İmplant Tedavisi

İmplant Tedavisi Nedir?

İmplant tedavisi, tekli veya çoklu eksik dişlerin tedavisine olanak sağlayan cerrahi işlemdir. Diş implantları günümüzde kullanılan en başarılı ve güvenilir tedavi yöntemlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Modern dental implant tedavisinin temeli, titanyum materyalin kemiğe yakın bir bağ oluşturduğu biyolojik bir süreçtir. Dental implant iyileşmesinin biyolojik sürecine osseointegrasyon denir. İmplanta diş protezi (diş, köprü veya takma diş) takılmadan önce osseointegrasyon için değişken bir iyileşme süresi gerekir.

İmplantı Tedavi Prosedürü Nasıldır?

Diş implantlarının tipine ve sayısına diş cerrahı tarafından karar verilmesi gerekir. Diş implantı için çene kemiklerinin kalitesi ve ölçüleri önemlidir. Diş cerrahları çoğu zaman diş radyografilerini incelemekle başlar ve bazı zamanlarda çene kemiklerini incelemek için dental volumetrik tomografiye ihtiyaç duyulur.

Dental volumetrik tomografi, diş implant tedavisi öncesi çene kemiklerinin 3 boyutlu olarak görülmesini sağlar. Diş implant tedaviden önce implantların tipine, ölçüsüne, sayısına karar verilir. Diş implant tedavi prosedürü lokal anestezi ile başlar. Kemiğe düzgün bir şekilde ulaşmak için diş eti kaldırılır. Daha sonra implantları önceden kararlaştırıldığı gibi sabitlemek için implant ölçülerinde kemik delinir.

İmplantların yerleştirilmesinden sonra, kemik ve implant osseo-entegre olurken genellikle dikişlerle diş eti kapatılır. Genellikle implant yükseklikleri 8 ila 13 mm aralığındadır.

İmplant Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

İmplant tedavisi açısından periodontal hastalık, çürük, yaralanma veya herhangi bir nedenle dişlerini kaybetmiş bireylerde iyi bir ağız sağlığı için ideal bir seçimdir. İşlemden Bir süre sonra dişlerin eksik olduğu bölgelerde çene kemiğinde yumuşama meydana gelir. Diş çekildikten sonra yumuşama derecesi büyük ölçüde azaltır.

18 yaşını doldurmuş, çene ve yüz rotasyonunu tamamlamış kişilere bu tedavi uygulanır. Tedavi öncesi çene yapısının röntgen ile uygun olup olmadığına karar verilir. Diyabetik hastalarda tedavi öncesi hastalık kontrol altına alınmalıdır.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu operasyon eksik dişlerin yenilenmesinde kullanılan ve çene kemiğine yapılan işlemlerle titanyumdan yapılmış vidaların yerleştirilmesini içerir. Bu vidaların üzerine diş protezi yerleştirilir. Bu tedavinin farklı türlerine göre avantajı komşu dişlere zarar vermemesidir. Bitişik dişleri bu şekilde tedavi etmek için zorlayıcı bazı nedenlerde olabilir.

İmplant Tedavisi Süreci Nasıldır?

Her şeyden önce, dental implant tedavisi yerleştirme sürecinin her hastanın koşullarına ve ayrıca gerekli prosedürün türüne bağlı olacağını bilmek önemlidir. Bu nedenle, aşamalar durumdan duruma değişebilir. Örneğin, geleneksel diş implantı prosedürü, 24 saatlik diş ve implant protokolünden farklıdır.

Böylece hasta, klasik implantlarda olduğu gibi kesin diş implantına sahip olana kadar birkaç ay beklemek ve birkaç ameliyat geçirmek zorunda kalmaz. İkincisi, altı aya kadar sürebilen birkaç aşamada gerçekleştirilir. Bu bazen 24 saat içinde implant tedavisi seçeneğinden habersiz olan bazı hastaların implant üzerine köprü tercih etmesine neden olur.

İmplant Tedavi Basamakları Nelerdir?

Teşhis konulduktan sonra implantın yerleştirilmesi ile başlar. Üst çenede burun boşluğu ve maksiller sinüs boşluğu çene kemiğine çok yakındır. Erken diş kaybı nedeniyle kemik yüksekliği yeterli değilse bazı ileri cerrahi yaklaşımlara ihtiyaç duyulur.

Özellikle azı diş bölgesinde sık görülen bir problemdir ve sinüs lifting işlemi planlamak gerekebilir. Diş implant tedavi de sinüs lifting, uygun implant yerleşimi için kemik yüksekliğini artırmak amacıyla sinüs tabanında kemik grefti kullanılması anlamına gelir. Bunun dışında kemik hacmini artırmak için çoğu durumda kemik grefti kullanılabilir.

Bazı durumlarda, kemik greftlerinin kullanılması daha uzun iyileşme süreleri gerektirebilir, ancak genel olarak diş implantının osseointegrasyon süresi 3 ila 6 ay arasında gerçekleşir. Bu süreden sonra implant üzerine küçük bir kesi ile dişeti iyileşme parçası yerleştirilir. Dişeti iyileşme parçası; kron yerleşimi için uygun çıkış profili oluşturmak amacıyla diş eti dokusunu 7 ila 10 gün arasında yeniden şekillendirir.

Diş implant tedavisinin protetik aşamasında tüm diş arkları için ölçü alınır. Tüm ölçüler, ısırma kaydı ve diğer önemli ayrıntılarla birlikte diş laboratuvarına gönderilir. Diş teknisyeni, diş hekiminden alınan bilgiler ışığında tasarlanan protezi üretir. Restorasyon dental implantlara kesin olarak bağlanmadan önce, bir veya daha fazla uygulama randevusu gerekebilir. Çoğu durumda diş implant tedavinin sonuçlandırılması, cerrahi yaklaşıma ve protezin tipine bağlı olarak 4 ila 7 ay arasında değişebilir.

Konvansiyonel İmplantların Aşamaları

Konvansiyonel dental implant prosedürlerinde genellikle cerrahi müdahale öncesi ve sonrasında gerçekleşen aşamalardır. Türü ne olursa olsun, bir diş implantının ilk aşaması hastanın ön analizinden oluşur: Her kişinin ihtiyaçları belirlenir ve eksiksiz bir değerlendirme yapılır.

Hastanede hastanın tıbbi geçmişi ve kemik anatomisinin değerlendirilmesi için dental radyografi ve 3 boyutlu bilgisayarlı tomografi gibi diğer tetkikler kullanılarak detaylı muayene yapılmakta ve hastanın bu tetkik için başka merkezlere gitmesi engellenmektedir.

Hastaya en uygun implant tipi değerlendirilir ve kişiye özel tedavi planlanır. Bu noktada müdahale için gerekli olan anestezi tipi de belirlenir. Diş implantları ve diş eti tedavileri konusunda uzman olan doktorlar, prosedürü doğru bir şekilde gerçekleştirmek için hastanın ameliyat günü dikkate alması gereken bir dizi semptom da verir.

Diş Teli Uygulaması (Ortodonti)

Dişlerin ve çevre dokuların neden olduğu ağız ve yüzdeki düzensizliklerin sonlandırılması şeklindeki tedavileri içeren ortodonti diş hekimliği dalıdır. Destekleyici tedavi ortodonti ile gerçekleştirilir ve dişlerin ile çenenin üç yönden tedavisinin yapılması yöntemini içerir. Destekleyici tedaviye ortodontik tedavi de denir.

Diş Eti Çekilmesi ve Tedavisi

Dişeti çekilmesi veya diş eti hastalığı olarak da adlandırılan periodontitis, dişlerin etrafındaki hassas dokuya zarar veren ve tedavi edilmediği takdirde kişinin dişlerini destekleyen kemiği tahrip edebilen bir dişeti kontaminasyonudur. Diş eti çekilmesi (periodontitis) gevşemeye veya diş kaybına neden olabilir.

Dişeti çekilmesi (periodontitis) tipik ancak sıklıkla önlenebilir bir durumdur. Normalde iyi yapılmayan ağız hijyeni ve bakımından kaynaklanır. Günde yaklaşık iki kez fırçalamak, günlük diş ipi kullanmak ve rutin diş muayenesi yaptırmak hem dişeti çekilmesi (periodontitis) olasılığını azaltabilir hem de etkili tedavi olanaklarını önemli ölçüde artırabilir.

Flepsiz (dikişsiz) İmplant Cerrahisi 

Flepsiz tıbbi prosedür operasyonu nedir? Flepsiz, iz bırakmadan implantasyon ve diş eti kesimi adı verilen tıbbi bir işlemdir. Bu operasyonda, hassas dokulara zarar vermeden implant tedavisi için tıbbi bir işlem olduğundan iyileşme daha hızlı ve daha rahat olur. Bu operasyon için birçok vakadan sadece bir tanesi uygun olabilir.

İmplant Tedavisinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Diş kaybının bazı sonuçları vardır. İlk başta ısırma verimi düşer. Karşıt diş işlevsiz kalmasına neden olur. Isırma kuvvetlerinin yükü, dişlerin daha küçük bir yüzey alanına dağılır ve mevcut dişler üzerinde daha fazla çiğneme kuvveti oluşur. Uzun vadede çevredeki dişler etkilenir. Karşıt diş, kapanış eksikliğinden dolayı fazla sürebilir ve komşu dişler de boşluğa doğru eğilebilir.

Uzun bir diş kaybından sonra implant yaptırmak için daha karmaşık olan kemik grefti işlemlerine ihtiyaç duyulabilir. Tüm bu olasılıklardan kaçınmak için implant literatürdeki en iyi seçenektir. Dental implant tedavisinde uzun süreli başarı oranı %75 ile %90 arasındadır. İmplant tedavisi, doğal dişin restore edilmesine en yakın seçenektir.

Diş implant tedavisinin herhangi bir dezavantajı yoktur. Ancak tedavinin başarısında bileşenlerin farkında olmak önemlidir. Spesifik sistemik hastalığı olan hastaların bir kısmı implant tedavisine uygun değildir.

Kontrolsüz diyabet, yoğun sigara içimi (günde 10’dan fazla), osteoporoz tedavisinde bifosfonat kullanımı, radyoterapi vb.durumlar diş implant tedavisi başarısızlığı için risk faktörleridir.

Öte yandan diş implantlarının çürük riski yoktur ve ağır ısırma kuvvetlerine karşı dirençlidir, ancak kemik ve diş eti gibi destek dokuların distraksiyonuna neden olan periodontal hastalığın diş implantlarını etkileyebileceği unutulmamalıdır. Diş implantları da aynı dişler gibi kaybedilebilir. Bu nedenle iyi ağız hijyeni ve düzenli kontroller çok önemlidir.

İmplant Tedavisi Fiyatları 2022

Günümüzde diş implant tedavisi diş hekimliği pratiğinde yaygındır ve dünyada 500’den fazla diş implant sistemi bulunmaktadır. Ana malzeme, neredeyse her dental implant sistemi için hala saf titanyumdur. Diş implant sistemleri arasında büyük bir fark yoktur.

İmplantlar arasında bazı yüzey özellikleri, protez tasarımı ve implant özellikleri (pasif veya agresif gibi) farklıdır. Kemik kalitesi, kemik miktarına ve protez planına göre hastaya uygun dental implant sisteminin seçilmesi önemlidir. Ancak bu değerlendirmelerin diş hekimleri tarafından yapıldığı unutulmamalıdır ve diş hekimlerinin önerilerini dikkate almak önemlidir.

Öte yandan hasta açısından değerlendirilmesi gereken; hastanın uzun vadede diş implantları için daha fazla tedaviye ihtiyacı olduğunda, diş implant sisteminin bileşenlerine ulaşmak kolay mı, diş hekimliğinde yaygın mı ve implantların sayı ve boyutlarını içeren diş implant tedavinin kimliği var mı?

Seçilen dental implant sistemi nedeniyle, diş implant tedavisi; bir diş implantı için 300 $ ile 1000 $ arasında değişebilir. Diş implant tedavisi fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

İmplant Tedavisi SIK SORULAN SORULAR

İmplant Tedavisi Öncesi Tomografi Çektirmek Zorunlu Mudur?

Tanımlayıcı sonuçlardan sonra, özellikle dikkatli tedavi düşünüldüğünde ve tıbbi bir prosedür özellikle garanti edildiğinde, ilerlemeden önce üç katmanlı dental tomografi kullanılmalıdır. Sadece 3D tomografi ile kemiğin kalınlığını ölçebilir ve kemiğin iç tasarımını görebilirsiniz.

İmplant Üzerine Yapılan Diş Doğal Diş Gibi Görünür Mü?

İmplant tedavisi yaptırarak doğal dişler elde edilebilir. Bu bakımdan ve uygulamalardan sonra özellikle belirgin diş demetinde, implantlı dişlerin önceki dişlerden daha normal olmasını ve kendi dişlerinizle tam olarak uyumlu olmasını sağlar.

Hangi Durumlar İmplant Uygulamasını Gerektirir?

Dişsiz üst ve alt çenelerde, hastanın üst kemik erimesi nedeniyle dişlerini tam olarak değiştiremediği durumlarda dişlerin bakımını sağlamak için protez üzerine implant yerleştirilir. Azı dişlerinde arka bölgenin dişsiz olduğu varsayılarak hareketli yarım diş yerine birkaç yerleşimde iyi bir implant yapılabilir. Tek diş eksikliğinden dolayı eksik dişin her iki tarafındaki dişleri küçültmeye gerek kalmadan tek diş üzerine tek gömülü ve tek kaplama yapılabilir.

İmplant Her Yaşta Uygulanabilir Mi?

İmplant ile dişlerin tedavisinde temel yaş sınırı tipik olarak 18’dir. Bu diş uygulamasında bir üst yaş sınırı olamaz. Kişinin eski tedavileri olsa bile bu son tedaviyi yapmaktan zarar gelmez.

İmplantın Başarısı Neye Bağlıdır?

İmplantın yerleştirilmesi ve başarısı neye bağlıdır? İyi bir genel sağlık, uygun alan yeri yerleşimi ve uygun temizlik ile bakım, sorunların ilerlemesi için çok önemlidir. Aynı şekilde tıbbi bir işlem yapılmalı ve uygun protezin takılması doktor tarafından yapılmalıdır.

İmplant Yapılmasının Mümkün Olmadığı Durumlar Nelerdir?

Baş ve boyun bölgesine radyoterapi görmüş kişiler için uygun değildir. Kemik gelişimini ve ilerlemesini tamamlamamış gençler için uygun değildir.

Sigara ağızdaki iyileşmeyi azalttığı ve işlem başarı oranını düşürdüğü için; Fazla sigara içenler, operasyon için uygun aday değildir. Birinci randevuda hekim ile yapılan görüşmelerde diyabet, hipertansiyon, hemofili ve bağışıklık sistemi enfeksiyonları gibi altta yatan hastalıkları olan ve bifosfonat, kortikosteroid veya immünsüpresif ilaç kullanan kişilerin sağlık durumu belirlenmemişse; implant tedavisi uygulanabilir.

İmplantlar Vücut Tarafından Reddedilir Mi?

Diş yüzeyi özellikleri üzerindeki konsantrasyonlar, titanyumun doku dostu olduğunu göstermiştir. Bu nedenle titanyum bir süredir imalat tedavisinde kullanılır. İmplantın vücut tarafından atılması da mümkün değildir.

Diş İmplantları Kansere Neden Olur Mu?

Bilimsel olarak kanıtlanmıştır ki diş implant tedavisi kanser yapmazlar.

Pahalı Bir Tedavi Midir?

Bireylerin satın alma gücü göz önüne alındığında, başlangıçta maliyetli gibi görünen bu tedavinin, özellikle bireylerin sınırlı yetkinliği, bulunabilirliği ve güveni göz önüne alındığında aşırı pahalı olmadığı varsayılmıştır.

Operasyon Sırasında ve Sonrasında Bir Rahatsızlık Olabilir Mi?

Operasyon sırasında ve sonrasında herhangi bir sorun olacak mı? Operasyon bitişik sedasyon altında neredeyse hiç ağrı veya sıkıntı olmadan gerçekleştirilebilir. Genel sedasyon kritik durumlarda da kullanılabilir. Tıbbi bir işlemden sonra, herhangi bir diş çekimi sonrası duyulabilecek hafif bir ağrı veya genişleme olabilir.

Yerleştirme Operasyonu ve Protezin Tamamlanması Ne Kadar Sürer?

Teknik, uygulanacak ataşman miktarına bağlı olarak 30 dk ile bir buçuk saat arasında sürebilir. Yerleştirme ayarlandıktan sonra, onu kemiğe dahil etmek için özel bir işlem gerekir. Bu süre 3-6 ay arasındadır.

Hangi Durumlarda İmplant Uygulaması Risklidir?

Hipertansiyonlu hastalarda implant tedavisi, reaksiyonları hipertansiyona ve kardiyovasküler bozulma veya felç gibi sorunlara neden olabileceğinden çok tehlikelidir. Kan pıhtılaşma sorunu olanlara da implant uygulanmaz.

İlk Muayenede Ne Yapılır?

Yerleştirmenin klinik değerlendirmesi, ağız içi kontrol ile başlar. Dişlerin, diş etlerinin ve özellikle kemiklerin durumu incelenir. Mevcut dişlerde gevşeme, hastalık, çürük ve protez kontrolü yapılır. Hastanın ağız sağlığının önemi de bu değerlendirme ile anlaşılabilir.

Cerrahi İşlem Ne Kadar Sürer?

İmplantlı bir dişin yerleştirilmesi için tıbbi prosedür 1-2 saat gerektirebilir.

İmplant Uygulanırken Ne Kadar Ağrı Duyarım?

Lazer destekli uygulamalarda, uygulama sonrasında kişinin ağzındaki genişleme ve gıcırdatma genellikle son derece düşük düzeyde olur. Ameliyat sırasında yakınınıza sedasyon uygulanacağı için herhangi bir rahatsızlık hissetmezsiniz.

İmplant Uygulaması Günlük Yaşantımı Ne Kadar Etkiler?

İşlem çok geniş bir bölge için yapılmıyorsa 1 gün içinde normal yaşantınıza dönebilirsiniz.

İmplant Yapıldıktan Sonra İyileşme Döneminde Neye Dikkat Etmeliyim?

İmplant işleminden sonra 24 saat ağza hiçbir şey konmamalı yani dişler temizlenmemeli veya durulanmamalıdır. İmplant işleminden sonra genellikle 48 saat sonra dişlerin farkındalığı sona erer ve bu döngü sırasında çürük gelişmemesine dikkat edilerek dişler temizlenebilir. Burada önemli olan nokta; Dişleri temizlerken dikkatli olunmasıdır.

İmplant Yapıldıktan Sonra Nasıl Beslenmeliyim?

İmplant sonrası dondurucu soğuk veya aşırı sıcak yiyecek ve içecek yenmemelidir. Yerleştirilmeden sonra 2 saat boyunca yiyecek ve sıvı tüketilmemelidir. İlk 24 saat boyunca sert gıda kaynaklarından kaçının. Hassas gıda kaynakları yenebilir ancak sıcak gıda kaynaklarından kaçınılmalıdır.

İmplant Yapıldıktan Sonra Nasıl Bir Ağız Bakımı Uygulamalıyım?

Temelde diş fırçalamamak ağızda gerginlik yaratacaktır. Ameliyattan sonra 1 gün boyunca dişlerin fırçalanması önerilmez. İlk aşamalarda fırçalarken ve diş ipi kullanırken dikkatli olunmalıdır. İmplant alanlarını nemli bir bez veya pamukla temizleyebilirsiniz.

Diş Çekimi Yapılıp Aynı Seans İmplant Uygulaması Yapılabilir Mi?

Doktorlar hastanın durumunu uygun gördüklerini varsayarak diş çekimi sonrası implant tedavisi uygulayabilirler. İmplantı ayarlamak için kemik bölgesinin durumuna özellikle dikkat edilir. Herhangi bir problem yoksa diş çekildikten sonra çene kemiğine yerleştirilirse durum kötü olabilir.

İmplant Sonrası Protezlerim Yapılana Kadar Dişsiz Mi Kalacağım?

Eklemeler yerleştirildikten 1 ila 90 gün sonra; kişiye özel geçici protezler kullanır. Daha sonra uzun ömürlü protezler takılır. Bu tipik bir yöntemdir.

Fast&Fixed Tekniği Nedir?

Diş arka bölgelerinde kemik eksikliği olan durumlarda Fast&Fixed yöntemi ile hesaplanan implantlar kullanılarak son teknoloji tıbbi işlemlere (sinüs lifting işlemi, kemik tozu eklenmesi) gerek kalmadan sabit protezler yapılabilmektedir. Bu işlem ile dişlerin ayrıldığı gün eklemeler yapılabilmekte, dişsiz hastalarda gömülü ve sabit (geçici) protezler aşağı yukarı aynı anda yapılabilmektedir.

Fast&Fixed implant tedavisi ile birkaç saat içerisinde yerleştirilmiş sabit protezlerle hastaneden ayrılmak mümkündür.

İmplantların Ömrü Ne Kadardır?

İmplant diş ömrü 30 yıl kadar uzun olabilir. İmplantlı dişin varlığını ortadan kaldırmak için önemli önlemler alındığı varsayılırsa, ömür boyu dayanma sağlaması düşünülebilir. Eksik dişlerin olduğu yerlere ek parçalar yerleştirilir. Bu parçalar titanyum malzemeden yapılmıştır.

İmplantların Dezavantajları Var Mıdır?

Diş çekilme anında ezilme, farklı dişlerde hasar, çene kırıkları, hassas doku yaraları gibi durumlar olabilir.

Vücutta Kemik Erimesi Varsa Ağızda da Kemik Erimesi Var Anlamına Mı Gelir?

Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra doktorunuz karar verecektir.

İmplant Yaptırdıktan Sonra Baş-Boyun Bölgesinden MR ya da Tomografi Benzeri Görüntülemeler Alınabilir Mi?

İmplant işleminden sonra baş boyun bölgesinden MR veya tomografi benzeri görüntü alınabilir mi? Alınır, fakat çok yakın alanlardan gelen ışıklar yansıtılabilir ve çok yakın mesafeden istenmeyen bir resim kalitesi oluşabilir.

İmplant Uygulamasında Başarısızlık Görülebilir Mi?

İyi bir tedavi ve uygun kemik hacmi ile 10 yıl boyunca normal korunması bir başarı olarak görülür.

İmplant Cerrahisi Sırasında Ne Tür Komplikasyonlar Görülür?

Sorunlar tehlike dahilindedir.  Senkop, Alerji ve Anafilaksi. Tıbbi bir işlem sırasında sinir yaralanması ya da sinüs açılması gibi durumlar olabilir.

İmplant Pahalı Bir Tedavi Midir?

Kişilerin bütçesini aşırı zorlamaz.

İmplantın Markası Önemli Midir?

İmplant tedavisi özelinde İmplant markasının bir etkisi olacağı açıktır, ancak uzman doktor en iyisini seçecektir.