri olabilir, bazen süt dişleri kalıcı dişlerin çıkması için zamanında düşmeyebilir. Ayrıca diş teli takması gereken kişilerin diş tellerine yer açmak için dişlerini çektirmeleri gerekebilir, baş ve boyun bölgesinden radyasyon alan kişilerin radyasyon bölgesinde dişlerinin çekilmesi gerekebilir ve antikanser ilaçları alan kişiler, ilaçlar bağışıklık sistemini zayıflattığı için diş enfeksiyonlarına yakalanabilir. Enfekte dişlerin çekilmesi gerekebilir.

Cerrahi 20lik diş çekimi sonrası iyileşme sürecinde;

 • İlk üç gün kan sızabilir. Aşırı tükürme, kan pıhtısını soketten çıkarabilir ve kanamayı artırabilir.
 • Ağrı yönetiminde diş hekiminin tarif ettiği şekilde reçete edilen ilaçları kullanmak önemlidir. Belirtildiği şekilde bir buz torbası kullanmak da ağrı, şişlik ve morlukların kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Sonrası şişlik üç gün içinde düzelir. Morlukların çözülmesi birkaç gün daha sürebilir.
 • En az bir hafta, soketteki kan pıhtısının uzaklaştırılmasına neden olabilecek yorucu aktivitelerden kaçınılmalıdır.
 • Alkollü, kafeinli ve sıcak içecekler 24 saat içilmemelidir. Ayrıca pipet kullanmak ve emmek kan pıhtısını yerinden çıkarabilir. İlk hafta sert, keskin, baharatlı ve sıcak yiyeceklerin yarayı tahriş etmemesi için yarı yumuşak yiyecekler tercih edilmelidir.
 • Ameliyattan sonraki ilk 24 saat içinde diş fırçalamak, gargara kullanmak veya durulamak önerilmez.
 • Tütün kullanmak yaranın iyileşmesini geciktirebilir.

Diş Çekimi Sonrası İltihap Neden Olmaktadır?

Zor bir diş çekildiğinde, 20lik diş sırasında çevresinde bir delik oluşur. Teknik sırasında bu boşluk kanla dolar ve pıhtılaşma meydana gelir. Bölgede tam temizleme olmazsa hastalığa duyarlı hale gelir. Enfeksiyon kaynağı olabilecek bazı dişlerin de sonradan çekilmesi de gerekebilir. Organ nakli alıcıları, bağışıklık sistemini azaltan veya baskılayan ilaçlar almaları gerektiğinden yüksek enfeksiyon riski altındadır.

“Üçüncü azı dişleri” olarak da bilinen yirmi yaş dişleri genellikle nakilden önce veya sonra çekilir. Genellikle ergenliğin sonlarında veya 20’li yaşların başında ortaya çıkarlar. Çürükler, ağrıya neden olurlar.

Kistleri veya enfeksiyonları varsa, çıkarılmaları gerekir. Bu dişler genellikle çenede sıkışır ve çıkmaz. Bu, diş etlerini tahriş ederek ağrıya ve şişmeye neden olabilir. Bu durumda, kaldırılmaları gerekir. Dört yirmilik dişin tamamının çekilmesi gerekiyorsa, genellikle aynı anda yapılır.

Tıbbi bir durum için “bifosfonatlar” adı verilen intravenöz ilaçlarla tedavi görmeyi bekliyorsanız, önce diş hekiminize başvurduğunuzdan emin olun. Bir dişin çekilmesi gerekiyorsa, tedaviye başlamadan önce yapılmalıdır. Bifosfonat tedavisi sonrası 20’lik diş çenede osteonekroz (kemik ölümü) riskini artırır.

Diş Çekimi Sonrası Kanama Neden Olur?

Uygulanan teknik sırasında diş boşluğu kanla dolup pıhtılaşma meydana gelebilir. Diş hekiminiz veya ağız cerrahınız, dişi çıkarmanın en iyi yolunu planlamaya yardımcı olmak için bölgenin röntgenini çekecektir. Tüm tıbbi ve diş geçmişinizi ve aldığınız tüm ilaçların bir listesini sağladığınızdan emin olun. Bu, reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçları, vitaminleri ve takviyeleri içermelidir.

İlginizi Çekebilir  Diş Beyazlatma

Yirmilik dişiniz çekildiyse panoramik röntgen de çekilebilir. Bu röntgen, tüm dişlerin bir kerede fotoğrafını çeker. Bir çıkarma işlemine rehberlik etmeye yardımcı olan şeyleri görüntüleyebilir. Kişilerde mevcut olabilecek herhangi bir enfeksiyon, tümör veya kemik hastalığı olabilir.

Bazı doktorlar ameliyattan önce ve sonra alınması için antibiyotik reçete eder. Bu uygulama diş hekimine veya ağız cerrahına göre değişir. Aşağıdaki durumlarda antibiyotik verilmesi daha olasıdır:

 • Ameliyat sırasında enfeksiyon kaparsanız
 • Zayıflamış bir bağışıklık sisteminiz varsa
 • Uzun bir ameliyat olacaksanız
 • Özel tıbbi durumlarınız varsa

Küçük çocuklarda da diş çıkarma ağrısı parasetamol (asetaminofen) veya ibuprofen (çocuğun kilosuna göre ayarlanan doz) ile tedavi edilebilir. Diğer seçenekler arasında sert çerezleri çiğnemek ve soğuk bir şey (jel diş kaşıyıcı gibi) çiğnemek yer alır.

Benzokain içeren reçetesiz diş çıkarma ürünleri bebekler ve çocuklar için ciddi risk oluşturur ve kullanılmamalıdır. Nadir görülen kavernöz sinüs trombozu veya Ludwig anjina vakaları acil hastaneye yatış, enfekte dişin çekilmesi ve intravenöz antibiyotik gerektirir.

20’lik Diş Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Özelinde diş ağrısı, dişlerin içinde ve çevresinde ağrı, özellikle ağız hijyeni kötü olan kişilerde yaygın bir sorundur. Ağrı sabit olabilir, bir uyarandan (sıcak, soğuk, tatlı yiyecekler veya içecekler, çiğneme veya fırçalama) sonra da ortaya çıkabilir.

Diş eti dokusuna baskı yapan bir yirmilik diş (perikoronite neden olur). Diş ağrısına esas olarak çürükler ve bunun pulpitis ile apse gibi sonuçları neden olur. Diş çürüğü, plağın çıkarılmasına yardımcı olan iyi ağız hijyeni ile büyük ölçüde önlenebilir. Plak bakterileri diş minesine ve dentine zarar verebilecek asitler ürettiği için plak çıkarma faydalıdır.

20’lik diş çekim avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Gömülü 20’lik dişle ilgili karşılaşılabilecek olası sorunları tahmin etmek zordur. Yine de; asemptomatik 20’lik dişlerinin sorun olabileceğinin farkında olmak önemlidir. Dişin sürmesi için ağızda yeterli alan yoksa, dişe ulaşmak ve düzgün bir şekilde temizlemek genellikle zordur ve bu da semptomlara yol açabilir.

20’lik dişleriyle ilgili ciddi komplikasyonlar genç erişkinlerde daha az görülür. Ancak bazı durumlarda, özellikle sinir hasarı, çene kırığı ve sinüs komplikasyonları riskinin artması, 20’lik diş yerine diş hekimi tarafından düzenli takip kararına yol açabilir.

20lik Diş Çekimi Fiyatları 2024

Özellikle gömülü olanlar diş cerrahları tarafından çekilir. Komplikasyon riskini azaltmak için doğru teşhis önemlidir. 20’lik diş çekimi fiyatı uygun görülen yaklaşıma göre değişebilmektedir.

Fiyat bilgisi için doktorunuza danışabilirsiniz. Ayrıca diş ağrılarını gidermek için pericoronitis, ağız antiseptik klorheksidin veya tuzlu su ile günde 3 veya 4 kez (bir bardak sıcak suya 1 yemek kaşığı tuz, normal kahve veya çay tüketiminden daha sıcak olmayacak şekilde) çalkalanarak tedavi edilir. Tuzlu su soğuyana kadar ağızda etkilenen tarafta tutulur ve daha sonra tükürülür ve hemen başka bir yudumla değiştirilir.

20lik Diş Çekimi Hakkında Tüm Merak Edilenler

20’lik Diş Kaç Tane Çıkar?

20 yaş dişinden ağızda 4 adet bulunur. Hastanelerde kişi diş sorunlarını tedavi etmek için bir diş hekimi görene kadar şiddetli ağrıyı gidermek için lokal bir sinir bloğu yapılabilir ve lokal anestezik enjekte edilebilir. Apse, perikoronit veya selülit gibi bazı durumlarda penisilin veya klindamisin gibi antibiyotikler kullanılır. Selülitten şüpheleniliyorsa, doktor antibiyotik reçete edecektir. Bir apse veya perikoronitten şüpheleniliyorsa, diş hekimine bir ziyaret gereklidir. Bu ziyaret aynı gün için planlanamazsa, doktor antibiyotik tedavisine başlayabilir.

20’lik Diş Sonrası Ağrı Olur Mu?

Kısa süreli ağrı ve sızlamalar olabilir. Ek testlerin gerekliliği, özellikle uyarı işaretleri varsa, doktor veya diş hekiminin tıbbi geçmişine ve fizik muayenesine bağlıdır. Ancak genellikle diş röntgeni çekilir. Kavernöz sinüs trombozu veya Ludwig anjinasından şüpheleniliyorsa, genellikle bilgisayarlı tomografi (BT) veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI) olmak üzere görüntüleme gereklidir.

Spesifik nedenlerin tedavisi; Diş randevusu için beklerken parasetamol (asetaminofen) veya ibuprofen gibi reçetesiz ağrı kesiciler kullanılabilir.

Diş Çekimi Sonrası Sigara İçilir Mi?

İlk 2 gün ağızda kanamalar olabilir. Bunun için ilk zamanlarda sigara kullanılmamalıdır. Uyarı işaretleri; Diş ağrısı olan hastalarda, belirli semptomlar olabilir. Bunlar, bir diş enfeksiyonunun yayılmış olabileceğine dair uyarı işaretleridir ve şunları içerir:

 • Baş ağrısı ve/veya kafa karışıklığı
 • Ateş
 • Ağız tabanında şişlik veya hassasiyet
 • Görme zorluğu veya çift görme

Doktora veya dişçiye ne zaman gitmelidir? Uyarı işaretleri ve göz çevresinde şişlik olanlar hemen hastaneye gitmelidir. Herhangi bir uyarı işareti yoksa ancak çenede şişlik, şiddetli ağrı veya dişin tabanından irin akıntısı varsa, en kısa zamanda diş hekiminize görünmelisiniz. Diğer diş ağrısı hastaları bir noktada diş hekimine görünmelidir, ancak birkaç gün gecikme de zararlı değildir.

Diş hekimi performansı, ilk olarak diş hekimi hastanın semptomlarını ve tıbbi geçmişini sorar. Daha sonra yüzü, ağzı ve dişleri inceler. Öykü ve fizik muayene sırasında bulunan genellikle diş ağrısının nedenini ve hangi testlerin gerekli olabileceğini gösterir.

20lik Diş Çekimi Sonrası Yemek Yenir Mi?

Birkaç gün sert yiyecekler tüketilmemelidir. 20’lik diş ve ağrısı komplikasyonları; Diş ağrısına neden olan bozuklukların başlıca ciddi komplikasyonları, enfeksiyonun dişin yakınındaki bölgeden yakındaki dokulara yayılmasını içerir.

Üst dişlerden birinden gelen enfeksiyon paranazal sinüslere yayılabilir (sinüzite neden olur) veya beynin tabanında kavernöz sinüs adı verilen büyük bir damara yayılarak kavernöz sinüs trombozuna neden olabilir. Alt dişin enfeksiyonu dilin altındaki bölgeye yayılabilir. Dilin altına (ağız tabanı) yayılan enfeksiyona Ludwig anjina denir ve hava yolunu tıkayan önemli şişmelere neden olabilir. Kavernöz sinüs trombozu ve Ludwig anjinası yaşamı tehdit eden durumlardır ve acil tedavi gerektirir.

Diş ağrısı değerlendirmesi, diş ağrısı çeken kişiler diş hekimine gitmelidir. Aşağıdaki bilgiler diş hekimini ne zaman göreceğinize ve değerlendirme sırasında ne bekleyeceğiniz konusunda karar vermenize yardımcı olabilir.

Diş Çekimi Sonrası İltihap Şüphesi?

İltihap olmaması için ağız hijyenine dikkat etmek gerekir. Örneğin; Perikoronit, bir dişin apeksi etrafındaki diş etlerinin iltihaplanması ve enfeksiyonudur, genellikle diş etlerini basitçe kıran veya diş etlerini kırmadan etkileyen bir diştir. Genellikle yirmi yaş dişinin çıkması sırasında ortaya çıkar (neredeyse her zaman alt çenede bulunur), ancak herhangi bir dişi etkileyebilir. Küçük çocuklarda diş çıkarma, dişler diş etlerini kırdığı için genellikle bir rahatsızlık kaynağıdır.

Sinüs enfeksiyonuna (sinüzit) bağlı ağrı, özellikle diş ağrısı, kişinin yakın zamanda soğuk algınlığı veya grip geçirmiş olması durumunda sinüslerin yakınındaki üst dişlerden kaynaklanan ağrı olarak algılanır. Sinüziti düşündüren ilişkili semptomlar, baş ağrısı ve ağrı ile etkilenen sinüslerin üzerinde cildin şişmesidir.

İlginizi Çekebilir  Kron Köprü Protez

20lik Diş Çekim Sonrası Ne Yenmeli?

Fazla asitli ve sert olan yiyecek ile içeceklerden kaçınılmalıdır. Travma gibi sorunlarda dişlerin kırılması veya gevşemesinden oluşur. Diş travması pulpaya zarar verebilir ayrıca pulpitise, apikal apseye ve bazen yaralanmadan kısa bir süre sonra başlayabilen diş renginin bozulmasına neden olabilir.

Diş Çekimi Sonrası Şişlik Kaç Gün Sürer?

1-2 gün kişinin ağzında şişlikler olabilir. Ayrıca enfeksiyon pulpanın ölümüne ve diş kökü çevresinde iltihaplanmaya neden olduğunda periapikal apse (diş kökü çevresinde irin toplanması) meydana gelebilir. Diş, metal bir diş probu ile palpe edildiğinde veya bir dil bastırıcısı (perküsyon) ile vurulduğunda aşırı derecede hassastır. Periapikal apse, spontan drenajın meydana geldiği kritik bir noktaya ulaşabilir veya yakın dokulara da yayılabilir.

Diş Çekimi Sonrası Kanama Olur Mu?

İlk günlerde kanama olma durumu gözlenebilir. Ayrıca boşluklar dişin dış yüzeyini (mine) kırıp minenin altındaki sert dokuya (dentin) yayıldığında ağrıya neden olur. Ağrı genellikle sadece sıcak, soğuk, tatlı yiyecekler veya içecekler tarafından uyarıldıktan veya dişlerinizi fırçalamadıktan sonra ortaya çıkar. Dişin canlı merkezi olan pulpa, uyaran çıkarıldıktan hemen sonra ağrı azalırsa, muhtemelen geri dönüşü olmayan bir şekilde etkilenmez.

Tüm Yirmi Yaş Dişlerinin Çekilmesi Mi Gerekir?

20’lik diş çekim için yirmi yaş dişler ağızda sorun yaratıyorsa çekilir. Onun dışında çekilmesi gerekmez.

Gömülü Durumdaki Dişlerin Çekilmesinin Herhangi Yan Etkisi Var Mıdır?

20’lik diş çekimi açısından gömülü durumdaki dişlerin çekilmesi durumunda diş köklerinde apse ve erime oluşumu ile ikinci büyük azı dişlerinde çürük söz konusu olabilir.

20 lik diş çekimi olmazsa ne olur?

20’lik dişler, genellikle yetişkinliğin başlarında ortaya çıkan üçüncü azı dişleridir. Bu dişler, çoğu insanda yetersiz yer nedeniyle tam olarak sürmez veya yanlış pozisyonda sürer. Eğer 20’lik dişler doğru pozisyonda sürmezse veya yeterli alana sahip değilse, bir dizi potansiyel problem ortaya çıkabilir.

İlk olarak, yanlış pozisyonda sürmüş bir 20’lik diş, diğer dişlere baskı yapabilir. Bu baskı, dişlerde sıkışıklığa veya hizasında bozulmalara neden olabilir. Özellikle ortodontik tedavi görmüş kişilerde, bu baskı, tedavi sonrası elde edilen düzgün diş hizasının bozulmasına yol açabilir.

Bir diğer önemli sorun, 20’lik dişlerin yarım sürmesidir. Bu durumda, dişin bir kısmı diş etinin altında kalır, bu da yiyecek artıklarının ve bakterilerin bu alanda birikmesine yol açabilir. Bu birikim, ağrı, iltihaplanma ve enfeksiyon riskini artırır. Bu tür bir enfeksiyon ciddi ağrılara ve hatta genel sağlık sorunlarına yol açabilir.

20’lik dişlerin tam olarak sürmemesi, diş çürükleri riskini de artırabilir. Yetersiz temizlenen ve fırça erişiminin zor olduğu bu bölgelerde, bakteri plağı kolayca birikir ve çürük oluşumuna neden olabilir.

Ayrıca, 20’lik dişlerin etrafında kist veya tümör oluşumu riski de vardır. Bu durum, çene kemiğine zarar verebilir ve nadiren de olsa ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

20 yaş diş çekimi tehlikeli mi?

20 yaş dişleri, yani üçüncü azı dişleri, çoğu kişide 17 ile 25 yaşları arasında sürer. Bu dişlerin çekimi, deneyimli bir diş hekimi veya oral cerrah tarafından yapıldığında genellikle güvenli bir işlemdir. Ancak, her tıbbi müdahalede olduğu gibi, 20 yaş dişi çekiminde de bazı potansiyel riskler bulunmaktadır.

Bazı yaygın komplikasyonlar şunlardır:

Ağrı, şişlik ve morluk: Bu belirtiler genellikle çekim sonrası birkaç gün içinde azalır.

Kuru soket: Bu durum, diş çekildikten sonra oluşan kan pıhtısının erken düşmesi veya oluşmaması nedeniyle ortaya çıkar. Kuru soket, çekim bölgesinde şiddetli ağrıya neden olabilir.

Enfeksiyon: Steril koşulların korunmadığı durumlarda veya hasta post-operatif bakım talimatlarına tam olarak uymadığında, çekim bölgesinde enfeksiyon riski vardır.

Hasar görmüş sinirler: Bu, özellikle alt çene bölgesindeki dişlerin çekilmesi sırasında nadiren meydana gelebilir ve geçici veya kalıcı dudak, dil veya çene uyuşukluğuna neden olabilir.

Komşu dişlerde hasar: Bu, özellikle diş sıkıca sıkışmışsa veya çekimi zorlaşıyorsa meydana gelebilir.

Diş veya kök parçalarının kırılması: Bazen dişin bir kısmı çene kemiğinde kalabilir, ancak genellikle bu parçalar da cerrahi olarak çıkarılır.

Ancak, bu risklerin çoğu nadirdir ve uygun preoperatif değerlendirme, deneyimli bir uzmanın elinde doğru tekniklerin kullanılması ve hasta için detaylı post-operatif bakım talimatlarının verilmesiyle minimize edilebilir.

20 lik diş çekimi zor mudur?

20’lik dişler, yani üçüncü azı dişleri, genellikle genç yetişkinlik döneminde sürmeye başlar. Bu dişlerin çekimi, dişin pozisyonuna, yapısına ve sürme şekline bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bazı durumlarda çekim oldukça basitken, bazı durumlarda daha karmaşık bir müdahale gerekebilir.

20’lik dişlerin çoğu, sürerken yetersiz alana sahip olduğundan dolayı tam olarak doğru pozisyonda sürmeyebilir. Eğer diş, yatay bir pozisyonda, komşu dişe doğru ya da çene kemiği içerisinde yanlış bir açıyla sürmüşse, çekimi daha zor olabilir. Aynı şekilde, dişin sadece bir kısmı diş eti altında kalmışsa veya diş eti ve kemikle çevriliyse, cerrahi bir müdahale gerekebilir.

Dişin kök yapısı da çekimin karmaşıklığını etkileyebilir. Özellikle çoklu kök yapısına sahip 20’lik dişler veya kökleri birbiriyle bükülmüş dişler, çekimi zorlaştırabilir.

Bununla birlikte, diş hekimliğinde ve özellikle oral cerrahide, 20’lik diş çekimi sıkça gerçekleştirilen bir işlemdir. Deneyimli bir diş hekimi veya oral cerrah, en karmaşık vakalarda bile çekimi başarılı bir şekilde gerçekleştirebilir. Modern anestezi yöntemleri sayesinde, hasta çekim sırasında ağrı veya rahatsızlık hissetmez.

20 lik diş çekimi kaç dk sürüyor?

20’lik dişin çekimi, dişin konumu, sürme şekli ve kök yapısına bağlı olarak farklı sürelerde tamamlanabilir. Ayrıca, hekimin deneyimi ve kullanılan teknikler de çekim süresini etkileyebilir.

Basit bir 20’lik diş çekimi, diş tamamen sürmüş ve komplikasyon olmadan çekilebilecek durumdaysa, genellikle 20-30 dakika içinde tamamlanabilir. Ancak, diş yatay bir pozisyonda, komşu dişe doğru veya kemiğin içerisinde kısmen gömülüyse, çekim işlemi daha karmaşık hale gelir ve bu durumda işlem süresi uzayabilir.

Daha karmaşık vakalarda, dişin kemiğin içerisinden çıkarılması, dişin bölünmesi veya diğer cerrahi müdahaleler gerekebilir. Bu tür cerrahi çekimler, 45 dakika ila bir saatten fazla sürebilir.

Bunun yanında, çekim öncesinde anestezi uygulanması da zaman alabilir. Lokal anestezi genellikle hemen etki ederken, sedasyon veya genel anestezi uygulamaları hazırlık süresini uzatabilir.

Yirmilik diş çekildikten sonra tekrar çıkar mı?

Yirmilik dişler, diğer adıyla üçüncü azı dişleri, yetişkinlik döneminde sürmeye başlayan son set dişleridir. Bu dişler bir kere çekildiğinde, tekrar geri gelmezler. Yani, yirmilik bir diş çekildiğinde, o dişin yerine yeniden bir diş çıkması mümkün değildir.

İlginizi Çekebilir  İmplant Tedavisi

Ancak, bazı durumlarda, bir bireyde dörtten fazla yirmilik dişin bulunduğu görülebilir. Bu ekstra dişlere süpernümerer diş denir. Bu durumda, bir yirmilik diş çekildikten sonra, başka bir yirmilik diş sürerken yanıltıcı bir his oluşabilir. Fakat bu, çekilen dişin tekrar çıktığı anlamına gelmez; bu, çene kemiğinde daha önce sürmemiş olan başka bir yirmilik dişin sürmesidir.

Eğer yirmilik dişleriniz çekildiyse ve sonrasında ağrı veya başka bir rahatsızlık hissediyorsanız, bu, çekim bölgesindeki iyileşme süreci, bir enfeksiyon, kuru soket veya başka bir komplikasyon nedeniyle olabilir. Bu tür bir durumda, bir diş hekimine başvurmak önemlidir.

Sonuç olarak, bir yirmilik diş çekildiğinde, o diş tekrar geri gelmez. Ancak, her türlü ağız içi şikayet ve endişenizde profesyonel bir görüş almak en iyisidir.

20lik diş çekimi çok acır mı?

20’lik diş çekimi, birçok kişi için endişe verici bir durum olabilir, özellikle de önceki diş çekimi deneyimleri olmadığında. Ancak, modern diş hekimliğinde kullanılan anestezi yöntemleri sayesinde, çekim işlemi sırasında herhangi bir ağrı hissetmekten kaçınılır.

Çekim öncesinde, diş hekimi genellikle lokal anestezi uygular. Bu anestezi, çekim bölgesini tamamen uyuşturarak işlem sırasında ağrı veya rahatsızlık hissinin oluşmasını engeller. Lokal anestezinin etkisi altındayken, hastalar genellikle baskı veya hareket hissi alabilirler, ancak keskin bir ağrı hissi olmaz.

Çekimden sonra, anestezinin etkisi geçtiğinde, çekim bölgesinde hafif bir ağrı veya rahatsızlık hissedilebilir. Bu genellikle birkaç gün içinde azalır. Hekim, bu dönemde ağrıyı kontrol etmek ve potansiyel enfeksiyon riskini azaltmak için reçete yazabilir.

Bazı durumlarda, çekim daha karmaşık olabilir, özellikle de diş kısmen gömülüyse veya yanlış bir açıyla sürmüşse. Bu tür durumlarda, hekim, hasta için en rahat deneyimi sağlamak adına farklı anestezi yöntemleri veya sedasyonu tercih edebilir.

20 lik diş çekimi sonrası neler yapılmamalı?

20’lik diş çekimi sonrası, doğru iyileşme sürecini sağlamak ve komplikasyonları önlemek için bazı önlemler alınması gerekmektedir. Çekim sonrası dikkat edilmesi gereken bazı hususlar şunlardır:

İlk 24 saat içerisinde çekim bölgesine direkt olarak basınç uygulamamak için ağızda bulunan gazlı bez veya pamuğu yaklaşık 30-45 dakika boyunca ısırarak tutmalısınız. Bu, kanamanın durmasına ve kan pıhtısının oluşmasına yardımcı olur.

Sıcak içeceklerden, alkolden ve kafeinden uzak durmalısınız. Bu tür içecekler kanamayı artırabilir ve iyileşme sürecini yavaşlatabilir.

İlk birkaç gün sigara içmekten kaçının. Sigara, kan pıhtısının erken düşmesine neden olabilir, bu da ağrılı bir durum olan kuru soketin oluşmasına yol açabilir.

Çekim bölgesini korumak için ilk 24 saat boyunca ağızda gargara yapmamalı, fırça ve diş ipi kullanmamalısınız.

Sert, baharatlı veya sıcak yiyeceklerden kaçının. Bu tür yiyecekler, çekim bölgesinde rahatsızlığa veya tahrişe neden olabilir.

Fiziksel aktivitelerden ve ağır kaldırmadan kaçının. Bu tür aktiviteler kanamanın artmasına neden olabilir.

Yatarken başınızı yükseltin. Bu, kanamanın ve şişliğin azaltılmasına yardımcı olabilir.

İlaçlar konusunda diş hekiminizin önerilerini takip edin. Çoğu hekim, ağrıyı kontrol etmek ve enfeksiyon riskini azaltmak için reçete yazabilir.

Eğer şiddetli ağrı, uzun süreli kanama, anormal şişlik veya herhangi bir alerjik reaksiyon belirtisi yaşarsanız, derhal diş hekiminize başvurun.

20 lik diş çekimi uyutulur mu?

20’lik diş çekimi, birçok faktöre bağlı olarak farklı anestezi yöntemleriyle gerçekleştirilebilir. Genellikle, çekim sırasında ağrıyı ve rahatsızlığı engellemek için lokal anestezi uygulanır. Ancak bazı durumlarda, hastanın endişesi, çekimin karmaşıklığı veya diğer faktörlere bağlı olarak sedasyon veya genel anestezi yöntemleri de tercih edilebilir.

Lokal anestezi, çekim bölgesini tamamen uyuşturarak işlem sırasında ağrı veya rahatsızlık hissinin oluşmasını engeller. Hasta bilincindedir ve çevresinde olup bitenleri fark eder, ancak ağrı hissetmez.

Sedasyon anestezisi, genellikle endişeli veya korkulu hastalar için tercih edilir. Bu yöntemle, hasta rahatlatılır ve genellikle prosedür sırasında olanları hatırlamaz. Sedasyon, hafif ila derin seviyelerde olabilir, bu da hastanın uyanıklık seviyesine bağlı olarak değişir.

Genel anestezi altında, hasta tamamen bilinçsizdir ve prosedür sırasında hiçbir şey hissetmez. Bu yöntem, genellikle çok karmaşık vakalarda veya birden fazla dişin aynı anda çekilmesi gerektiğinde tercih edilir.

20 yaş dişinin kökü var mı?

20 yaş dişi, diğer adıyla üçüncü azı dişi, yetişkinlerde sürmeye başlayan son set dişlerindendir. Tıpkı ağzımızdaki diğer dişler gibi, 20 yaş dişlerinin de kök yapısı vardır. Ancak, bu dişlerin kök yapısı diğer dişlerden biraz farklı olabilir ve bu farklılık, bireyden bireye değişiklik gösterebilir.

Birçok 20 yaş dişi, tek köklü olabileceği gibi, genellikle iki veya üç köke sahip olabilir. Bu kökler bazen birbirine paralel, bazen bükülmüş veya iç içe geçmiş olabilir. Dişin kök yapısının bu özellikleri, dişin çekilmesi sırasında diş hekimi için bazı zorluklara neden olabilir.

20 yaş dişinin kök yapısı, dişin sürme pozisyonuyla da ilişkilidir. Diş tam olarak sürmüşse, kök yapısı tam olarak oluşmuş olabilir. Ancak, diş kısmen gömülüyse veya yanlış bir açıyla sürmüşse, kök yapısı tam olarak gelişmemiş veya atipik bir şekil almış olabilir.

Yirmilik diş çekildikten sonra kaç gün ağrır?

Yirmilik diş, bilinen diğer adıyla üçüncü azı dişi, çekildikten sonra oluşabilecek ağrının süresi, bireyden bireye, çekimin karmaşıklığına ve sonrasında alınan bakım önlemlerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Genellikle yirmilik diş çekildikten sonra ilk 48-72 saat içerisinde en yoğun ağrı ve rahatsızlık hissedilir. Bu süre zarfında, çekim bölgesindeki kan pıhtısı oluşur ve iyileşme süreci başlar. İlk birkaç gün içerisinde ağrı, şişlik ve bazen morluk oluşabilir. Çoğu birey için ağrı, reçete edilen ağrı kesiciler veya over-the-counter (reçetesiz satılan) ağrı kesiciler ile yönetilebilir.

Birçok kişi için ağrı, çekimden sonraki ilk birkaç gün içinde azalmaya başlar. Ancak, bazı durumlarda, özellikle diş gömülüydü veya çekim karmaşıksa, ağrı bir hafta veya daha uzun sürebilir. Kuru soket adı verilen bir komplikasyon geliştiğinde, bu süre daha da uzayabilir. Kuru soket, çekim bölgesinde oluşan kan pıhtısının erken düşmesi veya tam olarak oluşmaması sonucunda oluşur ve şiddetli ağrıya neden olabilir.

Çekim sonrası ağrıyı minimize etmek ve komplikasyon riskini azaltmak için diş hekiminin post-operatif talimatlarına uyulması önemlidir. Bu talimatlar, soğuk kompres uygulama, belirli yiyeceklerden kaçınma, ağız hijyenine dikkat etme ve sigara içmemeyi içerebilir.