Şeffaf Plak Tedavisi (Telsiz Ortodonti)

Şeffaf Plak Tedavisi (Telsiz ortodonti) Nedir?

Dişlerin şekillendirilmesi aşamasında kullanılan bir yöntem olan şeffaf plak tedavisi aynı zamanda hastaların genel görünümlerinin daha iyi hale getirilmesi amacı ile kullanılan yenilikçi bir yöntemdir. Söz konusu yöntem sayesinde hastaların tedavisinde klasik metal alaşımların ya da porselen tellerin kullanılması yerine üç boyutlu yazıcılardan yararlanılmaktadır.

Bu yöntemin gerçekleştirilmesi aşamasında kişinin diş yapısına uygun olarak üç boyutlu yazıcılar kullanılarak kişiye özel şeffaf plaklar yerleştirilmektedir. Bu şekilde yerine getirilen şeffaf plak tedavisi ile hastaların diş tedavisi sağlanmaktadır.

Şeffaf Plak Tedavisi (Telsiz ortodonti) Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Çeşitli ortodontik görünüm bozukluklarının giderilmesi aşamasında şeffaf plak tedavisi yönteminden yararlanılmaktadır. Yine tedavi aşamasında hastaların genel görünümlerinin yerine getirilmesi aşamasında siz de plak tedavisi yöntemlerinden yararlanabilirsiniz.

Özellikle son zamanlarda çene ile ilgili genel görünüm bozuklukları başta olmak üzere diş çapraşıklıkları olmak üzere aralıklı olarak diş şekil bozukluklarında yer alan bir yöntemdir. Dişler ile ilgili yanlış kapanışların yapılması durumunda da bu yöntem tercih edilir.

Şeffaf Plak tedavisinin (Telsiz ortodonti) Avantajları Nelerdir?

Bu yöntemin diş teli denilen klasik yöntemlerden bazı farklılıkları bulunmaktadır. Yine bu yöntemin en önemli avantajlarından birisi de hastaların istediği zaman tedaviye ara vermeleri şeklindedir. Tedavi yönteminin gerçekleştirilmesi aşamasında hastalar ilgili plakları çıkararak tedaviye ara verebilirler. Çıkartılabilir plakların yanı sıra plakların şeffaf olması da artıları arasında yer alır. Şeffaf plak tedavisi ile birlikte hastaların klasik tel tedavisinden dolayı ortaya çıkan sorunları giderilmektedir. Şeffaf diş yöntemi günümüzde üç boyutlu yazıcılar ile yapılan bir yöntemdir.

Şeffaf Plak Tedavisi (telsiz ortodonti) Nasıl Uygulanır?

Bu tedavi yöntemi ile hastaların dişlerine özel plaklar geliştirilmektedir. Tedavi aşamasında hastaların ölçüleri alınarak plaklar hazırlanmaktadır. Hastalarda üç boyutlu yazıcılar ile yapılan taramalar ile birlikte dişlerin haftalık değişimleri de tespit edilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Kırık Diş Tedavisi

Dişlerin haftalık değişimlerini gösteren simülasyonlar kullanılarak düzenli olarak takibi yapılabilmektedir. Söz konusu tedavi yönteminin sağlanması aşamasında farklı sağlık merkezlerinden yardım alabilirsiniz. Şeffaf plak tedavisi yöntemi günümüzde birçok sağlık merkezinde başarılı bir şekilde sağlanmaktadır.

Şeffaf Plak Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Dişlerinde ortodontik sorunlar olan hastalarda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Günümüzde söz konusu yöntemin gerçekleştirilmesi aşamasında hastaların ilgili yöntemlerden yararlanması adına diş ve çene yapısının tam olarak oturması beklenmez. Çünkü dişlerin gelişimi döneminde yapılan müdahaleler ile birlikte dişlerin şekilleri istenilen bir forma kavuşturulabilir.

Bu nedenle erken aşamalarda da başarılı bir şekilde yerine getirilen bir tedavi yöntemidir. Günümüzde hastaların şeffaf plak tedavisi yönteminden yararlanması aşamasında birçok hastanın beklentilerinin karşılanması kolaylaşmaktadır.

Şeffaf Plak Tedavisinin Avantajları

Bu tedavi yönteminin en önemli artıları arasında estetik bir görünüm olması başta gelir. Yine hastalarda plak tedavisi ile birlikte önemli artılardan birisi de hastaların rahat hareket edebilme kabiliyetidir. Tedavi aşamasında hastaların plaklarında istenilir ise çıkarma yapılarak tedaviye ara verilebilir.

Şeffaf Diş Plak Tedavisi Öncesinde Neler Yapılması Gerekir?

Hastaların şeffaf plak tedavisi öncesinde doktor gözetiminde ön muayene olması gerekmektedir. Yine hastaların tedaviye başlanmadan önce gerekli hijyen şartlarını yerine getirmesi doktor için de önem taşır.

Şeffaf Diş Plak Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

Şeffaf plak tedavisi ile hastaların olası sorunlardan korunması amacı ile sonrasında antibiyotik tedavisine doktor kararı ile başlaması gerekebilir. Hijyen koşullarının sağlanması ile birlikte hastaların daha iyi iyileşmesi sağlanmaktadır.

Şeffaf Plak Tedavisi Fiyatları 2024

Fiyat olarak bakıldığında son zamanlarda bu yöntemin yaygın olarak yerine getirilmesi ile birlikte fiyatların da düşük olduğu söylenebilir. Aynı zamanda plak tedavisi ile birlikte hastaların estetik bir hizmet alması fiyatları etkilemektedir.

İlginizi Çekebilir  Gömülü Diş

Şeffaf Plak Tedavisi (telsiz ortodonti) ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Genel olarak hastaların tedavi ile ilgili çeşitli soruları dikkat çekmektedir. En başta hastalar bu tedavi yönteminin hastalarda ağrıya neden olup olmadığını merak etmektedir. Yine tedavinin yerine getirilmesi aşamasında fiyatlar da merak edilen hususların başında gelmektedir. Siz de ortodonti tedavisi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve aklınızdaki sorulara cevap bulabilmek için internet sitelerini kullanabilirsiniz.

Diş Teli Olmadan Şeffaf Plaklarla Dişler Hareket Eder Mi?

Normal tel tedavisinin aksine plakların hareket halinde olması önemli bir kolaylık olarak düşünülmektedir. Bunun yanında tedavi ile ilgili hastaların genel görünümlerinin daha iyi hale getirilmesi de bu tedavinin artıları arasında yer almaktadır.

Günde Kaç Saat Takılmalı?

Günde kaç saat takılacağı hakkında doktor görüşü önem taşır. İstenilir ise plaklar ara ara da kullanılabilir. Bu durum tedavinin genel durumunu etkilememektedir.

Şeffaf Plak Dişi Düzeltir Mi?

Bu tedavi yönteminin esas gayelerinden birisi şekil bozukluklarının ortadan kaldırılmasıdır. Bu nedenle uygulanan şeffaf tel tedavisi yöntemlerinin yerine bu yöntemden yararlanılmaktadır.

Şeffaf Plak Neden Takılır?

Hastaların dişlerinde ortaya çıkan ortodontik şekil bozuklukları nedeni ile bu yöntemden yararlanılmaktadır. Aynı zamanda hastaların tel tedavisi ile oluşan kötü görüntüden korunması amacı ile tercih edilen bir yöntemdir.

Şeffaf Plakları Kullanmayı Unutursanız Ne Olur?

Bu yöntemi uygulama aşamasında hastaların plakları kullanmayı unutması durumunda ekstra bir tedavi yöntemine ihtiyaç duyulmamaktadır.

Şeffaf Plak Tedavisinde Alt ve Üst Yaş Sınırı Var Mıdır?

Şeffaf plak tedavisi yönteminin gerçekleştirilmesi aşamasında belirli bir alt ya da üst sınır bulunmamaktadır. Bu nedenle günümüzde yaygın olarak uygulanan bir yöntemdir.

Şeffaf Plak Tedavisi Ağrılı Bir Tedavi Midir?

Bu tedavi yönteminin uygulanmasının artıları arasında hastalarda ağrı ya da acı olmaması da bulunmaktadır. Bu nedenle tercih edilen bir yöntemdir.

İlginizi Çekebilir  Empress Kaplama

Şeffaf Plak Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İlk aşamada size özel plakların üretilmesi için bir haftalık bir süreç bulunmaktadır. Bunun yanında tedavi yönteminin yaklaşık olarak üç ile beş ay arasında sürmesi beklenmektedir.

Şeffaf Plaklar Yeme ve İçmeye Engel Midir? Yemek Yerken Çıkarılması Gerekir Mi?

Şeffaf plak tedavisi açısından tellerin yemek sırasında çıkarılmasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Hastalar şeffaf plak tedavisi aşamasında yemek yerken de bu ürünleri kullanabilirler.

Şeffaf Plak Tedavisi Konuşmayı Etkiler Mi?

Dişlerin doğal görünümlerini saklamanın yanı sıra bu tedavi yöntemi günlük kullanım için ideal olup konuşma üzerinde herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Fazla Kahve Çay ve Sigara Tüketimi Plakları Etkiler Mi, Hangi Yiyecek ve İçecekler Şeffaf Diş Plaklarının Renklerini Değiştirir?

Bu tür ürünlerin kullanımı plakların renklerinde bozulmalara neden olabilir. Aynı zamanda haftalık olarak plaklar değiştirildiğinden dolayı herhangi bir sorun ortaya çıkmaz.

Şeffaf Plak Tedavisinde Kontroller Hangi Sıklıkta Yaptırılmalıdır?

Düzenli olarak haftalık kontrollerin yapılması ile hastaların görünüm bozukluklarında ilerlemeler ortaya çıkmaktadır.

Tel Tedavisi Sonrasında Şeffaf Plaklar Kullanılabilir Mi?

İstenir ise hastaların tel tedavisi sonrasında da bu yöntemin tedaviye devam olarak kullanılması mümkün olabilmektedir. Günümüzde tel tedavisi aşamasında bu yöntemden yararlanılmaktadır.

Pekiştirme Tedavisi Şeffaf Plak Tedavisi ile Aynı Anlamda Mı Kullanılır?

Tel tedavisi sonrasında uygulanan bir yöntem olan bu yöntem aynı zamanda pekiştirme tedavisi olarak da isimlendirilmektedir. Son zamanlarda birçok sağlık merkezinde başarılı bir şekilde uygulanan şeffaf plak tedavisi birçok sağlık merkezinde uygulanmaktadır.