Diş Sızlaması

Diş Sızlaması Nedir?

Sıcak soğuk hassasiyeti, dişlerde çürüklerin olması ve tatlı ekşi gıdaların tüketilmesi dişlerde diş sızlaması sorununa neden olmaktadır. Diş sızlaması, dişlerinde sorun olan birçok hastanın yaşadığı problemlerden birisidir. Gündelik hayatı oldukça olumsuz etkileyen bu sorun, pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Diş sızlaması, dişteki soruna göre farklı tipte olabilmektedir. Bazı durumlarda belirli bir dişten veya diş etlerinden kaynaklı ağrı durumları meydana gelebilmektedir. Diş sızlaması ile beraber şişlik, ağrı, ateş ve kötü kokulu akıntı gibi sorunlar ortaya çıktığında vakit kaybetmeden bir diş hekimine başvurmak ve muayene olmak gerekmektedir.

Diş Sızlaması Neden Oluşur?

Diş sızlamasının meydana gelmesinde birçok faktör sayılabilir. Bunlar;

 • Dişlerde çürük oluşumu
 • Dentin tabakanın zarar görmesi
 • Dişin iç kısmında yer alan sinirlerde hasar oluşumu
 • Diş enfeksiyonu
 • Şişlik ve iltihap oluşumu
 • Yanlış diş fırçası kullanmak
 • Uyurken dişlerin sıkılması
 • Sıcak ve soğuk gıda tüketimi
 • Diş kırıklıkları
 • Diş kaybı durumları
 • Dişi çevreleyen dokularda tahriş olması

Diş Çürümeleri Sızlamayı Arttırır Mı?

Dişteki ortaya çıkan çürümeler pek çok sorunun meydana gelmesinde öncü durumundadır. Diş sızlaması gibi sorunların temelinde diş çürükleri yer almaktadır. Bireylerin çok fazla şekerli gıda tüketmesi ve dişlerini doğru bir şekilde fırçalamaması diş çürüklerine sebep olmaktadır. Dişlere gereken bakım verilmediği taktirde diş çürükleri ortaya çıkmakta ve bu çürüklerde dişlerde şiddetli sızlamalara neden olmaktadır.

Diş Sızlamaları Nasıl Geçer?

Diş sızlaması birçok faktörden dolayı olabilmekte ve bu sorunların giderilmesi için diş hekimine başvurulmalıdır. Diş hekimi, diş sızlamasına neden olan problemin kaynağını belirlemekte ve doğru bir tedavi yöntemi kullanarak dişteki sızlama sorunu ortadan kaldırılmaktadır.

Dişte görülen bu sızlama problemlerinin kendi kendine geçmesini beklemek ciddi sorunlara neden olacağından dolayı vakit kaybetmeden tedavi ettirilmelidir.

İlginizi Çekebilir  Diş Taşı Temizliği

Diş Sızlama Tedavilerinde İyileşme Dönemi Nasıl Olmalıdır?

Diş sızlaması problemlerinde ilk önce uzman bir diş hekimine başvurmak ve soruna neden olan durumun tespit edilmesi gerekmektedir. Daha sonra diş hekimi, dişteki sorunun çözümü için tedavi yöntemi belirlemektedir. Uygulanan tedavi yöntemine göre iyileşme süreci de farklılık göstermektedir. Diş sızlaması yaşayan hastada kronik rahatsızlıklar varsa bu durum iyileşme sürecini etkilemektedir. Diş sızlaması sorununun tedavisinden sonra diş hekiminin önerdiklerine uymak iyileşme süreci için oldukça önemlidir.

Günlük Ağız Bakımım Nasıl Olmalı?

Kişinin daha özgüvenli bir gülüşe sahip olabilmesi için diş bakımını doğru bir şekilde yapması gerekmektedir. Dişte çürüklerin ve enfeksiyon durumlarının meydana gelmemesi için ağız bakımını belirli aralıklarla ve doğru şekilde gerçekleştirmek oldukça önemli bir konudur. Ağız bakımında diş fırçası, diş macunu ve ağız çalkalama suyu gibi ürünler kullanılmakta ancak bu ürünlerin sağlık açısından herhangi bir sakıncası olmamasına dikkat edilmelidir. Özellikle yemek yedikten sonra dişteki artıkların iyi bir şekilde temizlenmiş olmasına özen gösterilmelidir.

Diş Sızlaması Neden Olur?

Diş sızlaması, çoğu zaman diş ve diş etlerinde bir sorun olduğuna işaret etmektedir. Bu sorunlar tedavi edilmediği taktirde olumsuz birçok durum ortaya çıkabilmektedir. Diş sızlamasına neden olan durumlar şunlardır;

 • Diş çürükleri
 • Diş apsesi
 • Diş travması
 • Dişte soğuk ve sıcak hassasiyeti
 • Diş ve diş etlerindeki enfeksiyon durumu

Diş Sızlamasını Ne Geçirir?

Günlük yaşamı büyük ölçüde etkileyen diş sızlaması farklı rahatsızlıklarında habercisi olabilmektedir. Bundan dolayı dişteki sızlama sorunu kısa bir süre içerisinde diş hekimi tarafından tedavi edilmelidir. Diş sızlaması probleminin giderilmesi için ilk önce ağrının sebebi tespit edilmelidir. Diş sızlamasının arka planında yatan sorun tespit edildikten sonra buna uygun bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Diş hekimi tarafından antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlarının kullanımı önerilebilir. Dişlerin hassasiyetine yönelik yapılması gerekenler diş hekimi tarafından kişilere detaylı bir şekilde açıklanmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Çocuk Diş Doktoru

Dişim Sızlıyor Ne Yapabilirim?

Diş sızlama sorunları ortaya çıktığı ilk anda yapılması gereken en önemli şey en yakın zamanda bir diş hekiminden randevu almaktır. Diş hekimine kontrol ettirilen diş sızlaması problemine yönelik tedavi süreci kısa sürede başlamaktadır. Diş hekimi randevusu öncesinde şikâyetlerin azaltılması için tuzlu su ile gargara yapılabilir. Ayrıca diş sızlaması sorunları devam ederken hafif yiyecekler tüketilmeli ve sızlayan diş kullanılmamalıdır.

Diş Sızlamasının Belirtileri Nelerdir?

 • Çiğneme sırasında meydana gelen ağrı
 • Sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet durumu
 • Dişin çevresi ve diş etinin çevresinde akıntıların meydana gelmesi
 • Dişteki travmaya bağlı olarak ağrıların oluşması
 • Dişteki kırılmalar diş sızlaması sorununun belirtisidir.

Ne Zaman Diş Hekimine Başvurulmalı?

Kişilerin büyük çoğunluğu geçmeyen diş sızlaması durumlarında diş hekimine başvurmaktadır. Diş sızlamasının nedeni bilinmediği için diş hekimine erken vakitte başvurmak oldukça önemlidir. Böylece sızlamanın şiddeti daha da büyümeden bu soruna kısa bir süre içerisinde çözüm bulunabilir. Şu durumlarda diş hekimine başvurulmalıdır;

 • Şiddetli bir diş ağrısı durumunda
 • Dişte travma ve kırık oluşumları durumunda
 • Diş eti şişmesi durumunda
 • Diş çekimi sonrasında yoğun bir diş ağrısı olduğu durumlarda diş sızlaması tedavisine yönelik olarak diş hekimine başvurulmalıdır.

Diş Sızlaması Tedavisi Fiyatları 2024

Diş sızlaması tedavisinin fiyatlarının belirlenmesi için öncelikle sorunun altında yatan nedenin bilinmesi gerekmektedir. Sorun tespitinden sonra tedavi yöntemi belirlenmektedir. Dişteki çürükler, diş sızlaması sorunun ana temel nedeni olabilmektedir. Dolayısıyla bu çürüklerin giderilmesi için kanal tedavisi, plak ve dolgu işlemi yapılmaktadır. Tüm bu süreçten sonra diş sızlaması tedavisinin fiyatları ile ilgili karar verilebilmektedir.

Diş Sızlamasına Ne İyi Gelir?

Diş sızlaması sorunları ile ilgili evde bazı doğal yöntemlere başvurulmaktadır. Ancak bu yöntemler sorunun kaynağına yönelik olmayacağı için geçicidir. Geçici çözümler tekrar diş sızlaması sorununu ortaya çıkabileceğinden dolayı etkili bir sonuç alabilmek için diş hekimine başvurulmalıdır.

İlginizi Çekebilir  Çene Ağrısı

Diş Sızlaması Tedavisi Nasıl Olur?

Öncelikle diş sızlaması probleminin altında yatan sorun tespitinden sonra diş hekimi tedavi sürecini belirlemektedir. Kişinin şikâyetleri doğrultusunda bazı tetkik ve testler yapıldıktan sonra ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilmekte ve sorunun giderilmesi için uygun tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Diş Sızlaması Neyin Belirtisi?

Dişteki sızlama pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Dolayısıyla diş hekimi randevusu alarak diş sızlaması sorununun kaynağının ne olduğu ile ilgili detaylı bir muayene olunması oldukça önemlidir. Diş sızlamasının nedeni; sinirsel bozukluklar, çiğneme problemleri ve kas ağrıları olabilmektedir.

Nefes Alırken Diş Sızlaması Neden Olur?

Nefes alırken dişte sızlama sorunu meydana geliyorsa bu durumun sebebi dişte yer alan çürüklerdir. Çürük sorunu, nefes alışverişte diş sızlamasına neden olabilmektedir. Ancak sızlama hakkında daha detaylı bir bilgiye sahip olabilmek için diş tetkikleri yaptırılmalıdır. Nefes alırken diş sızlaması problemini diş hekimleri uygulayacakları testlerle birlikte değerlendirmektedir.

Soğuk Su İçince Diş Sızlaması Neden Olur?

Sıcak ve soğuğa karşı dişte hassasiyet durumları görülebilir. Özellikle soğuk su içmek, dondurma yemek diş hassasiyetine ve diş sızlamasına sebep olabilmektedir. Dişteki hassasiyetlerde pek çok farklı nedene göre meydana gelmektedir. Diş hassasiyeti ve bunun sonucunda görülen diş sızlaması gibi sorunların tespiti içi diş hekimine başvurmak ve tedavi olmak gerekmektedir.