Gece Plağı

Gece Plağı Nedir?

Kişilerin uyurken dişlerini gıcırdatması ve sıkması sonucunda çenede istenmeyen hareketlerin dişlere zarar vermesini engellemek için gece plağı aparatlarından yararlanılmaktadır. Bu aparatlar, dişlerde oluşabilecek aşınma ve kaymaların önüne geçebilmek için kullanılmaktadır. Diş gıcırdatma ve sıkma önemli bir sorun gibi görünmeyebilir ancak uzun vadede dişlerin kırılması veya diş minesinin kaybı gibi durumlara neden olmaktadır.

Genel olarak bu aparatlarının kullanılma nedenleri şöyledir;

 • Diş gıcırdatma ve sıkma
 • Çene kaslarında oluşan sorunlar nedeniyle
 • Çene kayması
 • Diş aşınmaları
 • Dişlerdeki yanlış dizilimin düzeltilmesi amacı

Gece plağının kullanılmasıyla birlikte birkaç gün içerisinde baş ve çene bölgesindeki ağrılarda azalmalar olmaktadır. Gece plağı; diş gıcırdatma ve sıkmanın aşırı bir şekilde yapıldığı zamanlarda kullanılabilir. Diş plağı günlük yaşamda stresten ve benzeri sorunlardan kaynaklı diş gıcırdatma ve sıkma problemlerini ortadan kaldırmaktadır.

Gece Diş Plağı Nasıl Kullanılır?

Diş plağını kullanmak için öncelikle diş hekimine gidilmelidir. İlk olarak yaşanılan sorunlar doktora belirtilmeli ve hekimin kararıyla bu aparatlar kullanılmalıdır. Diş hekiminin kararıyla uygulanacak işlemler şöyledir;

 • Öncelikle diş ve çene ölçüleri alınmaktadır.
 • Bu ölçülerden kalıp çıkartılmaktadır.
 • Bu kalıplara uyumlu olacak gece plağı tasarlanmaktadır.

Aparat hazırlandıktan sonra plak kullanımına hemen başlanabilir. Bu aparatların kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli husus süredir. Bu plağın ağızda uzun süreli tutulması sorunlar yaşanmanıza neden olabilmektedir. Bundan dolayı plağın 12 saati aşmayacak şekilde kullanılması gerekmektedir. Gece plağından üst düzey verim alabilmek için belirlenen zaman içerisinde kullanım gerçekleştirilmelidir.

Gece Plağı Nasıl Temizlenir?

Gece plağının temizliği bu aparatların uzun süreli kullanılması için bir zorunluluktur. Günlük diş bakımının bir parçası olan gece plağı temizlenirken sıcak su kullanımından kaçınılmalıdır. Çünkü bu durum plağın plastiğini yumuşatabilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Diş İmplantı

Gece plağının temizlenme işlemi şu şekilde olmaktadır;

 • Plak her kullanımdan sonra yıkanmalıdır.
 • Aşınmanın olmaması için yalnızca su ile temizlenmesi gerekmektedir.
 • Yumuşak kıla sahip olan bir diş fırçasıyla nazik bir şekilde temizlenmelidir.
 • Plak temizlendikten sonra gece uyurken plak üzerinde kalan kalıntılarda ortadan kaldırılmış olunur.
 • Sert kıllı diş fırçalarından uzak durulmalıdır. Fırçalama işleminden sonra gece plağının nemli olmayan bir ortamda kurutulması gerekmektedir.

Gece Plağı Çeşitleri Nelerdir?

Üç tip gece plağı çeşidi vardır. Bu plak çeşitleri;

 • Yumuşak gece plağı: en çok kullanılan plak çeşididir. Diş sıkması ve diş gıcırdatmanın hafif şiddette olduğu durumlarda kullanılmaktadır.
 • Çift laminat gece plağı: orta derecede bruksizm hastaları bu plağı kullanmaktadır. İçi yumuşak bir yapıdadır ve dışı serttir.
 • Sert gece plağı: akrilik maddeden tasarlanan bu plak, sert ve dayanıklı bir yapıdadır.

Gece Plağını Kimler Kullanmalıdır?

 • Gıcırdatma dolayısıyla dişlerinde aşınma sorunu olan kişiler
 • Dişleri sıcaklık ve soğukluk değişimlerine karşı hassas olan kişiler
 • Stres ve benzeri nedenlerden dolayı diş gıcırdatma ve sıkma problemi yaşayan kişiler
 • Uyandıkları zaman çene ve baş ağrısından şikâyeti olan kişiler

Diş ve çene kalıplarının çıkarılmasından sonra gece plağı oluşturulmakta ve yalnızca gece değil gündüzde bu plaklar kullanılmaktadır. Plak, gün içerisinde en az 4 saat ve 21 gün süreyle kullanılmalıdır.

Gece Plağına Karşı Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 • Özellikle sıcak yiyecek ve içecekler tüketileceği zaman gece plağı çıkarılmaktadır.
 • Şeffaf bir yapıda olan bu plak, gece kullanımın yanı sıra gündüz de kullanılabilir.
 • Diş plakları şeffaf olmasının yanı sıra hassastır. Dolayısıyla yemek artıkları ve yağ birikimleri doğrudan bu aparat ile temas halindedir. Bu durumda plağın kısa sürede deformasyona uğramasına neden olmaktadır.
 • Koruyucu gece plağı temizliği, sabun ve diş macunu yardımıyla yapılmaktadır. Yumuşak kıllı diş fırçası ve sabun ile bu plaklar kolay bir şekilde temizlenmektedir. Plağın zarar görmemesi için temizliğin yumuşak dokunuşlarla yapılması gerekmektedir.
 • Diş plağı alkol ile de temizlenmektedir. Bu işlemler oldukça kolay bir şekilde yapılmaktadır.
İlginizi Çekebilir  İmplant Üstü Protez

Gece Plağı Diş Sıkmayı Düzeltebilir Mi?

Bruksizm, diş sıkma ve gıcırdatma sorunudur ve bu sorunun çözümü için gece plağı kullanılmaktadır. Şeffaf ve esnek yapıda tasarlanan bu diş plağı, rahatlıkla çıkarılıp takılabilmektedir. Bu plak ağza yerleştirildiği zaman çiğneme kaslarının aktivitesi büyük bir ölçüde azalır. Ayrıca çiğneme basıncı dişlerin üzerinde daha eşit bir şekilde yayılacağı için diş sıkmayı da kontrol altına almaktadır.

Kas aktivitesindeki azalmalar dolayısıyla çevre dokularda rahatlık yaşamaktadır. Gece plakları diş sıkmayı düzeltmesinin yanı sıra birçok problemi de gidermektedir. Bu problemler şunlardır;

 • Dişlerin daha fazla zarar görmesinin önüne geçmektedir.
 • Çene bozukluklarını ortadan kaldırmaktadır.
 • Her kişiye özel olarak gece plağı üretilmektedir.
 • Çene kaslarının zamanla güçlenmesini sağlamaktadır.

Diş plağı tedavisinden sonra dişler sıkıldığı zaman çene kaslarının artık eskisi gibi sert ve büyük olmadığı fark edilmektedir. Çene eklemlerindeki baskılar azalacağı için eklem ağrıları da önemli ölçüde azalmaktadır.

Gece Plağı Nereden Alınır?

Diş plağı alabilmek için öncelikle diş hekimine başvurmak gerekmektedir. Gece plağı için diş hekimine başvurduktan sonra çene ve diş yapısı incelenmekte ve ölçüler alınarak kişiye özel plak tasarlanmaktadır. Gece kullanımı için üretilen bu plaklar, dişlerin birbirine sürtülmesinin önüne geçmektedir. Bu sayede diş ve çene yapısı bozulmamış olunur.

Diş plağı tasarlandıktan sonra belirli bir kullanım talimatına göre kullanılmalıdır. Özellikle strese maruz kalındığında veya gece dişler sıkılıyorsa bu plaklar rahatlıkla kullanılabilir. Kullanma talimatına göre 24 saatlik zaman dilimi içerisinde 12 saatten daha fazla kullanılması uygun değildir. En az 4 saat ve 21 gün kullanımdan sonra kişinin yaşam kalitesi artmaktadır. Aynı zamanda diş gıcırdatma ve diş sıkma sorunundan kurtulduktan ağız ve diş sağlığı korunmaya devam edilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Diş Travması

Gece Plağı Nasıl Saklanır?

Bu plakların saklanmasından önce temizliğinin yapılması gerekmektedir. Gece plağı, soğuk su yardımıyla yıkanmalı ve yumuşak kıl tipine sahip bir fırçayla temizlenmelidir. Temizlik işlemi sırasında kimyasal ürünler kullanılmamalıdır. Bu plaklar, kuru ve serin bir yerde saklanmalıdır. Aynı zamanda plakların sıcak su ile temas ettirilmesinden kaçınılmalıdır.

Diş plakları seti içerisinde bir adet saklama kutusu bulunmaktadır. Plakların temizlenmesinden sonra bu kutuda muhafaza edilmelidir. Diş plağı bu şekilde kaybolmamakta ve temiz kalmaktadır. Saklama kutusunun kaybolması durumunda uygulamanın yaptırıldığı merkezden yenisini almak mümkündür.

Gece Plağı Fiyatları 2024

Diş plakları, dişlerin gıcırdaması ve kayma problemlerini engellemek amacıyla tasarlanmaktadır. Kişiye özel olarak üretilen bu plaklar, herkes için farklı boyutta ve özeldir. Bundan dolayı diş plağını alabilmek için diş hekimine başvurmak gereklidir. Diş hekimi çene ve dişlerin ölçüsünü almakta ve kalıplarını oluşturmaktadır.

Diş plağı fiyatları, plağın tasarlanma aşamasında kullanılan malzemelere göre değişiklik göstermektedir. Fiyatların değişim göstermesinin ana sebepleri şöyledir;

 • Kişinin diş ve çene yapısı ölçüsü
 • Kullanılan malzemeler
 • Uygulamanın yaptırıldığı klinik merkez, hekimin deneyimi ve fiyat içeriği

Bu ana sebeplere bağlı olarak fiyatlarda farklılıklar gözlemlenmektedir. Bu plakların kullanımı için diş hekiminin onayının alınması gerekmektedir. Bu şekilde plak özel olarak üretilmektedir. Bundan dolayı gece plağı fiyatları ile ilgili detaylı bilgi alabilmek için uygulamanın gerçekleştirileceği merkezin diş hekimine muayene olunmalıdır.