Hareketli Protez

Hareketli Protez Nedir?

Hastalar tarafından istenildiği zaman çıkarılığ takılabilen protez modellerine hareketli protez denir. Farklı nedenlerden dolayı diş kaybı yaşayan hastalar için uygulanan bir işlemdir. Diş tedavileri arasında en sık tercih edilen uygulamalardan biridir. Diş kaybı bazı vakalarda bir yada iki iken bazı vakalarda çok daha fazladır. Sabit protezlerin kullanımının mümükn olmadığı durumlarda tercih edilen bir işlemdir. Özellikle yaşı ilerleyen ve çene kemiği kaybı nedeni ile sabit protez yaptıramayan kişilere konfor sağlamak amacı ile uygulanır. Doktor tarafından fiziki muayene uygulanır. Dş kaybı ve çene kemiği incelenir. Kemik boyutuna göe farklı protez modelleri vardır. Hastanın ihtiyacını tam anlamı ile karşılayabilecek modeller seçilmelidir.

Hareketli Protez Nasıl Yapılır?

Çene kemiği üzerinde bulunan kret yapılarına yerleştirilir. İşlem öncesinde hastanın rahatlatılması için lokal anestezi uygulaması yapılabilir. Hareketli protez aşamalı olarak uygulanan bir işlemdir. İlk aşama fiziki kontroldür. Bu aşamada çene kemiği değerlendirilir. Daha sonra ölçü alam işlemi yapılır. Doğru ölçü alınmadığı zaman hastalar bu protezi yeterli oranda kullanamazlar.

Yanlış ölçü sonasında protez damak ile uyum sağlamaz. Protez kullanım amacını hastalara sağlamazlar. Konuşma ve yeme fonksiyonunda sorun oluşur. Ölçü işleminden sonra protezin hazırlanması aşaması vardır. Bu aşama laboratuvar ortamında gerçekleştirilir. Son aşama protezin yerleştirilmesidir. Doktor hareketli protezi takarken hastaya nasıl takıp çıkarması gerektiğini hastalara öğretir.

Hareketli Protez Kimlere Uygulanır?

Çene kemiğinde ileri derece erime sorunu olan ve kemik erimesi durdurulamayan hastalarda kullanılır. Diş tedavilerinde öncelik her zaman hastaların kendi doğal dişlerinin korunmasıdır. Bu nedenle öncelik var olan dişlerin sağlıklı bir hale getirilmesidir. Bu durum mümkün değilse sabit protez kullanılır. Ancak sabit protezler için kemik kaybının olmaması gerekir. Sabit protez için uygun olmayan hastalarda tercih edilir.

Başarılı ve tam ölçülü bir şekilde uygulanan hareketli protezler kişinin kendi dişiymiş gibi mükemmel sonuçlar oluşturur. Bu nedenle hekim ve klinik tercihi çok önemlidir. El becerisi gelişmiş hekimler tarafından uygulanan işlem hastalar açısından büyük faydalar sağlar.

Protezlerimin Yapılması Ne kadar Sürecek?

Ölçü alınması, protezin hazırlanması ve takılması olmak üzere ortalama 1 hafta gibi bir süre yeterlidir. Ancak laboratuvar işlemleri bazı durumlarda uzun sürebilir. Bu nedenle tedavinin sürecini tam olarak öğrenmek için hekiminize danışabilirsiniz. Bazı vakalarda ortlama 5 doktor kontrolü gerekli olabilir. Çene kemiği kaybı yoğun olan hastalarda protezin çene kemiğine tam uyum sağlaması için ek seanslara gerek duyulabilir. Bu nedenle protezin hazırlanması ortalama 1 ayı alır.

Ömür boyu avantajlı bir şekilde kullanılacak hareketli protez modelleri için doktorunuzun tavsiyelerine mutlaka uyu sağlamalısınız. Doktor randevularına ve provalara eksiksiz gelinmelidir. Bazı durumlarda protezlerin törpüğlenmmesi gereklidir. Bu nedenle mutlaka ağız içinde deneme yapılmalıdır. Aksi halde beklenen protez ve ekemik uyumu sağlanamaz. 

Protezlerime Alıştıktan Sonra Diş Hekimime Gitmem Gerekir Mi?

Diş protezlerine alışmak bazı insanalr için uzun sürebilir. Protezler kemiğe oturmadığı taktirde yemek yeme ve çiğneme işlemlerinde damakta şişme oluşabilir. Alışma sürecinde bu durumların yaşanması normaldir. Ancak düzenli doktor kontrollerine giderek hareketli protezin daha hızlı uyumu sağlanır. Protez kullanımına yeni başlandığında tükrük bezleirnin salgısı artar. Protezlerde kayma meydana gelir. Bu durum son derece normaldir.

Protez kullanımına alıştıktan sonra doktor kontrollerine özellikle gidilmesine gerek yoktur. Rutin yılda bir ya da altı ayda bir yapılan kontrollerde değerlendirilmesi yeterlidir. İlk kullanımına başlandığında protezler çıkartılmamalıdır. Vücudumuzda meydana gelen ödemler ağız içerisinde de oluşabilir. Özellikle gece uykusunda çene sıkma sorunu olan kişiler için bu durum yaşanması normaldir.

Protezlerimle Normal yemek Yiyebilecek Miyim?

Protez yapımında kullanılan malzeme kaliteliyse, hastanın ağız ölçüsü tam olarak alındıysa ve hareketli protez kullanmaya hasta alıştıysa kişinin kendi dişleri gibi normal yemek yeme durumu sağlanır. Ancak kişinin ağız içerisine uyum sağlamayan ve damak yapısına oturmayan protezler sürekli hareket eder. Çene hareketi ile birlikte protez de oynar. Bu durumda yemek kalıntıları protez içerisine girer. Yemeklerin çiğnenmesi mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda yemek yeme fonksiyonunda sorun oluşur.

Uzman hekim tarafından profesyonel ölçü alınma işlemi gerçekleştirilirse yemek yeme ve çiğneme işleminde sorun görülmez. Hastanı yaşı ve çene kaslarının etkisi ile yemek yeme fonksiyonu değişir. Bu nedenle alışma sürecinde hareketli protez çene kemiğine uyum sağlamalıdır.

Protezlerimle Normal Konuşabilecek Miyim?

Diş kaybı ve çene kemiği erimesi sonucunda kişinin konuşma durumu bozulur. Diş kayıplarının engellenmesi ve dişlerin yerine konulması sadece yemek yeme ve estetik kaygı nedeni ile yapılmaz. Konuşma ve diksiyon sorunlarının giderilmesi için de diş tedavisi uygulanır. Protezler sayesinde kişinin konuşmasında meydana gelen sorun giderilebilir. Ancak ilk kullanımlarda proteze alışılmadığı için bazı seslerin telaffuzunda sorun olabilir. Bu nedenle Alışma sürecinde bu durumun yaşanacağı bilgisi hastaya verilir.

Doğru ölçü alınan ve hareketli protez yapıştırıcısı ile birlikte kullanılan hareketli protezlerde konuşma fonksiyonu kesinlikle etkilenmez. Bu nedenle dokto seçiminde ve klinik tercihinde dikkat edilmelidir. Kliniklerin verdikleri hizmet kalitesi önem taşımaktadır. Sağlıklı ve avantajlı tedaviler için mutlaka güvenilir klinikler seçilmelidir.

Protezlerimi 24 Saat Devamlı Mı Kullanacağım?

Protez kullanımı alışan ve alışmaya kişiler için gün içerisinde farklı saatlar sürer. Alışma sürecinde olan kişilerde 24 saat çıkartılmaması tavsiye edilir. Aksi halde alışma süreci daha da uzun olur. Alışma süreci tamamlandıktan sonra gece yatarken çıkartılması tavsiye edilir. Bu sayede çenedeki dokular dinlendirilir.  Gece yatarken ya da gün içinde dinlendirilirken çıkartılan protezler mutlaka su içerisine konulmalıdır. Protezlerin deforme olmasını engellemek için bu işlem yapılmalıdır. Aksi halde çıkarttıktan sonra protezlerde boyut değişiklikleri meydana gelir.

Protez dışarı çıkartılıp unutulduğu zaman boyut farklılığı olur ve takılamaz ise mutlaka diş hekimine giderek gerekli işlemler yapılmalıdır. Ölçülerde herhangi bir değşikliğin yaşanması durumunda hemen müdahale edilir ve hareketli protez tekrar eski ölçülerde hazırlanabilir.

Protez Yapıştırıcılarını Kullanmalı Mıyım?

Yapıştırıcı kullanmak özellikle yaşlı hastalarda protez konforunu oluşturur. Ancak bu yapıştırıcıları uzun süreli ve sürekli kullnamak doğru değildir. Bu nedenle kısa süreli kullanmalar yeterlidir.  Bozulan ve şekli değişen hareketli protezlere yapıştırıcılar arar verir. Ayrıca uun süreli yapıştırıcı kullanımlarında yine protezlerin kullanım ömrünü azaltır. Ayrıca yapıştırıcılar dokunun proteze alışmasına engel olur. Portez yapıştırıcıları farklı markalara sahip ürünleridr. Her markanın ürün kalitesi birbirinden farklıdır. Bu nedenle kullandığınız yapıştırıcıların kalitesinden emin olmasınız.

Kalitesiz yapıştırıcılar yumuşak dokulara, hareketli protezlere, kfertlere ve kişinin genel vüut sağlığına zarar evrir. Ayrıca protezin oturmasını engellediği için yeme ve konuşma fonksiyonunun bozulmasına neden olur. Bu nedenle Doktorunuzun tavsiye ettiği ürünleri önerdiği süre boyunca kullanmaya özen göstermelisiniz.

Protezlerimi Hayat Boyunca Kullanabilecek Miyim?

Kaliteli malzemeden tam ölçüler ile hazırlanmış protezler ömür boyu kullanılabilir. Protezin kullnaım ömrünü etkileyen bazı faktörler vardır. Bu faktörler, hastanın yaşı, protezin kalitesi, yapıştırıcı kullanım oranı ve kullanım şeklidir. Protez bakımları doğru şekilde yapılmadığı zaman boyutları değişir ve zarar görür.  Yaşı ilerleyen hastalarda kemik erimesi ile çene kemiği değişiklikleri yaşanır ve protezin ölçüsü çeneye uyum sağlamaz. Böyle durumlarda protezin yenilenmesi gerekir.

Kalitesiz protezlerde ise ürün boyutu değişmesi ve kırılmalar çok sık yaşanır. Bu nedenle protez almadan önce mutlaka kalite araştırması yapılmalıdır. Daha önceden protez kullanan kişilerin yorumlarını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Protez bakımı yaparken çok titiz ve dikkatli davranılmalıdır. Yemek yedikten sonra mutlaka temizlenmelidir. Uygun fırça ve mazleme kullanılarak temizlenmesi gerekir. Temizlik için kullanılan su normal sıcaklıklarda olmalıdır. Aşısı sıcak sular protez ölçülerinin bozulmasına neden olur. Bu nedenle mutlaka ılık su ile temizlenmelidir.

Klasik Hareketli Protezlerin Alternatifi Var Mıdır?

Son yıllarda hareketli protez uygulamasına alternatif olarak implantlar geliştirilmiştir. İmplant uygulaması ile daha sağlıklı bir işlem gerçekleştirilebilir. Yeterli sayıda vida uygulayarak sabit köprü işlemine imkan tanır. Alternatif tedavilerin uygulanabilmesi için çene kemiğinin yeterli oranda olması gerekir. Aksi halde kemik tozu ve blok kemik uygulamasına ihtiyaç duyulur. Bu işlemler yapıldıktan sonra yine sabit protez uygulaması gerçekleştirilir. Bu sayede ömür boyu daha konforlu bir şekilde tedavi hizmeti verilebilir. Alternatif tedavinin uygulanıp uygulanmayacağına gerekli kontrolleri yaptıktan sonra hekim karar verir. Sabit protez için çene kemiği panoromik röntgen ile görüntülenmeli ve incelenmelidir.

Hareketli Protezlerimi Mutlaka Gece Çıkarmak Zorunda Mıyım?

Protezler ağız ölçüsü alınarak hastaya özel hazırlanan ürünlerdir. Hasta taktığında ağız içerisine tam olarak oturur. Gece uyku sırasında yumuşak dokuların hareketsizliğne bağlı olarak yumuşak dokular şişer. Bu dokuların üzerinde bulunan protezler baskı yapar ve dokularda harabiyet oluşabilir. Bu nedenle protezler gece yatarken çıkartılmalıdır. Dokuların dinlenmesi ve oksijenlenmesi için bu dinleme süresi gereklidir.

Çene dokusu gün içerisinde hafif derecede ağrı oluşturabilir. Bu nedenle ağrı oluşmaya başlarsa gün için de bu dokular dinlendirilebilir. Hareketli protezler uyum aşamasında yan  etki yapan ürünlerdir. Alışma dönemi tamamlandıktan sonra protezlerin belirli bir süre çıkartılması tavsiye edilir. Bu sayede daha uzun yıllar sağlıklı ve güvenli bir şekilde protez kullanma işlemi gerçekleştirilebilir.

Hareketli Protezlerime Yapıştırıcı Kullanilir Miyim?

Protezin tutuculuğunu artırmak için yapıştırıcı kullanılabilir. Ancak bu yapıştırıcılar belirli bir süre kullanılıp sonra bırakılmalıdır. Bu nedenle doktorunuza danışmadan yapıştırıcı kullanımı tavsiye edilmez. Meydana gelen şikayetlerin giderilmesi ve protezlerin uyum sağlanması için astarlama işlemi yapılır. Bu sayede kullanım kolaylığı sağlanır.

Hareketli protez Kullanan Bir Hasta Olarak Ne Kadar Zamanda Bir Hekime Gitmem Gerekir Mi?

Protez kullanan kişilerin hekim kontrollerinin periyodu kişiye özel olarak belirlenir. Kendi dişi olan ve yumuşak doku sorunu olan kişilerin en az 6 ayda bir kontrollerinin yapılması gereklidir. Kişinin kendi dişlerinde meydana gelen diş çürükleri protezlerin kullanılmamasına neden olur. Bu nedenle protez kullanan kişilede düzenli ağız bakım işlemi yapılmalıdır. Bu kontroller sırasında hekim uygulanacak farklı bir rahatsızlık tespit ederse erken döönemde müdahale eder.

Uygulanan doktor kontrolü sırasında hekiminiz farklı bir tarihe randevu verirse mutlaka bu tarihe uyulmalı ve gidilmelidir. Hareketli protez kontrolü için doktorlar hastalarına düzenli randevu verir. Protezlerin kullanımına alışıldıktan sonra  sık sık doktora gidilmemelidir.

Hareketli Protez Fiyatları 2022

Protez fiyatları sabit ücretler değildir. Kullanılan protezin modeline, işlemin yapıldığı kliniğin bulunduğu adrese, hekimin tedavi ücretine ve piyasa değerlerine göre hesaplama yapılır. Bu neden  protez yaptırmayı isteyen kişiler öncelikle fiyat ve performans karşılaştırması yapılmalıdır. Kalitesiz protezlerin kullanımı beklenen performansı sağlamaz. Bu nedenle uzun yıllar keliteli bir şekilde hareketli protez kullanmak için kaliteli ve tam ölçülerde alınmış bir ürün hazırlanmalıdır.