Diş İmplantı

Diş İmplantı (İmplantüstü Diş) Nedir?

Diş İmplantı; Diş kayıpları farklı sebeplerden dolayı oluşabilmektedir. Eğer böyle bir problem ile karşı karşıya iseniz,  diş implantı sizin için uygun bir çözüm olabilir. Dental implant, kaybedilen dişlerin bulunduğu bölgeye yerleştirilen yapay bir diş köküdür.

Eksik dişlerin yerine yerleştirilen implantların iyileşmeleri tamamlandıktan sonra üzerine protez dişler takılır. Uzun yıllar boyunca eksik dişleri tamamlayacak tedavi seçenekleri çok kısıtlıydı. Köprü şeklindeki sabit protezler ve takılıp çıkarılabilen hareketli protezler tercih edilmekteydi.

Günümüzde dental implantlar kısmi ve tam dişsiz hastalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. İmplantlar, sabit veya hareketli protezler için güçlü bir temel sağlamaktadır.

İmplant tedavisi iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşama implantların cerrahi olarak yerleştirildiği cerrahi aşamadır. İkinci aşama ise protez aşamasıdır. Protez aşamasında, implantların ve çenenin ölçüsü alınır ve protez üretilir.

Diş İmplantı Kimler İçin Uygundur?

Vidalı olarak uygulanan implant tedavileri genel olarak ağız ve çene sağlığı uygun olan, sağlığı bu uygulama için elverişli ve kriterlere uygun olan herkese güvenle uygulanabilen bir operasyondur.

Operasyon öncesinde mutlaka ilk muayene sürecinde hasta uygunluğuna karar verilmesi için 3 boyutlu tomografi çekilerek hastanın modelleme işlemleri yapılmalıdır. Bu sayede uygulanacak implanta karar verilirken aynı zamanda hastanın ağız ve çene yapısının işlemlere uygun olup olmadığına bakılabilir.

Genel hatlarıyla bakıldığında 18 yaş üzeri olan çene ve kemik gelişimini tamamlamış tüm bireylere implant tedavileri uygulanabilir. Herhangi bir hastalık bulunması durumunda tedavilerin tamamlanmasının ardından implant tedavilerine başlanması önerilmektedir.

Diş İmplantı Nasıl Uygulanır?

Diş implantı tedavileri genel olarak anestezi altında olacağından öncelikle ilk muayene yapılması önem taşır. Hastanın işlemlere ve anesteziye uygunluğu belirlenmesinin ardından çene kemiklerinin ölçüleri alınarak süreç başlatılır.

Tek aşamalı ya da iki aşamalı şekilde uygulanan implantlar bulunup hasta uygunluğuna göre hangi yöntemle yapılacağına hekimlerin karar vermesi önem taşır. Tek aşamalı olan implantlarda geçici başlık takılması sağlanırken iki aşamalı tedavilerde implant yerleştirilmesi sonrasında diş eti kapatılarak iyileşmesi beklenir ve protez başlıklar sonrasında takılarak gerçekleşen bir tedavidir.

Her iki tedavi yönteminde de iyileşme süresi olarak alt çene için 3 ay üst çene için 6 ay beklenmelidir. Bu süre sonunda implantlar yerleştirilerek hastanın estetik bir gülüş kazanması amaçlanır.

Ne Zaman Uygulayabiliriz?

Eksik diş veya dişleriniz varsa ve boşlukları kapatmak, fonksiyon ve estetiği iyileştirmek için implantüstü protez yaptırmayı düşünebilirsiniz. Uygun vakalarda, diş çekiminden hemen sonra, çekim ile aynı seansta implantlar da yerleştirilebilmektedir.

Kimler İmplant Destekli Diş Yaptırabilir?

Rutin diş çekimi veya dişeti ameliyatını yaptırabilecek dişsiz veya eksik dişi olan hastaların büyük çoğunluğuna dental implant uygulanabilir. İmplant tedavisi için yeterli kemik miktarı ve sağlıklı diş etlerinin olması önem taşımaktadır.

İyi ağız hijyeni ve düzenli diş hekimi kontrolleri, implantların ve kalan dişlerin korunması için önemlidir. İmplant yaptırmayı planlayan kişilerin, iyileşmeyi ve ağız hijyenini olumsuz etkilemesi nedeni ile sigara içmemesi önerilir.

Kontrol edilemeyen kronik rahatsızlıkların olması (şeker hastalığı veya kalp hastalığı gibi) veya baş/boyun bölgesine radyasyon tedavisi görülmüş olması implant cerrahi öncesi daha detaylı incelemelerin yapılmasını gerektirir.

İlave testler ve konsültasyonlar yapıldıktan sonra uygun vakalarda implantlar yerleştirilebilir. Muayene için “Özel İdea Ağız ve Diş sağlığı polikliniği”nden randevu alabilir veya +90 212 302 50 70 numaralı telefondan bizi arayabilirsiniz.

Diş İmplantı (Destekli Dişlerin) Avantajları Nelerdir?

Dental implantlar size kendi dişleriniz ile çiğniyormuş hissi ve konforu sağlayabilir. Doğal görünümü ve hissi bireylerin güvenle gülümsemesini ve kendini daha iyi hissetmesini sağlar. Eksik dişler sebebi ile konuşmanın bozulduğu durumlarda implantüstü protezler ile konuşmanız düzelebilir.

İmplantlardan destek alınarak üretilen protezler daha stabil ve konforlu bir proteze sahip olmanızı sağlar. Protezlerinizle rahatça çiğneme yapabildiğiniz için doğal dişlerinizle yiyebildiğiniz herşeyi yiyebilirsiniz.

İmplant Destekli Dişler için herhangi bir yaş sınırlaması var mı? Her Hastaya Uygulanabilir mi?

Daimi dişlerin hepsinin sürmüş olması ve kemik gelişiminin tamamlanmış olması gerekmektedir. Bu gelişim yaklaşık olarak 18 yaşında tamamlanmaktadır. Sağlık koşullarının izin verdiği durumlarda implant tedavisi için üst yaş sınırı yoktur.

İmplantüstü Diş Köprü Yapımına Göre Avantajları Nelerdir?

İmplant destekli köprülerde, diş destekli köprülerin aksine implantlara bitişik dişler sağlam kalır. Komşu dişlere herhangi bir müdahale yapılmadığı için mevcut dişler daha uzun süre kullanılabilir ve ağız hijyeni daha iyi idame ettirilir.

İmplantüstü Dişlere sahip olmak ne kadar sürer?

Genellikle implant destekli protezin cerrahi işlem sonrasında teslim edilmesi 4 ay sürer. İmplantların kemiğe kaynaması için ortalama 3 ay civarında süre beklemek gerekmektedir.

Kemik miktarı implant yerleştirmek için yeterli değilse kemik tozu ilavesi tercih edilebilir. Kemik tozu kullanıldığında, kemik tozlarının kemikleşmesi için 3 aydan daha fazla beklemek gerekebilir. Tedavi süresi planlanan tedaviye göre değişmektedir.

İmplant Destekli Diş süreci nasıl ilerler?

İmplant tedavisi sürecindeki ilk adım, tedavi planının hazırlanmasıdır. Tedavi süreci farklı branşların sürece dahil olmasını gerektirebileceği için, birden fazla hekimin muayenesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu koordinasyon ile hekimlerin tedavi sürecindeki rolü ve tedavi süresi tahmini olarak netleştirilir.

İmplant yaptıranların çoğu, tedavi sırasında çok az rahatsızlık duyduklarını ifade etmektedir. Tedavi sırasında lokal anestezi kullanılmaktadır. Çoğu hasta implant uygulamasının diş çekiminden daha az ağrıya neden olduğunu ifade etmiştir.

İmplantüstü dişlerin yapım aşamasında, diş hekiminiz dişlerinizin ölçüsünü alır ve dişlerinizin kapanışı kaydedelir. Yapılacak dişler bu ölçüye göre hazırlanır ve yapılan kron veya köprüler implanta abutment denilen bir parça yardımı ile takılır.

Diş İmplantı Yaptırdıktan Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir? 

Ağız bakımı; düzenli diş fırçalama, diş ipi ve arayüz fırçası kullanımı, antibakteriyel gargara kullanımı şeklinde olmalıdır ayrıca düzenli diş hekimi kontrolü de ihmal edilmemelidir.

İmplant Sonrasında Ağız Bakımı Nasıl Yapılır?

Diş implantı tedavisi eksik olan dişlerin yerine uygulanan bir tedavi şekli olup ağız bakımı önemlidir. İmplant dişlerin bakımları hastanın kendi diş bakımıyla aynı şekilde yapılmalıdır. Düzenli olarak fırçalama yapılarak hijyen sağlanmasının yanı sıra diş ipi kullanımı ve rutin kontroller aksatılmamalıdır.

Bakımsız dişler ve kötü bir ağız hijyeni olması durumunda implant tedavisi başarısız olabilir ve beklenen kalıcılık sağlanamayabilir. Bu nedenle diş implantı uygulamaları sonrasında ağız bakımı önemli olup hassas davranılmasında fayda bulunur.

İmplant Sonrasında Beslenme Nasıl Olur?

İmplant cerrahisi sonrasında geçici dişler hareketli veya sabit olacak şekilde yapılabilmektedir. Her ağız için sabit geçici diş yapılamayabilir. Nadir olarak bazı durumlarda iyileşme ve kemiğe kaynama tamamlanana kadar hastaların geçici dişlerini çok az kullanması istenebilir.

Diş İmplantı Kayıp Edilen Her Diş için Gerekir mi?

İmplant genellikle kaybedilen diş sayısı birden fazla ve yanyana ise her diş için gerekmemektedir. 3 dişli bir körpü için 2 adet implant yapılırsa yeterli olmaktadır. Ancak eksik diş sayısı tek bir diş ise ve birden fazla bölgede tek sayıda diş eksik ise her bir eksik diş için bir implant yapmak gerekir.

Vücudun Kabul Etmemesi Mümkün müdür?

İmplantın dış yüzeyini oluşturan titanyum elementine karşı allerjik reaksiyonlar çok çok nadir gelişebilmektedir. Titanyum allerjen bir materyal olmadığı için implantlarda kullanılmaktadır. İmplantı vücudun kabul etmemesi yok kabul edilebilecek kadar az görülen bir durumdur.

Diş İmplantı (İmplant Destekli Dişler) Ne Kadar Süre Kullanılır?

İmplantlar, çok uzun süre ağızda kalması için tasarlanmıştır ve uygun şekilde yerleştirildiğinde ve bakımı hasta tarafından iyi yapıldığı takdirde ömür boyu kullanılabilir. İmplantların kullanım süresi çoğunlukla ağız bakımına ve genel sağlık durumuna bağlı olarak değişmektedir.

İmplant Diş Faydaları Nelerdir?

İmplant diş tedavileri diğer tedavilere göre daha güvenli ve sağlam bir yöntemdir. Diş implantı tedavisi tek başına uygulanmasından dolayı diğer dişlere zarar vermesi söz konusu olmayan bir tedavi şeklidir. Doğal diş görünümünde olan implantlar sayesinde konforlu bir kullanım olanağı bulunur. Aynı zamanda estetik açıdan sorun olmaz ve kişi istediği yiyeceği yiyebilme özgürlüğüne sahiptir.

Diş İmplantı Fiyatları 2022

İmplant destekli dişlerin sizin için ne kadara mal olabileceğini öğrenmek için “Özel İdea Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği ”nden randevu alın veya +90 212 302 50 70 numaralı telefondan bizi arayabilirsiniz. Diş implantı fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Hangi Durumlarda Diş İmplantı Uygulanmaz?

İmplant işlemleri genel olarak her hastaya uygulanabiliyor olsa da bazı durumlarda uygulama yapılması doğru olmaz. Bu durumların başında tedavi edilmemiş olan diş çürükleri gelmektedir. İmplant tedavilerinin diğer uygun olmadığı hastalar ise sistematik hastalıkların bulunması, kan pıhtılaşması sorunu, bağışıklık sisteminin düşük olması, alkol ve sigara kullanılması, hamile olunmasıdır.

Bu sayılan durumlarda tedavilerin olunması ve sonrasında implant işlemlerinin uygulanması önemlidir. Aksi halde hastada ciddi sağlık sorunları oluşması söz konusu olup implantlarda beklenen başarı sağlanamayabilir.

Tek Diş İmplant Ağrılı Bir İşlem midir?

İmplant tedavileri genel olarak ağrı hissettireceğinden lokal ya da genel anestezi altında uygulanmalıdır. Cerrahi bir işlem olmasından dolayı diş implantı sırasında ağrı ya da acı hissedilmemesi için uygulanan anestezi hastanın konforlu bir süreç geçirmesine fayda sağlar. Hasta aynı gün her ihtimale ve ağrı oluşma riskine bağlı ağrı kesici kullanarak günü tamamlarken ertesi gün gündelik yaşamına devam edebilir.

İmplant Diş Ömrü Ne Kadar?

Titanyum malzeme kullanılarak uygulanan implant tedavilerinde hekimlerin önerileri ve hastanın ağız içi hijyen bakımını sağlaması ömrü açısından önem taşır. Hastanın doğru bir şekilde dişlerine bakım yapması ve hekimlerin önerilerini eksiksiz yerine getirerek rutin kontrolleri aksatmaması durumunda ömür boyunca implantları kullanabilme avantajına sahiptir.

Uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanım sağlaması aksatmadan uyguladığı bakımlara bağlı olup doğru bir şekilde tercih edilen implantların başarısına da bağlı bir durumdur. Tedavileri mutlaka işinde uzman bir diş hekimin yapması ve hijyen kurallarına dikkat ederek kaliteli malzeme kullanması da implantların ömrünü uzatan önemli bir detaydır.

İmplant Diş Çürür Mü?

İmplantlar günümüzde uygulanan önemli bir tedavi yöntemi olup doğal dişlerden ayırt edilemeyen özellikleri bulunmasından dolayı tercih edilmektedirler. Doğal dişlere en yakın tedavi yöntemi olan implant takılmasının ardından çürüme yapması söz konusu değildir.

İmplant Neden Oynar veya Sallanır?

Eksik olan dişlerin yerine uygulanan tedavilerden olan implant tedavilerinin uzun ömürlü olabilmesi için hastanın hekim önerilerine harfiyen uyması önem taşır. Protezlerin uygun olmaması, çene kemiği ya da diş eti hastalıklarının oluşması ve hastanın hekim önerilerine uymaması durumunda sallanması ya da oynaması mümkündür.

Bu nedenle ağız iç hijyeninin sağlanmasının yanı sıra hekim önerilerine uyarak doğru bir şekilde implantların uygulanması önem taşır. Bu sayede hem tedavi başarılı bir şekilde tamamlanırken hasta da uzun ömürlü bir kullanım olanağına kavuşur.

İmplant Geri Sökülür Mü?

İmplant tedavilerinde takılan protez dişin geri sökülmesi mümkündür. Genel olarak bu geri sökülme durumu implantın gövdesinde ya da herhangi bir parçasında dokularda gelişen istenmeyen durumlarda uygulanabilir.

Bir Günde İmplant ve Protez Mümkün Mü?

Hastaların eksik olan dişlerinin yerine uygulanan implant tedavilerinde bir günde uygulama yapılması mümkündür. Fakat bu durum genel olarak kemik yapısının uygun olması, yerleştirme kuvveti ve diş çekimin olduğu esnada gibi kriterlerin uygun olması durumunda sağlanmalıdır. Bu şekilde uygun olan hastalara birkaç gün içinde teslim sağlanabilmektedir.

Vücudun İmplantı Kabul Etmemesi Gibi Bir Durum Var Mı?

Hastalara uygulanan implantların doğru bir tedavi yöntemi kullanılarak uygulanmasında kabul etmemesi ya da düşmesi gibi bir durum söz konusu olmaz.

Diş Tedavisi Gündelik Yaşantıyı Etkiler Mi?

Diş tedavilerinde bölgesel işlemler yapılmasından dolayı gündelik yaşamın etkilenmesi söz konusu olmaz. Anestezilerin etkileri 2-3 saat sonra geçeceğinden kişinin gündelik yaşamı etkilenmeden rutin hayatına devam edebilir.

İmplant Diş Çekiminden Ne Kadar Sonra Yapılır?

Dişlerin çekilmesinin ardından herhangi bir enfeksiyon bulunmaması, çevre dokuların sağlıklı olması ya da yeterli kemik sayısı mevcut ise hemen implant uygulamasına başlanabilir.

İmplant Diş Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş tedavilerinden yaygın olarak implant işlemleri için hemen uygulama yapılabilmektedir. İyileşme süreleri beklenmesi durumunda ise daha sağlıklı sonuçlar alınacaktır. Alt ve üst çeneye yapılmasına göre 1-3 ay arası bir süre beklenmesi önerilirken bu süre zarfında geçici bir kapama işlemi uygulanarak hastanın rahat etmesi sağlanır.

İmplant Diş Tedavisi Kaç Aşamadan Oluşur?

İmplant uygulamaları cerrahi ve üst yapı aşaması olarak iki aşamalı şekilde olan bir süreçtir. İmplantın kemiğe yerleştirilmesiyle olan ilk aşama 15 dakikalık bir sürede tamamlanırken implant takılan bölgenin iyileşmesi için 1-3 ay arası beklenmelidir. Diğer aşama ise üst yapı aşaması olup 2 hafta gibi bir sürede tamamlanır. İmplanta takılacak olan dişlerin planlaması yapılarak ölçümler ve renk seçimleri yapılarak vida üzerine yerleşmesi sağlanır.

İmplant Neden Tercih Edilmeli?

Eksik olan dişlerin yerine uygulanan implantların en önemli tercih edilme nedeni protezlerden ve farklı diş tedavilerinden daha uzun süreli bir kullanım olanağı sunmasıdır. Doğal diş görünümünde olan implantlar sayesinde yeme içme kısıtlanmadan kişi ömürlük bir şekilde güvenle kullanabilir.

İmplant’ta Ağrı veya Acı Olur Mu?

Diş tedavilerinde lokal bir şekilde anestezi sağlanmasından dolayı herhangi bir acı ya da ağrı hissi oluşmamaktadır. Sonrasında görülebilecek şişlikler normal olup buz tedavileri uygulanarak rahatlama sağlanabilir. Herhangi bir ağrı oluşması durumunda ağrı kesici kullanımı faydalı olacaktır.

İmplantın Sağladığı Yararlar Nelerdir?

Dişlere uygulanan diş tedavilerinden implantlar kalıcı bir şekilde dişlere konfor sağlayarak ağız yapısını ve kemik sistemini bozmayan tedavilerdir. Yeme ve içme kısıtlaması olmadan kısa sürede kalıcı tedavi şekillerinden olup estetik görünümü düzenlemeye fayda sağlayan bir diş tedavi yöntemidir.

Diş İmplantı Ne Kadar Sürer?

İmplant tedavileri için diş etlerinin ve kemiklerin iyileşme süreleri önem taşır. Bu iyileşme süreleri hastalara bağlı olup 1-6 ay arası süren bir süreçtir. Bu süre sonunda iyileşen çene ve kemik yapılarına implant uygulamaları güvenli bir şekilde yapılabilir.

Her Hastaya Uygulanabilir Mi?

Diş tedavilerinde önemli olan her hastaya uygulanabiliyor olmasının yanı sıra mutlaka öncesinde hasta uygunluğunun belirlenmesidir. İmplant tedavilerinde 18 yaşından büyük ve çene- kemik gelişimini tamamlamış hastalar uygun iken mutlaka hekim kontrolünde uygunluğu belirlenmesi için röntgen çekimleri yapılmalıdır.

Diş İmplantı Uygulaması Çok Can Yakıyor Mu?

İmplant uygulamalarında lokal anestezi uygulanmasından dolayı hasta konforlu bir süreç geçirir. Herhangi bir acı ya da ağrı oluşması söz konusu olmayıp güvenle tüm süreci tamamlar.

Diş Yokluğunun Sonuçları Neler Olabilir?

Eksik olan ve diş yokluğu olan kişilerin yaşamlarını devam ettirmeleri mümkün iken bazı sorunlarla karşılaşması söz konusu olabilir. Eksik diş görüntüsü başta estetik bir kaygı oluşturur ve kişinin toplum içinde öz güvenini yok eden bir durumun oluşmasına neden olacaktır.

Diş yokluğu özgüven eksikliğinin yanı sıra yanakların çökmesine ve kırışmasına, komşu olan dişlerin zarar görmesine, devrilmesine ve çiğneme fonksiyonlarının azalmasına, dişlerin kaymasına ve ağız yapısının bozulmasına neden olur. Bu sonuçlar eksik olan dişlerden kaynaklı olup daha birçok olumsuzluk akabinde gelecektir. Bu nedenle kalıcı olarak fayda sağlayacak implant tedavileri tercih edilmeli ve eksik olan dişlerin yerleri mutlaka doldurulmalıdır.

İmplant Tedavisi Sürecinde Beslenme Nasıl Olmalı?

Diş tedavileri sonrasında birkaç ay beslenmeye dikkat edilmesi operasyonun başarılı bir şekilde tamamlamasına yardımcı olacaktır. Bu süreç boyunca aşırı sıcak ya da aşırı soğuk olan besinlerden kaçınılmalıdır. Çok sert olmamak kaydıyla implantın yapısını bozmayacak kıvamda yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi faydalı olacaktır. Sonrasında ise istenilen şekilde beslenilebilir.

Çok katı ve sert yiyeceklerin tüketilmesi bu süreçte zararlı olup implant yapısını bozarak işlemlerin başarısız sonuçlanmasına neden olabilir. Beslenme önerilerini uzman hekimler operasyon sonrasında bilgilendirmelerinde iletirken uygulanması durumunda sürecin başarılı bir şekilde tamamlanması söz konusu olacaktır.

İmplant Tedavisi Sonrasında Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Olmalı?

İmplant tedavileri diğer diş tedavileri sonrasında olduğu ve gündelik yaşamda uygulanması gerektiği gibi bir bakıma ihtiyacı vardır. Rutin diş hekimi kontrollerine gidilerek gündelik yaşamda ağız içi hijyen, sağlanması diş tedavilerinde yeterli bir bakım uygulamasıdır. Diş implantı yaptırılması sonrasında diş ipi, diş fırçası kullanılarak ağız hijyenine dikkat edilmelidir.