İnley ve Onley

İnley ve Onley Nedir?

İnley ve Onley; Dolgu işleminin uygulanabilmesi için diş yapısının dolgu malzemesini destekleyebilecek kadar yapısınn bulunması gerekir. Dişin dolguyu destekleyecek yapısının olmadığı ve kuron ile kaplama gerektirecek derecelerde de hasarının olmadığı durumlarda inley ve onley uygulaması gereçekleştrilir.

Dolgu ile kron kaplama arasında uygulanabilen bir tedavi tekniğidir. Yapımının kolay olması ve hastalar için konforlu bir uygulama türü olduğu için doktorlar tarafından sık sık tavsiye edilir.

Tedavi genellikle 2 seans uygulanır. Hastaların dişlerinde var olan problemler göz önüne alındığında seans sayısı artırılabilir. Ancak çok uzun süreli bir tedavi tekniği değildir. Cilalı br işlemdir. Bu nedenle inley ve onley tedavi kullanım ömrü uzundur hem de kullanımı hastalar için çok kolaydır.

Uzman ve el tecrübesi gelişmiş diş hekimleri tarafından uygulanmalıdır. Estetik amacı ile yapılan bu tedavi dişlerin çiğneme ve ısırma fonksiyonlarını da destekler.

Medikal tedavi amacı ile de tercih edilir. Bu işlemin uygulanabilmesi için hastanın bazı kriterleri taaşıması gerekir. Doktor kontrolünde yapılan değerlendirme sonucuna göre hastanın uygun olup olmadığına karar verilir.

İnley ve Onley Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kaplama işlemi gibi bir teknik ile uygulanır. Dişin doğal yapısı mümükn olduğu kadar korunur. Klasik kaplama tedavileri gibi dişin boyutunda bir küçültme ve kesme işlemi uygulanmaz. İlk adım olarak diş ve çürük temizliği uygulanır.Çürük olan alan lokal anestezi ile uyuşturulur.

Çürük herhangi bir nokta kalmayacak şekilde alınmalıdır. Tam olarak temizlenmediği zaman tedaviden kısa süre sonra tekrar çürümeler meydana gelir. Diş köküne kadar giden çürümelerde kanal tedvaisi gerekebilir. Ağrı ve enfeksiyon olan dişlerde ilk olarak bu sorunların kalıcı olarak düzeltilmesi gerekir.

Gelişmiş teknolojik cihazlara sahip kliniklerde dijital modelleme işlemi uygulanır. Bu araçların olmadığı kliniklerde kalıp macunu kullanılaak dişin ölçüsü alınır. Alınan kalıp ölçüsü diş laboratuvarına gönderilerek inley ve onley hazırlanır.

Seramik ya da reçine malzeme kullanılarak hazırlanır. Kullanılan malzeme kalite ve fiyat belirlemede etkili olduğu için işlem öncesinde hekimden detaylı bilgi alınmalıdır. Kalıp için temizlenen ve hazırlanın kalıcı malzeme gelene kadar korunması gerekir.

Koruma işlemi için genellikle geçici kaplamalar tercih edilir. Tedavi genellikle 2 seans uygulansa da tek seansta tamamlanan işlemlerde vardır.

İnley ve Onley Neden Tercih Edilir?

Kuron kaplamaların uygulanması için dişlerin önemli ölçüde küçültülmesi gerekir. Kişİnin altta kalan kendi dişlerini ömrü ortalama 10 senedir. İnsan ömrü göz önüne alındığında 10 sene çok  kısa ve diş sorunlarının tekrar ortaya çıkmasına neden olabilecek bir süreçtir.

İlginizi Çekebilir  Lamina Uygulamaları

Doğal dişlerin korunması ve ilerleyen zamanlarda tekrar hastaların sorun yaşamaması için öncelik var olan diş bütünlüğünün korunmasıdır. İnley ve onley tedavisi de doğal dişlerin korunduğu bir teknik oduğu için tercih edilir.

Günümüzde güzel ve estetik görünüm kadın ve erkeklerin ortak isteği haline gelmiştir. Estetik görünmenin ilk kurallarından birisi beyaz ve düzgün dişlere sahip olmaktır. Dişçi fobisi çocukluk döneminden itibaren başlayan ve yetişkinlerde de yaygın görülen bir durumdur.

Teknolojinin gelişmesi diş tedavilerinde yaşanan ağrı ve acı derecelerinin yok denecek kadar az seviyelere inmesini sağlamıştır. Kısa süreli, ağrısız ve mükemmel sonuçları olan tedaviler birçok insan tarafından tercih edilir.

Dişlerin zaman içerisinde aşınması, kırılması ve çürümesi gibi nedenlerden dolayı diş bütünlüğü ve estetiği bozulur. Bu sorunların giderilmesi için doğru tedavi tekniklerinin uygulanması gerekir.

Maddi ve manevi kayıpların yaşanmaması için inley ve onley diş tedavis küçük diş problemlerinde önemli bir yer tutar. Hekimler tarafından sık tercih edilmesinin en önemli nedeni ise kısa sürede kolay bir şekilde uygulanabilmesidir.

İnley ve Onley Malzemesi Nedir?

Kaplama için üretilen kalıpların yapım malzemeleri farklıdır. Seramik ve fiberle güçlendirilmiş malzemeden üretim yapılabilir. Seramik yapısı itibari çok dayanıklı, ışık geçirgenliği mükemmel, cila kalıcılığı uzun süren ve doğal renk yansımasına sahip bir malzemedir.

İşlenmesi kolay kırılması ve çatlaması çok zordur. Maliyeti yüksek olsa da hastalara sağladığı avantajlar göz önüne alındığında kendi maliyetini çıkartan bir malzemedir. Bu nedenle en sık tercih edilen yapım maddesi seramiktir.

Bütçesi az olan ve temel amacı diş bütünlüğünün sağlanması olan hastalar için kompozit malzemeden üretilen dişler tavsiye edilir. Kompozit diş tedavilerinde sık başvurulan bir kaplama malzemesidir. Ancak ışık geçirgenliğinin az olması ve kırılma derecesinin yüksek olması gibi nedenlerden dolayı sık sık restorasyon gelişir.

Malzemenin seçiminde dikkat eidlmesi gereken en önemli husus diş etleri ile uyumu ve renk koruma faktörüdür. Erken dönemde sararan ve rengi bozulan malzemeler seçilmemelidir. Diş eti ile uyum sağlayamayan ve dişlede grileşmeye neden olan ürünler hastalar için dezavantaj oluştururlar.

İnley ve Onley Restorasyonlarının Faydaları Nelerdir?

Başarılı ve uzman diş hekimi tarafından uygulanan tedavi hastalara büyük avantajlar sağlar. Bu avantajları sıralayacak olursak;

  • Güçlü, uzun ömürlü ve tam performans veren dişlere sahip olunmasını sağlar.
  • Estetik görüntü ömür boyu korunur ve mükemmel gülüş tasarımı imkanı sunar.
  • Diğer dolgu malzemeleri gibi zaman içerisinde hacimlerinni kaybetmedikleri için çiğneme ve ısırma fonksiyon en yüksek seviyededir.
  • Bakımı ve korumması çok kolaydır ve restorasyon gerektirmez.
İlginizi Çekebilir  Diş Kristali

Sıraladığımız avantajlardan yararlanabilmek için mutlaka seramik malzemeler tercih edilmelidir. Tedvai sonrasında hastaların dikkat etmesi gereke bazı hususlar vardır. Kaplama işlemi uygulandığında kişinin doğal dişleri altta kalır.

Bu nedenle bakım ve ağız hijyeni son derece önemlidir. Gerekli bakım uygulanmadığında diş çürükleri meydana gelir. Tedavinin kalıcılık süresini olumsuz etkiler.

İnley ve Onley Dolgunun Ömrü Ne Kadardır?

Dolguların ömrünü belirleyen bazı hususlar vardır. Kullanılan malzemenin kalitesi, işlemi yapan hekimin profesyonelliği, hazırlanan kalıpların hastanın dişine uygunluğu ve hastanın uyguladığı ağız bakım teknikleridir.

Bu kriterler doğruldusunda ömür boyu kullanılabilirken 5-6 yıl gibi bir süre sonunda kırılarak hasara uğrayabilir. Tedaviye başlamadan önce diş hekiminizden gerekli bakım teknikleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kompozit malzemelerin ömrü seramik malzemeden daha kısadır. Kırılma ve çatlama ihtimalleri daha fazladır. Kaplamanın çatlaması diş kökünün hava almasna hassasiyetin gelişmesine neden olur. Hasasiyet sonucunda diş çürükleri hızlı bir şekilde ilerler ve diş kaybına kadar gider.

Günlük Hayatta Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Kaplama malzemesi kullanılarak yapılan tedavi sonrasında hastaların dikkat etmesi gereken hususlar rutin diş bakımından farklı değildir. Özel bir dikkat ve hasasiyet gerektirmez.

Alkol ve sigara kullanım oranı yüksek olan kişiler tedavi sonrasında bu maddelerin kullanımını kısıtlamalı ya da bırakmalıdır. Alkol ve sigara içinde barındırdığı zararlı maddeler malzemenin aşınmasına ve kırılmasına zemin hazırlar.

Günlük hayatta beslenme alışkanlıkları diş sağlığı açısından çok önemlidir. Beslenme rutininizden asitli ve çok tuzlu yiyecekleri çıkarmalısınzı. Bu gıda maddeleri ddişlerin yüzeyinde bulunan minerallerin aşınmasına ve çürüklere karşı açık hale gelmesine neden olurlar. Meyve ve sebzelerin ısırılarak tüketilmesiani diş kırıklarına neden olur.

Diş minesi dışarıdan bakıldığında sağlam görülebilir. Ancak diş kökünde bulunan bakteriler dişi içerden çürüterek ısırma durumunda kırılmasına neden olur. İnley ve onley tedavi sonrasında yine ısırma işleminin yapılmaması tavsiye edilir.

İnley ve Onley Yapılmışsa Özel Bir Bakım Uygulamalı Mıyım?

Dişlerimiz hayatımız boyunca çok kullandığımız ve mutlaka korumamız gereken yapılardır. Genetik farktörler, beslenme düzensizliği, yoğun iş temposu ve gerekli bakımın uygulanmaması gibi nedenlerden dolayı diş kayıplarının yaşanması kaçınılmazdır.

Özellikle dişin bir bölümünde meydana gelen kırıklar ve çatlaklar erken müdahale gerektiren acil sorunlardır. Dişlerimizi ömür boyu sağlıklı bir şekilde korumak için gerekli tedbirleri almalıyız.

Dişlerde oluşan sorunların tedavisinden sonra uygulanamsı gereken bakımlar çok komplike bakımlar değildir. Tedavi sonrasında rutin her yemekten sonra dişler en az 2 dakika uygun içerikli diş macunları ile temizlenmelidir. Kullanılan fırçalar mutlaka hassas kıl yapısına sahip olmalı ve kaplama malzemesini çizmemelidir.

İlginizi Çekebilir  Çocuk Diş Hekimi

Haftada en az 2 diş ipi kullanarak kaplama arasında dolan gıda artıklarının temizlenmesi gerekir. Bakteriler sadece dişimizde bulunmazlar. Dil ve yanak içerisinde birikebilirler. Diş macunu sadece dişin yüzeyinde bulunan bakterilerin temizlenmesini sağlar.

Ağız bakı suları antibakteriyel içerikli ürünlerdir. Dişlerimizi fırçaladıktan sonra bu ürünler düzenli kullanılmalıdır. Gargara yaparken dil köküne kadar malzemenin ilerlediğinden emin olunmalıdır. Yanak üzerinde biriken bakteriler dişleri kökten çürütür. Kaplama ile sağlılı ve estetik dişlere shaip olabilirsiniz. Ancak gereken bakım ve hijyen uygulanmadığı taktirde sağlıklı diş yapınızı koruyamazsınız.

İnley ve Onley Restorasyonlar Normal Dolgulara Göre Daha Dayanıklı Mıdır?

Seramik malzeme kullanılarak üretilen inley ve onley restorasyonlar diğer kompozit kaplamalar göre daha uzun ömürlüdür. Estetik gülüş tasarımı sağlama ihtimalleri çok yüksektir. Diş hekimlerine garanti başarılı tedavi imkanı sağladığı için doktorlar tarafından daha sık kullanılır.

Dişlerinizin yüzeyinde bulunan küçük nokta halindeki çürükleri bu tedavi tekniği ile kısa sürede yok edebilirsiniz. Sorunsuz ve estetik dişler insanlarda özgüven sorununun yok olmasını sağlar. Sosyal hayatta daha aktif bir insan haline getirir. Doğru tedavi tekniği ve doğru malzeme için hekiminizin tavsiyelerini mutlaka önemsemelisiniz.

İnley Restorasyon ve Onley Resterasyonun Farkı Nedir?

İnley restorasyonlar ile onley restorasyonlar arasındaki en önemli fark kapladıkları yüzey alanıdır. İnley tedavi tekniğinde diş minesi üzerinde bulunan tek tepecik yani tüberküller tedavi edilirken onley tekniğinde daha fazla alan kapanır.

Onley teknolojisi dişin bir bölümünü kaybeden kişilerde büyük başarıla sağlar. Hangi tedavi tekniğinin seçileceğine panaromik röntegen sonucunda sorun derecesini değerlendiren hekim karar verir. Doğru seçimin yapılabilmesi için röntgn çekilmesi zorunludur.

Dş kökünün değerlendirilmesi, çatlak derecesi ve çürüğün yüzey alanının büyüklüğünün görüntülenmesi gerekir. Aksi halde uygulanan tedavi bonding tekniği gibi yüzeyel bir tedavi yöntemine dönüşür.

Hastanın ihtiyaçlarının tam anlamı ile görülmesi ve başarılı bir tedavi hizmetinin sunulması için fiziki kontrol çok önemlidir. Doktorun istediği tüm tetkikler uygulanmalıdır.

İnley ve Onley Dolgu Fiyatları 2024

Kullanılan malzemenin yapısı, doktorun tedav ücretleri, kliniğin bulunduğu merkez, uygulanan hazılık sürecinin içeriği ve hastaya özel kullanılan tek kullanımlık malzemeler tedavi fiyatlarınınnn değerlendirilmesinde etkili kriterlerdir.

Yoğun çalışma temposuna sahip olan kişiler için zamandan tasarruf sağladığı gibi maddi olarak da büyük avantajlar sağlayan bir tedavi tekniğidir. Sizler de inley ve onley tedavi yöntemi seçerek hayal ettiğiniz diş yapısına sahip olabilirsiniz. İnley ve Onley Dolgu Fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.