Overlay Dolgu

Overlay Dolgu Nedir?

Overlay Dolgu; Dişlerin temizlenmesi ve korunmasını sağlayan uygulaması ile birlikte dişlerin tamiri mümkün olmaktadır. Bu yöntemler, estetikliğin yanı sıra sağlamlıkta sağlamakta ve klasik dolgu işlemleriyle giderilemeyecek problemleri ortadan kaldırmaktadır. En iyi dolgu malzemelerini içerisinde barındıran bu uygulama ile ileride dişlerde oluşabilecek rahatsızlıklarda giderilmektedir.

Standart dolgu uygulamalarından pek çok farklı yönüyle ayrılan  işlemleri ile dişteki sorunların giderilmesine büyük katkılar yapmaktadır. Bu dolgular, dişlerin sağlıklı kısımlarını korumakta ve dişin çiğneyici kısmının tamamını muhafaza etmektedir.

Bu dolgu işlemlerinin yapılmasıyla dişler gelecekteki bakteriyel durumlara karşı korunmakta ve renk değişikliği endişesine kapılmadan overlay dolgu ile boşluklar doldurulmaktadır.

Overlay Diş Nedir?

Porselenden yapılan dolgu uygulamasıyla kaplı olan dişler overlay diş olarak adlandırılmaktadır. Dişlerde aşınma gibi durumlar varsa porselen dolgular ile çürük ve çatlaklar onarılmakta ve dişler normal boyutlarına döndürülmektedir. Dişlerin alt ve üst kısımları için tasarlanan bu dolgular porselen restorasyonlardır. Dişlere delme işlemleri yapılmadan sağlıklı mine üstüne yerleştirilmektedir.

Bu dolgunun asıl amacı, hastadaki diş yaşlanmasını önlemektir. Bu dolgu, dişlerin aşırı derecede aşındığı durumlar için ideal bir diş tedavisidir. Dayanıklı ve uzun ömürlü yapıya sahip olan bu dişler ile estetik bir görünümün yanı sıra sağlıklı bir diş yapısı da elde edilmektedir.

Overlay Protez Ne Demek?

Doğal dişler ve diş köklerinin üzeri için hazırlanan protezlerdir. Bu protezlerin amacı; çene darlıklarını ve uyuşmazlıklarını düzeltmektir. Dişlerde estetik ve fonksiyonun düzeltilebilmesi için bu protezler başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Bu protezlerin uygulanması kolay ve rahattır. Yapılan testlerde de iyi netice veren overlay protez uygulamaları sayesinde dişlerde sorunlar çözülmektedir.

Overlay protezler ile hastada kaybolan fonksiyon ve estetiğin yanı sıra diş destek dokularının da sağlıklı bir şekilde korunması amaçlanmaktadır. Diş üstü protez olarak da adlandırılan overlay protezler, dişteki estetik, işlevsellik ve fonasyonu en iyi şekilde sağlamaktadır.

Overlay Dolgular Nasıl Uygulanır?

Kişinin diş sağlığını korumak için yaptırdığı overlay dolgu işlemleri belirli bir sıralamaya göre uygulanmaktadır. Bu sıralama şöyledir;

 • İlk önce kliniğe gelen hastanın ağız içi muayenesi yapılmakta ve daha sonra diş dolgusu hazırlanmaktadır.
 • Bu hazırlık aşaması öncesinde hastanın dişinde çürük varsa temizlenmekte ve dolgu için ihtiyaç duyulan oyuk açılmaktadır.
 • Diş üzerinden ölçü alınmakta ve bilgisayar aracılığıyla porselen dolgunun hazırlığı yapılmaktadır.
 • Dolgu hazırlandıktan sonra yerine yerleştirilmekte ve oldukça dayanıklı bir yapıda olmaktadır.
 • Hastanın dişine özel olarak hazırlanan dolgular ile işlemler birkaç seansta da tamamlanabilir.
 • Başarılı bir şekilde yapılan overlay dolgu uygulamaları mükemmel bir gülüş elde etmek mümkündür.

Overlay Dolguların Avantajları Nelerdir?

 • Standart dolgular belirli bir zaman geçtikten sonra bazı nedenlere bağlı olarak düşebilmektedir. Dolayısıyla bu dolgunun yapılabilmesi için zaman ve ekstra ve maliyet gerekmektedir. Ancak overlay dolgu işlemlerinde bu gibi durumlar söz konusu değildir. Bu dolgular herhangi bir etkiden dolayı düşmemektedir.
 • Overlay dolgular, diğerlerine kıyasla daha sağlam bir yapıdadır. Aynı zamanda kırılmaya karşı dirençlidir.
 • Klasik dolgular, zamanla sararmakta ve renk değişikliğine uğramaktadır. Ancak bu tür dolgularda bu tür bir durum söz konusu değildir.
 • Eski tip dolgular ağızda kötü koku oluşturmaktadır ancak bu dolgular kötü koku yapmamaktadır.
 • Bu dolgu uygulamalarında doku kaybı en az seviyede olmaktadır.
 • Ortaya çıkan birçok diş sorununun giderilmesinde oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.
 • Bu dolgular ile ağız içi estetik bir görünüme kavuşmaktadır.
 • Dolgu ilk önce dışarıda hazırlanmakta ve daha sonra dişe uygulanmaktadır. Bundan dolayı hassas bir çalışma içeriğine sahiptir.
 • Dişe bire bir aynı renkte olan overlay dolgu, dışarıdan kolay bir şekilde fark edilmemektedir.
 • Bu yöntem klasik dolgu işlemlerinin aksine hızlı sonuç vermesiyle de öne çıkmaktadır.
İlginizi Çekebilir  Çarpık Diş

Doğal Görünüm

Overlay dolguların en önemli özelliklerinden birisi dişte doğal bir görünüme ulaştırmasıdır. Overlay dolgu uygulaması ile hasta başarılı bir estetik gülüş kazanmaktadır. Bundan dolayı bu dolgu işlemleri gülüş estetiği ve diş sağlığı için oldukça büyük önem arz etmektedir.

Doğal bir diş görünümüne sahip olmak herkesin amaçladığı şeylerden birisidir. Bu dolgu işlemlerinde kullanılan porselen malzemesi de dişlerde doğal görünüm amaçlayan kişiler için ideal bir malzemedir. Porselen malzemesinin ışık geçirgenliği oldukça yüksektir ve bu sayede dişte doğal bir görünüm yakalanabilir.

Bu özelliğe ek olarak insanların beslenmesi aşamasında dişlerin görünümünde arzu edilen nitelikleri kazandırmada da oldukça yararlı bir yöntemdir.

Estetik anlamda oldukça yararlı olan overlay dolgu uygulamaları ile hastanın dişleri daha temiz olmakta ve dişlerde iyi bir görünüm elde edilmektedir.

Uzun Kullanım Ömrü

Bu dolgu işlemlerinin bir diğer önemli özelliği uzun kullanım ömrüdür. Uzun bir kullanım imkânı sağlayan overlay dolgu ile hastanın maliyet beklentileri de karşılanmaktadır. Bunun dışında son zamanlarda tercih edilen bu yöntemler ile hastalar düşük maliyetler sayesinde daha kolay diş tedavine kavuşmaktadır. Aynı zamanda dişlerin ve diş etlerinin korunması içinde bu dolgu işlemlerinde birçok yöntem bulunmaktadır.

Dolgunun ağız dışında hazırlanıyor olması kullanım ömrünü etkileyen unsurlardan birisidir. Daha az polimerizasyon büzülmesiyle hazırlanması uzun süreli kullanım beklentilerini de karşılamaktadır. Aşınma ve çiğneme basıncına da oldukça dayanıklı bir dolgu malzemesidir.

Daha doğal bir diş görünümüne sahip olan overlay dolgu ile doğal bir görünümün yanı sıra uzun süreli kullanımda gerçekleşmektedir. Dişteki doğal görünümün korunmasıyla birlikte uzun süreli sağlıklı gülüşlere de kavuşmak mümkün olmaktadır.

Komşu Dokuların Korunması

Bu dolgu uygulamasının diğer bir özelliği komşu dokuların korunmasıdır. İşlem esnasında komşu dokular korunurken bir yandan da tedavi yöntemi en iyi şekilde gerçekleşmektedir. Benzersiz yöntemlerden birisi olarak öne çıkan overlay dolgu işlemleri hastaların dokularında hasar ve zarar meydana gelmesini engellemektedir.

İlginizi Çekebilir  Diş Çürümesi

İşlem sırasında çürüğün dişten arındırılması ve bunun ardından hastadan ölçü alınması ile dolgu hazırlanmaktadır. Bu işlem esnasında komşu dişler ve diş etleri dolgudan herhangi bir zarar görmemektedir. Nitelikli tedavi yöntemleri arasında yer alan overlay dolgu uygulamalarının tercih edilmesinde en önemli unsurlardan birisi de dokulara herhangi bir zararın verilmemesidir.

Minimum Kenar Sızıntısı Riski

İşlemin laboratuvar ortamında hazırlanıyor olması önemli avantajlardan birisidir. Bunun nedeni, rahat bir çalışma ortamının olmasıdır. Bu çalışma ortamı sayesinde restorasyon sınırları daha iyi çizilirken dolgunun kenar sızıntı riski de an aza indirilmektedir.

Başarılı bir dolgu planlamasıyla overlay dolgu uygulamasında kenar sızıntı riski en az olmaktadır. Böyle dolgu işleminin ardından dişler eskisi kadar işlevsel bir yapıya bürünmektedir. Dolayısıyla minimum kenar sızıntısı riskinin az olması dolgu işlemlerinde önemli bir avantaj olarak bilinmektedir.

Bu tedavi yönteminin sunduğu birçok yeniliğin yanı sıra maliyet açısından da overlay dolgu işlemleri beklentileri karşılamaktadır. Bu dolgu uygulamaları sayesinde dental anlamda daha iyi görünen dişlere sahip olmak mümkündür.

Onlay Dolguları Neden Tercih Etmeliyim?

Onlay dolgu işlemlerinin bazı özellikleri bu yöntemin tercih edilmesini sağlamaktadır. Overlay dolgu uygulamaları her şeyden önce diş dokusu kayıplarında dişlerin zarar görmemesi için dişlere yapılmaktadır. Bu tedavi yöntemi içeriğinde kişinin genel görünümleri dikkate alınarak estetik bir işlem gerçekleştirilmektedir.

Bir dolgunun tercih edilmesinde en önemli nedenler; dayanıklılığı ve uzun ömürlü olmasıdır. Böylece bu dolgulara kolay bir şekilde zarar gelmemekte ve uzun yıllar boyunca kullanılabilmektedir.

Bu dolgu işlemleri, hızlı sonuç vermesi ve yüksek başarı oranına sahip olması nedeniyle tercih eden birçok kişi vardır. Buna ek olarak hastanın diş dokusunun yeterli fiziksel bir seviyeye ulaştırılması da mümkün olduğundan dolayı bu yöntemlere başvurulmaktadır.

Overlay dolgu uygulamaları, klasik dolgu işlemlerine göre daha uygun maliyet seçeneklerine sahiptir. Ayrıca klasik dolgularda zamanla meydana gelen sorunların hiçbirisi bu dolgu işlemlerinde gerçekleşmemekte ve bundan dolayı yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Estetik Açıdan Daha Mı İyi?

Klasik dolgu yöntemlerine göre overlay dolgu işlemlerinde estetik beklentiler tamamen karşılanmaktadır. Tedavi yöntemleri arasında öne çıkan bu dolgu uygulaması ile hastalar kısa sürede ve kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir  20lik Diş Çekimi

Estetik anlamda en iyi tedavilerden birisi olarak öne çıkan overlay dolgu, hastanın görünüşünü daha iyi bir hale getirmektedir. Herkesin beklentilerini karşılayan bu yöntemler sayesinde nitelikli bir diş görünümü meydana gelmektedir. Son yıllarda oldukça fazla tercih edilen bu dolgu işlemleri ile estetik bir gülüşe kısa sürede sahip olunabilir.

Bu dolgu yöntemlerinde dişin doğal görünümüne yakın malzemeler kullanıldığı için mükemmel bir gülüş tasarımı oluşturmak mümkündür. Kişinin estetik görünümüne oldukça etki eden bu işlemler sayesinde hedeflenen diş görünümüne klasik dolgu yöntemlerine kıyasla daha kısa sürede kavuşulmaktadır.

Porselen Dolguların Temizliği ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bu dolgu yöntemi her ne kadar klasik dolgu uygulamalarındaki içeriklerden farklı olsa da ağız ve diş sağlığının ihmal edilmemesi oldukça önemlidir. Porselen dolgularda diş fırçalama ve diş ipi aracılığıyla diş aralarını temizlemekten vazgeçmemek gerekmektedir. Buna bağlı olarak düzenli diş kontrollerine gitmekte ağız ve diş sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir. Overlay dolgu uygulamaları genellikle ekstra bir bakım gerektirmemektedir. Yapılması gereken şey rutin ağız ve diş sağlığı uygulamalarına günlük hayatta yer vermektir.

Bu tedavi yöntemi sonrasında temizlik için özel hazırlanmış materyaller kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra diş hekiminin önerdiği tavsiyelere harfiyen uymakta gereklidir. Temizlik ve bakım için diş hekimlerinden yardım almak daha iyi sonuçlara ulaşılmasını sağlamaktadır.

Uygulama esnasında kullanılan materyaller çiğneme kuvveti ve ağız hijyenine kadar pek çok farklı unsura bağlı olarak dolgunun kullanım süresine de etki etmektedir. Kullanılan materyalden ağız içindeki temizliğe kadar bu dolgu yöntemleri üst düzey performans göstermektedir.

Onlay Dolgu Fiyatları 2024

Dolgu fiyatları, kullanılan yönteme ve dolgunun kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Aynı zamanda fiyatların farklılaşmasına neden olan diğer unsurlar şunlardır;

 • Uygulamanın yapılacağı merkez
 • Klinik merkezin fiyat politikası
 • Dolgu yöntemi ve dolgu malzemesinin kalitesi
 • İşlem süresi
 • Diş hekimi ve ekibinin deneyimi

Birçok farklı unsur dolgu işlemlerinin fiyatlarını değiştirebilmektedir. Ayrıca merkezlerde uygulanan ek hizmetlerde fiyatlara dahil edilmekte ve bu durumda fiyatların artmasına neden olmaktadır.

Pek çok özelliğe sahip olan onlay dolgular, klasik dolgu işlemlerinden farklıdır. Bundan dolayı onlay dolguların fiyatları ekonomik olarak birçok seçeneğe sahiptir. Onlay dolgular her bütçe için uygun bir tedavi yöntemi olarak öne çıkmaktadır.

Dolgu fiyatlarını öğrenmeden önce dişteki soruna yönelik olarak genel bir muayenenin yapılması gerekmektedir. Böylece diş hekimi ve ekibi tedavi planını hazırlamakta ve buna uygun bir fiyat içeriği belirlemektedir. Overlay dolgu fiyatları ile ilgili uygulama merkezinden detaylı bilgi alınabilir.